Hemofilija B
Hemofilija B je urođeni poremećaj koagulacije koji se ispoljava produženim ili spontanim krvarenjem, najčešće, u velike zglobove i mišiće, zbog nedostatka faktora IX (FIX).
Etiologija
Bolest se nasleduje recesivno genom na X hromozomu, slično kao hemofilija A i javlja se kod 1 : 100,000 muške novorođenčadi. Velike delecije ili pouint mutacije gena dovode do odsustva sinteze FIX (CRM neg.) kod kojih se češće javlja inhibitor. Male delecije dovode do sinteze nepotpunog FIX (CRM poz) sa smanjenom tendencijom stvaranja inhibitora.
Patogeneza
Sinteza FIX odvija se u hepatocitima i zavisi od K vitamina. U cirkulaciji se nalazi kao jednolančani proenzim koga aktivira kompleks tkivnog faktora i aktivirani FVII i/ili aktivirani FXI. Aktivirani FIX aktivira FX u prisustvu aktiviranog FVIII, jona Ca++ i fosfolipida. Hemofilija B je heterogena bolest i može nastati zbog kvantitativnog ili kvalitativnog poremećaja FIX. Zavisno od tipa poremećaja bolesnici mogu imati blagu, umerenu ili tešku hemofiliju. Kvalitativni poremećaji se odlikuju poremećajem aktivacije (Chaper Hill) ili poremećajem intereakcije sa aktiviranim FVIII (Alabama) što dovodi do blage hemofilije, dok poremećaj katalitičkog dela (Lake Elsinore) izaziva tešku hemofiliju. Nedostatak koagulantne aktivnosti FIX manje od 1% dovodi do teške hemofilije B, od 1 do 5% do umerene i preko 5% do blage hemofilije B.
Klinička slika
Težina kliničke slike, kao i u hemofi-liji A, u direktnoj je srazmeri sa stepenom nedostatka FIX. Česta masivna krvarenja, spontana pojava hematurije, različitog obima i modrica ne razlikuju se od hemofilije A. Teška hemofilija B se odlikuje ponavljanim krvarenjima u zglobove što dovodi do istih simptoma i komplikacija kao i u hemofiliji A. Pseudotumori i ciste svojom ekspanzijom oštećuju okolna tkiva i organe, a ako nastupi ruptu-račeste su infekcije. Retroperitonealna krvarenja praćena su velikim gubitkom krvi. Krvarenja u zatvoren prostor su opasna jer kompromituju vitalne funkcije, a in-trakranijalna krvarenja su najčešći uzrok smrti.
Dijagnoza
Krvarenje kod muškarca sa produženim APTT i normalnim PV sugeriše na hemofiliju. Za definitivnu dijagnozu hemofilije B treba odrediti koncentraciju FIX. Ostali testovi hemostaze su u granicama normale. Kod hemobilije Bm (Martin) PV je produženo sa tromboplastinom iz goveđeg mozga, a normalno sa tromboplastinom iz mozga kunića. Hemofilija B tip Lyden se odlikuje teškim nedostatkom FIX na rođenju (1%), a posle puberteta se FIX poveća na preko 50%.
Lečenje
Krvarenje u hemofiliji B leći se koncentrata FIX ili plazmom. Za manja krvarenja preporučuje se 20j/kg a za teža krvarenja 40j/kg koncentrata FIX jednom dnevno do zaustavljanja krvarenja.
Komplikacije Kao i kod hemofilije A, česte su transmi-sivne bolesti, hepatitis B i C sa hroničnim perzistentnim ili hroničnim aktivnim hepatitisom i cirozom. Trombocitopenija se javlja u hipersplenizmu ili u HIV infekciji. Primena koncentrata FIX, a naročito koncentrata protrombinskog kompleksa, može dovesti do pojave tromboembolijskih komoplikacija i DIK. Inhibitori se javljaju u oko 2,5% bolesnika sa teškom hemofili-jom B i krvarenje u tih bolesnika se zaustavlja FEIBA-om ili rFVIIa.