• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
Vaš internet lekar
No Result
Pogledaj sve rezultate

Hronična ITP (idiopatska trombocitopenična purpura)

Hronična ITP (idiopatska trombocitopenična purpura) 

Hronična ITP je najčešća imuna citope-nija odraslih koja zahteva lečenje. Češće se javlja kod žena od 20 do 50 godina koje su uglavnom do tada bile zdrave.

Klinička slika

Hronična ITP se može ispoljiti na jedan od tri načina. Cesto ima podmukao poče­tak, traje duže vremena i ispoljava se krva­renjem u vidu modrica, petehija i epistak-se, pogoršava se posle virusnih infekcija, uzimanja aspirina, nesteroidnih antireuma-tika ili alkohola. Drugi način je iznenadan početak sa manifestnim krvarenjem kao kod akutne ITP i, na kraju, veći broj bole­snika sa blagom hroničnom ITP se dijagno-stikuje u toku rutinskih laboratorijskih pre­gleda ili u preoperativnoj pripremi. Pored hemoragijskog sindroma, u hroničnoj ITP po pravilu nema kožnih i zglobnih prome­na, limfadenopatije, hepatomegalije i sple-nomegalije. Najozbiljnija komplikacija je intrakranijalno krvarenje koje se češće javlja kod starijih od 60 godina i može ugroziti ži­vot bolesnika u manje od 1% slučajeva. 

Dijagnoza i diferencijalna dijagnoza

Dijagnoza hronične ITP postavlja se na osnovu isključivanja svih drugih oblika imune trombocitopenije. Osim trombocito-penije i krvarenja, svaki drugi klinički ili la­boratorijski nalaz izključuje dijagnozu ITP. Anamnezu treba usmeriti tako da se isklju­če sekundarne trombocitopenije indukova-ne drugim oboljenjima, lekovima (kinin, heparin) ili hranom (bitter melon).

U krvnoj slici sem izolovane tromboci­topenije, retko se može videti anemija, zbog nedostatka gvozda, kao posledica kr­varenja. Pregled kostne srži pokazuje nor­malan ili povećan broj megakariocita, bez poremećaja u eritrocitnoj i mijeloidnoj lo­zi. Neophodno je isključiti hemoliznu ane­miju (Coombs-ov test), oboljenja jetre i sle-zine, virusna oboljenja (HIV, EBV kod mladih), bolesti štitaste žlezde i vezivnog tkiva (ANA, IgG, IgA, IgM, C3, C4, imuni-kompleksi, RF), lupus antikoagulans i an­tikardiolipinska antitela. Preporučuje se primena nekog od testova za dokazivanje antitrombocitnih antitela, međutim, nega­tivan rezultat ne isključuje dijagnozu. 

Lečenje

Asimptomatski bolesnici sa umerenom trombocitopenijom od 30 do 50 x 10 /L ne zahtevaju lečenje. Ti bolesnici mogu obilni­je krvariti u toku hirurške intervencije ili posle povreda i lečenje treba sprovesti pred hiruršku intervenciju ili u slučaju povrede.

Ako je u hroničnoj ITP broj trombocita manji od 20 x 109/L ili ako postoji izraženo krvarenje, bolesnika treba lečiti predniso-nom u dozi 1-2 mg/kg dnevno. Kada se po­stigne bezbedan nivo trombocita, prednison treba postepeno smanjivati u toku nekoliko nedelja. Oko 2/3 bolesnika sa ITP dostiže bezbedan nivo trombocita (>50 x 10 /L) u toku lečenja prednisonom, međutim, veći­na mora da bude na kontinuiranoj terapiji da bi se taj broj trombocita održao. Kom­pletna remisija pod steroidnom terapijom je retka i indikovana je splenektomija ako je potrebna dugotrajna terapija održavanja.

Za lečenje ITP, rezistentne na steroide, ili kada postoji kontraindikacija za njihovu primenu, koristi se intravenski (IV) IgG ako je broj trombocita manji od 20 x 109/1 ili ispod 50 x 109/1 sa krvarenjem koje ugro­žava život bolesnika. Uobičajena doza IV IgG je lg/kg u toku 6 do 8 sati. Doza se obično ponavlja sledećeg dana ili narednih dana ako nije postignut željeni terapijski efekat. Ranija primena IV IgG u dozi od 0. 4 g/kg x 5 dana nije dala bolje rezultate. Zapaženo je da bolesnici često reaguju na jednu dozu IgG od 1 g/kg što znatno sma­njuje cenu lečenja.

Splenektomija je definitivan način leče­nja ITP jer se na taj način uklanja mesto produkcije autoantitela i glavno mesto de­strukcije trombocita. Splenektomija je indi­kovana u ITP kada je: posle 6 nedelja le-čenja steroidima broj trombocita manji od 10 x 109/L; posle 3 meseca lečenja steroi­dima broj trombocita manji od 30 x 109/1 sa krvarenjem ili bez krvarenja; lečenje pred-nisonom u dozi iznad 30 mg dnevno duže od 6 meseci da bi se broj trombocita odr­žao iznad 30 x 10 A; učestala pojava reci­diva; utvrđena kontraindikacija za prime-nu steroida i ako nema kontraindikacija za operaciju. Splenektomija je nepotrebna ako su trombociti iznad 50 x 10 /L u toku 6 meseci bez krvarenja.

