• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
Vaš internet lekar
No Result
Pogledaj sve rezultate

Hemofilija A – poremećaj koagulacije

Hemofilija A – poremećaj koagulacije

Hemofilija A je najčešći nasledni pore­mećaj koagulacije koji nastaje zbog kvan­titativnog ili kvalitativnog nedostatka koa-gulacionog faktora VIII (FVIII). Ispoljava se uglavnom kod muškaraca i karakteriše se doživotnom sklonošću ka krvarenju. Krva­renje nastaje spontano ili pri manjim povre­dama, najčešće u zglobovima i mišićima, što dovodi do degenerativnih promena i invaliditeta. Javlja se kod 1 : 10 000 muške novorođenčadi. Broj bolesnika je u pora­stu jer je boljim lečenjem poboljšan kvali-tet i dužina života. 

Etiologija

Hemofilija se nasleduje recesivno, ge­nom koji se nalazi na dugom kraku X hro-mozoma. Zbog toga od hemofilije boluju muškarci a žene prenose bolest. Žene izu­zetno retko boluju od hemofilije i to ako je homozigot, ako ima Turner-ov sindrom (X0), mozaicizam ili ako je inaktivisan nor­malan X hromozom. Žena prenosilac gena za hemofiliju ima dovoljnu količinu FVIII čija je sinteza pod kontrolom zdravog X hromozoma. Međutim, dešava se da žena prenosilac ima snižen FVIII ispod 50% ako je nastupila random inaktivacija normalnog X hromozoma u tkivima koja ga sintetišu.

Količnik FVIII i vWF je manji od 1 kod žena koje prenose gen za hemofiliju dok je kod zdravih 1 i mogućnost predviđanja ovim testom je svega 70-80%. Primenom genskih proba moguće je vrlo pouzdano odrediti prenosioce hemofilije. Neophod­no je u trudnoći utvrditi pol ploda i ako je muškog pola treba uraditi hordocentezu radi uzimanja krvi iz pupčanika i određi­vanja nivoa FVIII. Precizna dijagnoza he­mofilije u ranoj trudnoći može se postavi­ti iz horionskih čupica ili amnicentezom, primenom genskih proba u porodicama u kojima je identifikovan gen ili poznata mu­tacija.

Patogeneza

Poremećaj koagulacije u hemofiliji A na­staje zbog smanjenja ili nedostatka koagu-lantne aktivnosti FVIII. Imuloška ispitiva­nja su pokazala da je kod 95% bolesnika sa hemofilijom A prisutan (CRM-cross reacting material poz.) antigen FVIII (FVIII.Ag) što znači da se FVIII sintetiše kao protein ko­ji je neaktivan u koagulaciji. Antigen FVI­II nedostaje kod malog broja bolesnika sa hemofilijom A (CRM neg.). Poremećaj u sintezi FVIII nastaje zbog mutacije struktur­nog gena na X hromozomu. Sinteza se od­vija najvećim delom u jetri. U cirkulaciji se nalazi kao heterodimer u kompleksu sa vWF. Poluživot FVIII je 8 do 12 sati a u bo­lesnika sa nedostatkom vWF, zbog ubrza­nog klirensa, svega 2 do 4 sata.

Uloga FVIII u koagulaciji je da u prisu­stvu aktiviranog FIX, jona Ca++ i fosfolipi-da ubrza aktivaciju FX za 10. 000 puta. Ka-talitička aktivnost FVIII se povećava njegovom aktivacijom pod dejstvom trom-bina. Aktiviran protein C vrši inaktivaciju aktiviranog FVIII. 

Klinička slika

Krvarenja u hemofiliji se javljaju kod mu­škaraca od ranog detinjstva. Često se dobi­je podatak da su rođaci po majci, takode, skloni krvarenju. Težina kliničke slike u hemofiliji A je u direktnoj srazmeri sa teži­nom nedostatka FVIII. Karakteriše se krva­renjem u velike zglobove, mišiće i meka tki­va. Bolesnici čija je aktivnost FVIII manja 1% boluju od teške hemofijije. Oni krvare često, spontano, bez primetne povrede. Bo­lesnici sa FVIII od 1 do 5% boluju od ume-rene hemofilije, sa redim epizodama krva­renja, koja najčešće nastaju posle manjih povreda. Ako je aktivnost FVIII od 6 do 25%, reč je o blagoj hemofiliji sa retkim kr­varenjem koja najčešće nastaju posle većih povreda ili hirurških intervencija i obično se tada dijagnostikuju. Za normalnu hemo-stazu potrebna je aktivnost FVIII iznad 25%.

