Šta je hondrom vilice?
Hondromi predstavljaju benigne tumore porekla tkiva hrskavice. Dakle to su tumori koji ne pokazuju tendenciju ka metastaziranju, ali mogu svojim rastom da pričinjavaju funckonalne i estetske smetnje. U pitanju su tumori koji sporo rastu, imaju svoju kapsulu, tvrdi su i svojim rastom mogu dovesti do pomeranja i ispadanja zuba, ukoliko se nalaze u predelu vilice. Takodje, hondromi, iako su benigni po svojoj prirodi, imaju mali maligni potencijal. i mogu, ukoliko se ne leče maligno da alterišu.
Mogu se naći na bilo kom delu tela, a najčešće se nalaze na rukama (šake). Takodje, nalaze se i u predelu lobanje, tačnije u predleu vilica, ali znatno redje (u usnoj duplji se hondromi mogu naći na nepcu, oko korena jezika, a pre svega u predelu donjoviličnog zgloba).
Statistički podaci pokazuju da se hondromi vilice podjednako javljaju kod osoba oba pola, a javljaju se u bilo kom uzrastu, mada znatno češće kod odoba imedju 30-40 godina starosti. Ne postoje tačni podaci o incidenci (broj novoobolelih) na godišnjem nivou, ali hondromi nisu tako česte promene.
Kako se manifestuju hondromi vilice?
- u pitanju su izrasline tvrde na dodir
- moguća je pojava bola blagog intenziteta
- najčešće se nalaze na šakama, a kada se nalaze u predelu vilice, najčešće se nalaze u predlu zgloba vilice i u predelu korena jezika
- mou da remete zagrižaj
- može doći do pojave klaćenja i ispadanja zuba
- ukoliko su veliki, javljaju se deformacije lica
Kako se postavlja dijagnoza hondroma vilice?
Anamneza sa kliničkom slikom i objektivnim pregledom može da pmogne da se postavi sumnja na hondrome predela lica.
Redngenski snimak lobanje obično pokazuje promene koje su tipične za hondrome.
Definitivna dijagnoza se postavlja histopatološkom analizom isečka dobijenog nakon biopsije, ili operaitvnog lečenja.
Kako se leče hondromi vilice?
Terapija hondroma vilice je hirurška. Kod većih tumora, preporučuje se resekcija delova vilice.