Održavanje telesne temperature
Održavanje telesne temperature u normalnim granicama (odrasle osobe 36, 8 +/-0,4°C) rezultat je složenog i visoko integri-sanog procesa koji podrazumeva učešće gotovo svih organskih sistema, Sa centralnom ulogom hipotalamusa. Neuroni tog delà nervnog sistema dobijaju dve vrste signala: od perifernih nerava koji sprovode nadržaje za hladno i toplo od receptora na periferiji i od temperature krvi koja natapa taj deo mozga. Ove dve vrste nadra-žaja integriše hipotalamus u cilju održavanja normalne temperature.
Kako metabolički procesi u organizmu u normalnim uslovima produkuju višak toplotne energije, to hipotalamus normalnu telesnu temperaturu održava iniciranjem mehanizama odavanja toplote. Grupacija nervnih ćelija u preoptičkom, odnosno prednjem delu hipotalamusa, posebno je dobro vaskularizovana („organum vasculo-sum lamine terminalis”) mrežom krvnih sudova čije endotelne ćelije, izložene uti-caju ćelijskih hormona-citokina, otpuštaju metabolite arahidonske kiseline (posebno se važna uloga pripisuje prostagladinu E2), koji u navedenom delu hipotalamusa iniciraju pokretanje mehanizama čiji je rezultat povišenje telesne temperature.
Materije koje mogu da dovedu do povišenja telesne temperature nazivaju se piro-geni. Oni mogu biti poreklom iz spoljašnje sredine, kada se označavaju kao egzogeni, odnosno poreklom iz samog organizma, koje nazivamo endogenim. Najčešći egzogeni pirogeni su poreklom iz mikroorganizama. Dobro je poznata uloga lipopoli-saharida (LPS) poreklom iz zida Gram negativnih bakterija, koji se označava kao endotoksin, a sličnu funkciju ima i pepti-doglikan Gram-pozitivnih bakterija i različiti delovi gljivica, parazita i virusa.
Uprošćeno govoreći, egzogeni pirogeni deluju tako što u kontaktu sa imunokom-petentnim ćelijama, najčešće monicitima i makrofagnim, ali i sa različitim drugim ćelijama organizma (napr endotelnim), pod-stiču sintezu endogenih pirogena.
Endogeni pirogeni su ćelijski hormoni, polipeptidi, koji nošeni cirkulacijom do-spevaju do hipotalamusa gde ispoljavaju efekat na termoregulaciju. Najvažniju ulogu medu ovim materijama imaju interleu-kin la i ip (IL la i IL ip), faktor nekroze tumora (TNF a), interferon (IFN) a i inter-leukin 6 (IL 6). Svaka od ovih materija ubrizgana u organizma dovodi do povišenja te-lesne temperature, pri čemu je najizraženiji efekat ILla i IL lp.
Sve navedene materije označene kao endogeni i pirogeni oslobađaju se i pri različitim neinfektivnim procesima u ograni-zmu, kakvi su autoimuni poremećaji, rast malignog tumora, hemoliza, velike nekroze ćelija iz različitih razloga, kao i u toku različitih drugih stanja koja remete home-ostazu.
Do povišenja telesne temperature može doći i zbog poremećaja odavanja toplote, kao i zbog poremećaja u hipotalamičnoj regiji, odnosno u centralnom nervnom sistemu, pa je niz različitih uzroka koji dovode do poremećaja termoregulacije (tabela I).
Povišenje telesne temperature do 38°C označava se kao subfebrilnost, dok se povišenje telesne temperature > 4l°C označava kao hiperpireksija.
Povišena telesna temperatura se može u vidu „kontinualne vrednosti”, dakle sa malim varijacijama, održavati u toku jednog ili više dana („febris continua”), što se u prošlosti najčešće viđalo kod trbušnog tifusa. Remitentna temperatura podrazumeva varijacije povišene telesne temperature u toku jednog dana, bez pada na normalne vrednosti; vezivana je za tuberklozu i različite druge infekcije. Intermitentna (,,sep-tična”) temperatura označava varijacije telesne temperature od normalnog do izrazito povišenog, pa čak i hipepiretičnog nivoa. Ovaj tip febrilnosti najčešće je vezivan za diseminovane bakterijske infekcije, ali se sreće u malignim oboljenjima, mogu ga izazvati lekovi i drugo.