Krvarenja u teškoj hemofiliji nastaju spontano ili pri manjim povredama, mogu zahvatiti sve organe i ako se ne lece, traju danima i nedeljama. Krvarenja u meka tki­va dovode do stvaranja velikih kolekcija delimično zgrušane krvi, koja pritiska okol­no zdravo tkivo dovodeći do nekroze mi­šića, venske kongestije ili ishemičnog ošte­ćenja nerava. Hemofiličari često razvijaju femoralnu neuropatiju zbog pritiska koji vrši retroperitonealni hematom. Takode, mogu nastati kalcificirane mase ili cistične formacije koje pobuđuju sumlju na posto­janje tumora (hemofilni pseudotumori).

Bolesnici sa teškom hemofilijom najče­šće se dijagnostikuju već pri rođenju zbog pojave hematoma na glavi ili kod cirkum-cizije. Kod umerene hemofilije krvarenja počinju sa puzanjem i hodanjem, a blaga hemofilija se obično kasno dijagnostikuje. U teškoj hemofiliji krvarenja su najčešće u velike zglobove kao što su kukovi, kolena, stopala, zatim laktovi, ramena i ručja. Kr­varenje u zglobu počinje aurom, čudnom neopisivom senzacijom, zatim nastaje bol, ograničenost pokreta, otok i potpuna imo-bilizacija zgloba. Prisustvo krvi u zglobu (haemarthrosis) izaziva inflamaciju sinovi-je. Ponavljano krvarenje oštećuje zglobnu hrskavicu i izaziva osteoartritis, artikularnu fibrozu, ankilozu zgloba i atrofiju mišića. Oštećen zglob najčešće postaje mesto po-navljanih krvarenja.

Hematurija je česta u hemofiliji i može nastati bez postojanja urogenitalnog obo­ljenja. Međutim, često je ograničena i ne zahteva lečenje.

Vrlo su opasna intrakranijalna krvarenja koja mogu nastati bez prethodne traume ili bez jasne specifične lezije i često su uzrok smrti u hemofiliji, kao i orofaringealna kr­varenja koja nekada zahtevaju intubaciju.

Dijagnoza

Kod muškarca sa hemoragijskim sindro­mom od detinjstva, treba posumljati na he-mofiliju i odrediti broj trombocita, vreme kr­varenja, PV i APTT. Tipičan nalaz za hemo-filiju je produženo APTT dok su ostali nave­deni testovi u granici normale. Definitivna dijagnoza hemofilije A postavlja se na osno­vu smanjene koagulantne aktivnosti FVIII. 

Lečenje

Postoji nekoliko osnovnih načela koja treba poštovati u lečenju bolesnika sa he-mofilijom. 1) Simptomi često prethode objektivnim znacima krvarenja. 2) Znaci krvarenja se mogu pojaviti tek nekoliko dana posle jasno dokumentovane povrede. Lekar treba da se oslanja na rane simpto­me, najčešće bol, i da već tada započne le-čenje. Rano započeto lećenje je efikasnije, bezbednije i jeftinije. 3) U lečenju hemofi-ličara kontraindikovana je primena aspiri­na, nesteroidnih antireumatika, antikoagu-lantnih lekova i intramuskularnih injekcija.

Za zaustavljanje krvarenja u hemofiliji A koriste se koncentrati humanog FVIII ili rekombinantni FVIII. Za lečenje hemofili­je A mogu se koristiti krioprecipitat koji sa­drži 3-5 j/ml FVIII i plazma koja sadrži svega 0,6 j/ml FVIII. Međutim, za ove de­rivate ne postoje tehnološki postupci za inaktivaciju virusa.

Nekomplikovano krvarenje, u meka tki­va ili zglobove, može se zaustaviti jednom infuzijom koncentrata FVIII ili krioprecipi-tata u dozi od 15j/kg tako da se postigne terapijski nivo FVIII oko 30%. Teška he-martroza posle povrede, retroperitoneal-no krvarenje, hematom u ileopsoasu, he-maturija ili ekstrakcija zuba leci se sa 25 j/kg, tako da se postigne terapijski nivoa FVIII oko 50% uz ponavljanje infuzija na 8-12 sati do povlačenja simptoma.

Krvarenje u gastrointestinalnom traktu ili instrumentalna intervencija u urinarnom traktu leci se sa 35j/kg čime se postiže ni­vo FVIII oko 70%. Povreda glave, krvare­nje u CNS, ili ako postoji sumnja da se ra­di o krvarenju u CNS, treba hitno lečiti koncentratom FVIII u dozi od 50j/kg da bi se postigao nivo FVIII oko 100%.

Pre hirurške intervencije, kod svakog hemofiličara treba utvrditi da li postoji in­hibitor (antitela) protiv FVIII. Bolesnici kod kojih nije dokazan inhibitor treba da prime infuziju koncentrata FVIII u dozi od 50 j/kg, neposredno pred operaciju, tako da se postigne terapijski nivo od 100%. Postoperativno, ponavljanim dozama na 8-12 sati koje su za oko 50% manje od inicijalne doze, treba održavati nivo FVIII iznad 50%, uz svakodnevno praćenje, na­rednih 10-14 dana. Kod transplantacije zgloba lečenje traje najmanje 3 nedelje. Priprema za vađenje zuba sprovodi se neposrednom jednokratnom primenom 25 j/kg koncentrata FVIII uz primenu an-tifibrinolitika (traneksamiČna kiselina 4 x 1 g ili e-amino-kapronska kiselina 4 x 5 g). Antifibrinolitici su kontraindikovani kod hematurije.

