Šta je gliom optičkog nerva?
Gliom optičkog nerva, ili gliom optičkog puta je tumor koji predstavlja najčešću benignu neoplazmu ove strukture. Dakle, u pitanju je benigni tumor koji nastaje na strukturama očnog živca. U pitanju je tumorska formacija koja može da zahvati samu očnu jabučicu, ali i udaljene strukture koje se nalaze blizu optičkog centra u kori velikog mozga.
Grubo gledano, gliomi optičkog nerva se mogu podeliti na tumore koji zahvataju pedijatrijsku populaciju i po svojoj prirodi su benigniji od adultnih (javljaju se kod starijih) glioma optičkog nerva koji su često fatalni i pored adekvatnog lečenja.
Tačan uzrok nastanka glioma optičkog nerva nije u potpunosti poznat, ali je poznato da se češće javlja kod dece koja boluju od neurofibromatoze, multiple endokrine neoplazije, dakle postoji genetska predispozicija za njihov nastanak.
Nisu poznati statistički podaci koji govore o tačnom broju glioma na godišnjem nivou, ali su u pitanju retki tumori. Ne postoji rasna i polna predilakecija za njihov nastanak.
Kako se manifestuje gliom očnog nerva?
Često se kod pacijenata javljaju sledeći simptomi i znakovi
- postepeno slabljenje vida
- izbačenost očnih jabučica (egzoftalmus)
- glavobolja
- mučnina i povraćanje usled povećanja intrakranijalnog pritiska
- kod zapuštenih i brzo rastućih tumora nastaje potpuno slepilo zahvaćenog oka
- javljaju se najčešće jednostrano, ali se mogu javiti i obostrano
- ukoliko dodje do širenja glioma na moždane strukture, prognoza postaje znatno lošija
Kako se postavlja dijagnoza glioma očnog nerva?
Anamneza sa kliničkom slikom i objektivnim neurološkim i oftalmološkim pregledom pomaže da se postavi dijagnoza glioma očnog nerva.
Definitivna dijagnoza se postavlja na osnovu rendgena lobanje, skenera (kompjuterizovana tomografija) i nuklearne magnetne rezonance.
Kako se leče gliomi optičkog nerva?
Lečenje glioma optičkog nerva obuhvata hirurško otklanjanje čitavog tumora.
Kod tumora kod kojih nije moguće radikalno otklanjanje, može da se primeni zračna terapija.