Šta su polipi nosa?
Pod pojmom polipi nosa podrazumevaju se tumorske tvorevine nosne šupljine koje potiču od sluzokože, a po svojoj prirodi i histološkom sastavu mogu da budu raznoliki (hemangiomi, papilomi, meningocele, encefalocele, angiomi, fibromi, rabdomiosarkomi, sarkomi limfomi, ali i maligne tumorske formacije, mada se one javljaju znatno redje).
Nije u potpunosti poznato zašto se javljaju nazalni (nosni) polipi. Razvoj ovih struktura je u vezi sa hroničnim sinusitisom (upala sinusa), alergijskim bolestima i genetskom predispozicijom. Češće se javljaju kod bolesti i stanja poput bronhijalne astme, alergijskog rinitisa, primarne cilijarne diskinezije, hroničnih bolesti disajnih puteva, cistične fibroze, Jungovog sindroma…
Statistički podaci pokazuju da se nazalni polilpi kod dece javljaju sa incidencom od 0,1%, dok se kod odraslih javljaju nešto češće. Ne postoji rasna i geografska predilekcija za njihov nastanak, a nešto češće se javljaju kod osoba muškog pola. Najčešće se nazalni polipi javljaju kod osoba starijih od 20 godina.
Kako se manifestuju polipi nosa?
Kliničke manifestacija polipa nosa zavise od njegove veličine i lokalizacije i to su najčešće
- opstrukcija (začepljenost) nosa
- curenje iz nosa (nazoreja)
- glavobolje
- hrkanje
- opstruktivna sleep apneja
- krvarenje iz nosa (epistaksa)
- hronični zapaljenski procesi sluzokože nosa
- kod ekstremno velikih polipa mogu da se jave deformacije lica i nosa, poremećaji vida
Kako se postavlja dijagnoza nosnih polipa?
Anamneza sa kliničkom slikom i objektivnim pregledom od strane otorinolaringologa je najčešće dovoljna za postavljanje dijagnoze polipa nosa.
Od laboratorisjkih ispitivanja, poželjno je načiniti bris nosa, ispitivanje oseljivosti na respiratorne alergene, test znojenja (zbog cistične fibroze)…
Najčešće je za postavljanje dijagnoze dovoljna direktna rinoskopija, ili endokospija nosnih hodnika.
Nekada je poželjno načiniti pregled skenerom (kompjuterizovana tomografija), ili nuklearnom magnetnom rezonancom, naročito pre uzimanja biopsije tkiva.
Kako se leče polipi nosa?
U lečenjeu polipa nosa obično se počinje sa davanjem oralnih, ili topikalnih kortikosteroida i antihistaminika. Kod postojanja infekcije, neophodno je ordiniranje antibiotika.
Ukoliko konzervativno lečnje ne urodi plodom, ali i kada postoje multipli polipi nazalne sluznice, poželjno je načiniti operativno lečenje navedenih promena koje je u domenu lekara specijaliste otorinolaringologije.
I pored odstranjivanja, moguće je njihovo ponovno javljanje, naročito ukoliko nije izlečena osnovna bolest koja je prouzrokovala nastanak polipa.