Neutropenije izazvane lekovima
Prvo saopštenje o povezanosti agranulo-citoze i neutropenije sa uzimanjem lekova dao je Kracke 1931- godine, ispitujući bolesnike nakon uzimanja aminopirina (Pyri-midon-a).
Kao što je prikazano na tabeli II, mnogobrojni lekovi i hemikalije dovode do neutropenije. Pojedini od njih, kao što su ci-tostatici, dovode do neutropenije kod svih bolesnika posle određenog vremena ili odgovarajuće doze leka. Ostali lekovi dovode do neutropenije samo u pojedinih osoba. Prema podacima iz literature, ukupna incidenca ovakvih agranulocitoza je 3, 4 na milion stanovnika godišnje, veća je u žena i starijih, što je posledica češćeg uzimanja raznih medikamenata u ovim populacijama.
Nekoliko patogenetskih mehanizama je u osnovi neutropenija izazvanih lekovima:
- direktni tokični efekat na mijelodne prethodnike i mikrookolinu u kostnoj srži (citostatici),
- dozno zavisna inhibicija granulocitopoeze (beta-laktam antibiotici, fenotiazi-ni),
- imunološka destrukcija granulocita i njihovih prethodnika u koštanoj srži.
Poslednji, imunološki mehanizmi, pod-razumevaju dejstvo leka kao haptena koji indukuje stvaranje antitela, fiksaciju komplementa i sledstvenu destrukciju neutrofila (aminopirin, penicilin, antitiroidni lekovi), ili stvaranje imunih kompleksa pod dejstvom leka koji se vezuju za neutrofile
1 dovode do njihove destrukcije (kinidin).
Neutropenije uslovljene imunološkim mehanizmima javljaju se brzo, posle 1 do
2 dana, posebno u onih bolesnika sa prethodnom istorijom uzimanja leka i već formiranim antitelima, dok se ostale neutropenije iz ove grupe javljaju unutar nekoliko nedelja uzmanja lekova.
Terapija
Terapija bolesnika sa neutropenijom bazira se na etiologiji, ukoliko je poznata, i stepenu neutropenije.
Prevencija infekcija
Svim bolesnicima sa neutropenijom treba sprovesti prevenciju infekcija, a to pod-razumeva:
- oralnu higijenu – održavanje gingiva, zuba;
- higijenu kože – pranje, lokalna prime-na antibakterijskih sredstava, promena toaleta i posekotina na koži;
3- higijenu perianalnog i genitourinarnog predela – regulisanje opstipacije, pe-vencija infekcija.
4. Bolesnicima sa agranulocitozom tokom hospitalizacije u cilju prevencije infekcija posebno se sprovode i sledeće mere:
– mere redukcije infekcije nozokomijal-nim patogenima – higijena osoblja i prostorija, reverzna izolacija sa tzv. HEPA filterima, zabrana unošenja sveže hrane i voća;
5. mere redukcije kolonizacije mikrobima samih bolesnika – antiseptici za spoljnu upotrebu, kontrola i.v. i urinarnih katetera, profilaktična p.o. primena lekova za dekontaminaciju digestivnog trakta (nistatin, gentamycin,
trimetroprim-sulfametoksazol, hinoloni), antimikotika (flukonazol, itrakonazol) i antivirusnih lekova (aciklovir).
Terapija infekcija
U slučaju febrilnosti u bolesnika sa neutropenijom mora da se rade brzo analize mikrobiološke identifikacije mogućih uzročnika infekcije. Paralelno s tim, imajući u vidu ranije pomenute najčešće uzročnike infekcija, kreće se sa i.v. kombinacijom antibiotika: aminoglikozidi (gentamycin, tobramycin, amikacin) sa penicilinima širokog spektra (piperacilin, carbe-nicilin), ili cefalosporinima (cefoperazim, ceftazidim), ili monobactam-om (aztreo-nam), sa po potrebi i uključivanjem dalje antistafilokok terapije (vancomycin, teico-planin).
U bolesnika koji su i pored primene antibiotika i dalje visoko febrilni, nakon 5-7 dana, ili u slučaju dokazane gljivične infekcije, primenjuju se i.v. antimikotici (amp-hothericin B).
Specifični terapijski postupci
Specifični terapijski postupci primenjuju se u bolesnika sa neutropenijom u zavisnosti od specifičnosti etiologije, i to:
1. lekovima izazvane neutropenije:
– prekid uzimanja leka;
– specifična terapija BAL ili penicilami-
nom u slučaju neutropenija izazvanih zlatom ili arsenikom;
– G-CSF (granulocitni kolonistimu-lirajući faktor), posebno u bolesnika sa agranulocitozom izazvanom imunološkim mehanizmima i toksičnim efektima npr. citostatika na nivou kostne srži. Primena G-CSF-a stimuliše proliferaciju i diferencijaciju opredeljenih mijeloidnih prethodnika za produkciju granuloci-ta, čime se skraćuje period agra-nulocitoze u bolesnika, dužina hospitalizacije , te smanjuje korišće-nje antibiotika i antimikotika tokom lečenja.
- imunološke neutropenije:
- primena kortikosteroida, i. v. imunoglo-bulini, plazmafereze.
Transfuzije granulocita se praktično ne primenjuju u bolesnika sa neutropenijom, sem izuzetno u neonatologiji. Ove transfuzije su vrlo skupe, a zbog kratkog života granulocita trebalo bi ih često primenjivati u velikoj dozi (infuzije do IO1 granulocita dnevno da bi se postigao klinički efekat). Pri tome, mnogobrojni su neželjeni efekti posle ovakvih transfuzija: febrilne reakcije, aloimunizaci-ja, plućna toksičnost, transmisija virusnih infekcija.