Anemija kod dece
Anemija je smanjenje koncentracije hemoglobina ispod dve standardne devijacije od srednje vrednosti za uzrast u zdravih. Vrednosti hemoglobina, kao i drugih hematoloških parametara veoma su varijabilne u detinjstvu. Za brzu orijentaciju mogu se uzeti kriterijumi Svetske zdravstvene organizacije po kojima je granična vrednost za decu od 6 meseci do 5 godina 110 g/l, od 5 do 11 godina 115 g/l, a nakon 11 godina 129 g/l.
Etiopatogeneza
Anemija rezultuje smanjenjem kapaciteta krvi za prenos kiseonika i hipoksijom tkiva. Do anemije može doći zbog smanjenog stvaranja ili povećane razgradnje eritrocita, kao i zbog gubitka krvi. Međutim, u nastanku anemije u nekim bolestima istovremeno učestvuje više činilaca, tako da ni jedna podela anemija nije potpuno zadovoljavajuća. Uzrok anemije u dece sa malignim oboljenjma je sam malignitet ili terapija, a rede krvarenje ili hemoliza.
Lečenje
Ne postoje jasno definisane granične vrednosti hemoglobina ispod kojih bi bila obavezna primena koncentrovanih eritrocita radi korekcije anemije u dece. U literaturi se najčešće pojavljuje hematokrit od 21% tj. hemoglobin od 7g/l kao granična vrednost. Ipak, odluka o primeni transfuzije zavisi od mnogobrojnih faktora kao što su postojanje subjektivnih simptoma (zamaranje, glavobolja), kardiopulmonal-nog statusa bolesnika, dužine trajanja anemije, izgleda da se kostna srž „oporavi”, prisustva ili odsustva krvarenja itd. Kod bolesnika sa kardiorespiratornom insufici-jencijom uobičajeno je da se hematokrit održava na 35 do 40 kod veće dece i na 45 do 50 kod novorođenčadi. S druge strane, ukoliko je reč o malokrvnosti postepenog nastanka, kod inače zdravog deteta, tole-riše se hemoglobin od 4 g/l bez primene transfuzije, naravno, pod uslovom da je na drugi način moguća korekcija anemije (na primer peroralnom primenom preparata gvozda kod anemije usled nedostatka gvozda ili spontano, kao kod tranzitorne eritroblastopenije). Ako je anemija dugo trajala, primena uobičajenih doza koncentro-vanih eritrocita od 10 do 15ml/kg, može da dovede do srčane insuficijencije zbog vo-lumenskog opterećenja na terenu već isko-rišćenih kompenzatornih mehanizama kardiovaskularnog sistema. U takvim slučajevima se preporučuje davanje ponavljanih transfuzija u maksimalnoj pojedinačnoj dozi od 5 ml/kg i/ili produžavanje trajanja transfuzije od uobičajenih 2 na 4 sata.
Ovakvom individualizovanom strategijom može se postići da se primena krvnih derivata maksimalno redukuje, a da se ne ugrozi sigurnost bolesnika.