Šta je osteom sinusa?
Osteomi predstavljaju benigne tumore koji su porekla koštanog tkiva. Iako osteomi nemaju tendeciju metastaziranja i širenja u udaljena tkiva i organe, mogu svojim rastom ozbiljno da ugroze okolna tkiva i organe i da naruše njihove funkciju. Tumor može da raste unutar sinusne šupljine, ali i da razara kost i infiltriše ostala tkiva i organe. Dakle, u pitanju su benigni tumori koji svojim rastom u malom prostoru mogu da načine velike zdravstvene probleme.
Sinusi predstavljaju šupljine u kostima lobanje i postoje frontalni sinus koji se nalazi u predelu čela, maksilarni sinus koji se nalazi u predelu gornje vilice, sfenoidalni sinus u predelu baze lobanje. Osteomi se najčešće nalaze u predelu frontalnog sinusa, a izuzetno retko mogu da se nadju i u predelu ostalih sinusa. Nije u potpunosti poznato zašto dolazi do razvoja osteoma. Autori navode uticaj zračenja, dejstvo odredjenih toskičnih agenasa i genetsku predispoziciju.
Kako osteomi sinusa mogu da prodju i bez ikakvih simptoma i znakova, tačna incidenca ovih tumora nije u potpunosti poznata. Ne postoji rasna i polna predilekcija za njihovu pojavu.
Kako se manifestuje osteom sinusa?
Simptomi i znaci osteoma sinusa mogu da budu
- glavobolja
- deformacija čeone regije i lica
- retko mogu da izazovu strabizam (razrokost) i duple slike (diplopije)
- ukoliko dodje do razaranja kostiju lobanje i širenja na moždano tkivo, može doći do razvoja epileptiformnih napada, promena ponašanja i veoma retko, motornih i senzornih ispada
- osteomi su tumori koji veoma sporo rastu, pa su često odsutni bilo kakvi simptomi i znaci dugo vremena
Kako se postavlja dijagnoza osteoma sinusa?
Anamneza sa kliničkom slikom i objektivnim pregledom je dovoljna da se posumnja na postojanje tumorske formacije unutar sinusa.
Definitivna dijagnoza se postavlja rendgenskim snimkom lobanje, skenerom (kompjuterizovana tomografija) i nuklearnom magnetnom rezonancom lobanje.
Kako se leče osteomi sinusa?
Terapija osteoma sinusa je hirurška i porazumeva otvaranja sinusa i odstranjivanje koštane formacije osteoma i u domenu je lekara specijaliste otorinolaringologije.
Retko, može doći do pojave recidiva (ponovnog javljanja) osteoma sinusa, pa su neophodne kontrole u vidu rendgenskih snimaka nakon operativnog lečenja.