„Relapsnom” („undulirajućom”) temperaturom označava se povišenje telesne temperature koje se posle višečasovne ili višednevne normalizacije obnavlja. Ovaj tip febrilnosti sreće se ranoj fazi malarije „tercijane” i „kvartarne „ (na 48/ 72 sati se obnavlja temperatura), potom u povratnom tifusu (Borrelia recurentis), infekcijama koje se sada kod nas javljaju kao unesene bolesti iz tropskih krajeva. Mnogo češće se ovaj tip povišenja telesne temperature javlja kod malignih bolesti, pre svega Hodgkin-limfoma (Pel-Ebstein-ov tip temperature) i ciklične neutropenije.
Povišenje telesne temperature često prate jeza i drhtavica. Jeza je osećaj hladnoće koji nastaje pirogenim nadražajem nervnog sistema. Drhtavica („rigor”) je odgovor pe-
Temperature centralnog porekla rifernih organa na pirogeni nadražaj koji se manifestuje podrhtavanjem mišića telesne i facijalne muskulature, često praćen ble-dilom, osećajem straha i „lupanja” srca. Poremećaj mentalnog stanja, manifestovan zbunjenošću, dezorijentacijom do „bunila” (delirijum) kojeg može pratitit gubitak svesti i pojava grčeva telesne muskulature (konvulzije), najčešće se vezuje za ekstreme životnog doba.
Febrilne konvulzije su karakteristične za decu mladu od pet godina, obično se javljaju u ranoj fazi febrilnosti, najčešće kada ona dostigne vrednost oko 40°C i ne znače neminovno bolest nervnog sistema, mada obavezuju na dodatna ispitivanja u tom pravcu. Treba naglasati da povišena te-lesna temperatura može u dece i odraslih, koji su oboleli od epilepsije i drugih srodnih oboljenja nervnog sistema, olakšati nastanak konvulzija.
Znojenje je vid odavanja toplote koje nastaje kada prestane febrilni nadražaj ili se antipireticima prekine mehanizam stimulacije i održavanja febrilnosti.
Hipertermijom nazivamo povišenje temperature tela nezavisno od rada teremore-gulacionog centra. Najčešće je vezana za „pregrejavanje” organizma koje nastaje zbog nemogućnosti odavanja toplote, posebno pri većem telesnom naprezanju u toplim vlažnim uslovima. Otežano odavanje toplote može se desiti i bez povećanog fizičkog rada u izuzetno toplom okruženju, posebno kod starijih osoba i bolesnika koji uzimaju diuretike, antiholinergike i anti-histaminike. Hipertermija vezana za upotrebu psihotropnih lekova najčešće je uzrokovana upotrebom amfetamina, inhi-bitora monoaminooksidaze, kokaina, trici-kličnih antidepresiva i LSD-a.
Maligna hipertermija posledica je oštećenja sarkoplazme skeletnih mišića, koja olakšava ulazak kalcijuma u ćelije, miolizu, acidozu i razvoj malignog referakternog povišenja telesne temperature. Vida se, na sreću vrlo retko, pri upotrebi halotana, drugih ihalacionih anestetika ili sukcinilholina.
Neuroleptički maligni sindrom ima uz mišićnu rigidnost i disregulaciju autonom-nog nervnog sistema. Praćen je povišenom telesnom temperaturom, a najčešće se sreće pri upotrebi fenotijazina, haloperidola, tricikličnih dibenzodijazepina, metoclopa-mida (koji se u praksi često propisuje zbog povraćanja i različitih gastričnih tegoba), domperidona i različitih drugih psihotropnih lekova.