Kod bolesnika sa blagom hemofili-jom A, radi zaustavljanja manjih krvarenja, i u preoperativnoj pripremi kod ekstrakci­je zuba koristi se desmopresin (DDAVP) koji prolazno poveća nivo FVIII za 2 do 3 puta.

Kod 10 do 20% bolesnika sa teškom he-mofilijom A u toku lečenja pojavljuje se in­hibitor (antitelo) protiv FVIII. Prisustvo in-hibitora smanjuje efikasnost ili značajno otežava lečenje. Radi zaustavljanja krvare­nja kod tih bolesnika, primenjuje se kon­centrat svinjskog FVIII (Hyate : C) ako ne postoji unakrsna reakcija inhibitora sa svinjskim FVIII, ili rekombinantni FVHa (Novo Seven) u dozi od 90mcg/kg svaka 2 sata do prestanka krvarenja.

Slični članci

Ukratko imala sam dve inseminacije,jednu vto neuspesnu i posle toga sam radila test na trombofiliju gde je pai 4g4g visoki rizik

Ukratko imala sam dve inseminacije,jednu vto neuspesnu i posle toga sam radila test na trombofiliju gde je pai 4g4g visoki...

Pročitaj jošDetails

Često sam bila sklona pojavljivanju limfnih zlezda u predelu vrata

Često sam bila sklona pojavljivanju limfnih zlezda u predelu vrata Molim Vas za savet! Cesto sam bila sklona pojavljivanju limfnih...

Pročitaj jošDetails

Analiza rezultata za trombofiliju

Analiza rezultata za trombofiliju Uradila sam analize za urodjenu trombofiliju, stigli su rezultati homozigot za MTHFR oba alela su normalna,...

Pročitaj jošDetails

Urođene trombocitopenije (sniženi trombociti) kod beba, bebe, deteta, dece, lečenje i terapija

Urođene trombocitopenije (sniženi trombociti) kod beba, bebe, deteta, dece, lečenje i terapija Urođene trombocitopenije su grupa retkih, heterogenih bolesti koje...

Pročitaj jošDetails

Neonatalna trombocitopenija (sniženi trombociti) kod novorodjene bebe, deteta, dece, lečenje i terapija

Neonatalna trombocitopenija (sniženi trombociti) kod novorodjene bebe, deteta, dece, lečenje i terapija Neonatalna alo- ili izoimuna trombocitopenija (NAIT) ima istu...

Pročitaj jošDetails

Hemofilija kod detet, dece, lečenje , terapija i prognoza

Hemofilija kod detet, dece, lečenje , terapija i prognoza Hemofilija A je urođeni nedostatak FVIII i javlja se sa učesta­lošću...

Pročitaj jošDetails
Učitaj još
Sledeći članak

Stečeni koagulopatski hemoragijski sindrom usled nedostatka vitamina K

Please login to join discussion

Aktuelno

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Sistematski pregledi nakon srčanog udara

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Rak dojke

Kako ultrazvuk dojke utiče na rano otkrivanje tumora

Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Spirulina isometric set with images of medical products made with cyanobacteria 3d text and small people vector illustration SSUCv3H4sIAAAAAAACA3VRy24CMQz8FcvnVWnFbe+oVSVUVI6oB29iwG0eqyS7gND+ex0WpF5682Q89nhyxY6yGGyvKM4NuSQqEgO2Lw2ylRKTkMP2eWowFypD5qy9igwVPih7w48hu2t9xxY/um82JaOqhk7xWrJh5yhwHDJOzaPvjcmVo6HEi7WuM7rrH8lXg3TgYC51ve5P7JhubnZK/ZwKJ3+3NorlOJc0WKkljlFnK7+s1vXM6OvrIVF/FJNk5FSx5Wy0wG0vaXASCCRHzyWJgcwFTlKOIF6NZIh78LNl6FO0g54LnizPTeZCIXZk1JYQLC0UPhegYCF7cirh2DuGUVOKCf5G/wQrzZ06ZVeb7U3yycGydgV437zCPiav4TVYzjVCbO5ZzrPywrKJddTISsUf/cppmn4BbJBwdegBAAA=

Šta je spirulina i koji su njeni zdravstveni benefiti?

Partnerstvo roditelja i pedijatara u kreiranju zdravije budućnosti dece

Za šta se koristi aktivni ugalj i kako ga pravilno piti?

Najbolja pomoć za staračke probleme – Pomagala koja olakšavaju kretanje

ortopedska pomagala ortopedska pomagala ortopedska pomagala
  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.