Šta je rak (karcinom) jetre?
Karcinom jetre, ili hepatocelularni karcinom jetre, predstavlja jedan od vodećih uzroka od smrti, nastalih kao posledica malignih tumora uopšte. Ovaj tumor najčešće nastaje na tlu već nastalih oštećenja jetre, kod ciroze, npr. nastalom kao posledica infekcije virusom hepatitisa B, C, ili kao posledica alkoholne bolesti jetre.
Ciroza je veoma važan faktor rizika za nastanak ovog oblika karcinoma i gotovo 80% pacijenata ima cirozu u svojoj anamnezi. Najčešći uzroci ciroze jetre su infekcija virusom hepatitisa B i C, hronična upotreba alkohola, hemohromatoza, upotreba oralnih kontraceptiva, primarna bilijarna ciroza, porfirija…
Klasifikacija kaercinoma jetre je T1-solitarni tumor koji ne zahvata krvne sudove, T2-solitarni tumor koji vrši invaziju na krvne sudove, ili više tumora manjih od 5cm, T3-više tumora većih od 5cm, T4-tumor vrši invaziju okolnih organa, N0-ne postoje metastaze u limfnim čvorovima, N1-postoje metastaze u limfnim čvorovima, M0-ne postoje udaljene metastaze, M1-postoje udaljene metastaze.
Statistički podaci pokazuju da postoji povećanje u ukupnom broju pacijenata obolelih od ovog karcinoma što se dovodi u vezu sa infekcijom virusom hepatitisa C. U pitanju je šesti po učestalosti maligni tumor koji se javlja kod osoba muškog pola i osmi po učestalosti maligni tumor koji se javlja kod osoba ženskog pola. Dakle, osobe muškog pola, bivaju češće pogodjene ovim karcinomom. Nešto je češća pojava ovog karcinoma kod pripadnika azijske populacije, što se dovodi u vezu sa inekcijom virusom hepatitisa. U pitanju je bolest koja se najčešće javlja tokom pete decenije života, mada se može javiti bilo kada.