Preoperativa priprema za splenektomi-ju sprovodi se steroidima ili IV IgG tako da se broj trombocita poveća iznad 50 x 10 /L. Ako su trombociti preoperativno ispod 10 x 109/L i ne reaguju na prethodnu terapiju neophodna je transfuzija trombocita. Jed­na doza trombocita sa separatora daje se u toku uvođenja u anesteziju do podveziva­nja hilusa slezine, a zatim još 1-2 doze po­sle podvezivanja hilusa slezine. Na taj na­čin trombociti ostaju duže u cirkulaciji i smanjen je njihov gubitak splenektomijom.

Oko 2/3 bolesnika sa ITP posle sple-nektomije normalizuje ili poveća broja trombocita do bezbednog nivoa. Za sada nema sigurnih preoperativnih prognostič­kih parametara za uspeh splenektomije i zapažena je korelacija između terapijskog odgovora na steroide ili IgG i povoljnog odgovora na splenektomiju.

Cetrvrtina bolesnika sa hroničnom ITP ne reaguje na splenektomiju, steroide i IV IgG. Njihovo lečenje je vrlo teško i koriste se mnogobrojni lekovi kao što su danazol, azatioprin, ciklofosfamid, vinblastin, vin-kristin, ciklosporin A, alfa interferon, dap-son, kolhicin i drugi sa različitim uspehom.

Slični članci

Ukratko imala sam dve inseminacije,jednu vto neuspesnu i posle toga sam radila test na trombofiliju gde je pai 4g4g visoki rizik

Ukratko imala sam dve inseminacije,jednu vto neuspesnu i posle toga sam radila test na trombofiliju gde je pai 4g4g visoki...

Pročitaj jošDetails

Često sam bila sklona pojavljivanju limfnih zlezda u predelu vrata

Često sam bila sklona pojavljivanju limfnih zlezda u predelu vrata Molim Vas za savet! Cesto sam bila sklona pojavljivanju limfnih...

Pročitaj jošDetails

Analiza rezultata za trombofiliju

Analiza rezultata za trombofiliju Uradila sam analize za urodjenu trombofiliju, stigli su rezultati homozigot za MTHFR oba alela su normalna,...

Pročitaj jošDetails

Urođene trombocitopenije (sniženi trombociti) kod beba, bebe, deteta, dece, lečenje i terapija

Urođene trombocitopenije (sniženi trombociti) kod beba, bebe, deteta, dece, lečenje i terapija Urođene trombocitopenije su grupa retkih, heterogenih bolesti koje...

Pročitaj jošDetails

Neonatalna trombocitopenija (sniženi trombociti) kod novorodjene bebe, deteta, dece, lečenje i terapija

Neonatalna trombocitopenija (sniženi trombociti) kod novorodjene bebe, deteta, dece, lečenje i terapija Neonatalna alo- ili izoimuna trombocitopenija (NAIT) ima istu...

Pročitaj jošDetails

Hemofilija kod detet, dece, lečenje , terapija i prognoza

Hemofilija kod detet, dece, lečenje , terapija i prognoza Hemofilija A je urođeni nedostatak FVIII i javlja se sa učesta­lošću...

Pročitaj jošDetails
Učitaj još
Sledeći članak

Akutna ITP (idiopatska trombocitopenična purpura)

Please login to join discussion

Aktuelno

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Sistematski pregledi nakon srčanog udara

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Rak dojke

Kako ultrazvuk dojke utiče na rano otkrivanje tumora

Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Spirulina isometric set with images of medical products made with cyanobacteria 3d text and small people vector illustration SSUCv3H4sIAAAAAAACA3VRy24CMQz8FcvnVWnFbe+oVSVUVI6oB29iwG0eqyS7gND+ex0WpF5682Q89nhyxY6yGGyvKM4NuSQqEgO2Lw2ylRKTkMP2eWowFypD5qy9igwVPih7w48hu2t9xxY/um82JaOqhk7xWrJh5yhwHDJOzaPvjcmVo6HEi7WuM7rrH8lXg3TgYC51ve5P7JhubnZK/ZwKJ3+3NorlOJc0WKkljlFnK7+s1vXM6OvrIVF/FJNk5FSx5Wy0wG0vaXASCCRHzyWJgcwFTlKOIF6NZIh78LNl6FO0g54LnizPTeZCIXZk1JYQLC0UPhegYCF7cirh2DuGUVOKCf5G/wQrzZ06ZVeb7U3yycGydgV437zCPiav4TVYzjVCbO5ZzrPywrKJddTISsUf/cppmn4BbJBwdegBAAA=

Šta je spirulina i koji su njeni zdravstveni benefiti?

Partnerstvo roditelja i pedijatara u kreiranju zdravije budućnosti dece

Za šta se koristi aktivni ugalj i kako ga pravilno piti?

Najbolja pomoć za staračke probleme – Pomagala koja olakšavaju kretanje

ortopedska pomagala ortopedska pomagala ortopedska pomagala
  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.