Akutne leukemije
Akutne leukemije su maligne klonske bolesti matične ćelije hematopoeze koje se karakterišu prisustvom nezrelih hemato-poetskih ćelija. U kostnoj srži ovih bolesnika nalazi se preko 30% mladih ćelija (bla-sta). Dele se u dve velike grupe: akunte mijeloidne (AML) i akutne limfoblastne leukemije (ALL). Ukoliko se ne leci, tok obolenja je veoma progresivan i brzo dovodi do smrti najvećeg broja obolelih.
Godišnja učestalost oboljenja je 4,4 na 100 000 stanovnika. Bolest se može javiti u svim starosnim grupama, ali se akutna lim-foblastna leukemija javlja češće u dečjem dobu i najčešći je oblik maligne bolesti u de-tinjstvu, dok se akutna mijeloidna leukemija znatno češće ispoljava u odraslih osoba.
Pored ove standardne podele na dve osnovne grupe akutnih leukemija, danas se oboleli dele i u odnosu na starosnu dob: dečje leukemije (mladi od 15 godina) i leukemije odraslih osoba (starijih od 15 godina). Treću grupu čine bolesnici stariji od 60 godina, čiji je odgovor na terapiju, bez obzira da li je reč o AML ili ALL, mnogo slabiji, s obzirom na to da se u ovih bolesnika ne primenjuju agresivni protokoli leče-nja uključujući autolognu ili alogenu transplantaciju koštane srži, odnosno matične ćelije hematopoeze.
Dijagnoza akutne leukemije se postavlja na osnovu prisustva više od 30% blastnih ćelija (najčešće više od 50%) u kostnoj srži. U bolesnika sa povećanim brojem leu-kocita dijagnozu je moguće postaviti već na osnovu pregleda periferne krvi. U cilju postavljanja dijagnoze neophodno je uraditi pregled kostne srži, a kada uzorak do-bijen aspiracijom nije dovoljno reprezentativan, potrebno je izvršiti biopsiju, odnosno histološki pregled kostne srži.
Klasifikacija akutnih leukemija
Klasifikacija akutnih leukemija je primarno bazirana na morfološkom izgledu blastnih ćelija – FAB klasifikacija (tabela I). Citološka dijagnoza najčešće nije dovoljno precizna niti sasvim adekvatna, pogotovu u bolesnika u kojih su blast-ne ćelije veoma slabo i nejasno diferntova-ne, što se najčešće sreće u ALL L 2 tipu, kao i u nekih bolesnika sa LI tipom akutne limfoblastne leukemije, a takode i u nezrelim oblicima AML. Stoga je neophodno, u cilju jasnog definisanja oboljenja, izvršiti dopunska ispitivanja i to: citohemijska bojenja, ispitivanje imunofenotipa i kariotipa neoplastičnih ćelija. Ova klasifikacija akutnih leukemija – MIK klasifikacija (tabela II) omogućava adekvatno tečenje, a posebno je značajna u prognozi bolesnika sa akutnim leukemijama.
Klinička slika
Simptomi kojima se manifestuju akutne leukemije posledica su insuficijencije normalne hematopoeze i pre svega su rezultat postojeće : 1. anemije
– slabost, malaksalost, nedostatak va-zduha posebno pri naporima,
2. ponavljane infekcije:
– bolovi u grlu, pneumonije i druge infekcije,
3- krvarenja
U nekih bolesnika dolazi do uvećanja limfnih žlezda i /ili limfnih žlezda vezanih za uvećanje slezine i/ili jetre.
Objektivno se u bolesnika najčešće nalaze: znaci anemije, znaci krvarenja u vidu petehijalnih krvarenja, purpura ili krvarenja na očnom dnu, znaci infekcija, ponekad periferna limfadenopatija ili hepato-splenomegalija.
Klinička ispitivanja
Dijagnoza se postavlja na osnovu pregleda razmaza periferne krvi i kostne srži. Preporučujena dopunska ispitivanja:
- analiza imunofenotipa blastnih ćelija,
- citogenetska analiza kostne srži.
Lečenje
Cilj lečenja bolesnika sa akutnim leukemijama jeste postizanje kompletne remisije. Lečenje se sastoji iz dve faze:
- indukciona terapija (cilj – postizanje kompletne remisije)
- terapije konsolidacije (postremisiona terapija)
Lečenje se sprovodi kombinovanom hemioterapijom te se u oko 70% bolesnika (< 60 godina) može očekivati postizanje kompletne remisije. Međutim, u periodu od 1 do 3 godine najčešće dolazi do recidiva u najmanje 60% bolesnika.
Problem bolesnika sa akutnim leukemijama vezan je pre svega za period započinjanja lečenja, odnosno, za fazu aplazije koštane srži izazvanu lekovima, koja je nezaobilazna, a kojom se postiže cilj, odnosno kompletna remisija. To je najkritičniji period u lečenju i najčešće traje 4 do 6 nedelja. Faza aplazije kostne srži nosi sa sobom rizik povećanog mortaliteta, što zahteva urgentnu prime-nu potporne terapije. S obzirom da tokom ovog perioda bolesnici imaju anemiju, neutropeniju i trombocitopeniju, potrebno je primeniti adekvatne terapijske
modaliteta ko\e možemo podeiiti u tri
1. primena Tcrvnih derivata,
- prevencija i lečenje infekcija,
- lečenje mataboličkih komplikacija.
Primena krvnih derivata
Adekvatna primena krvnih produkata zavisi od trenutnih potreba bolesnika.
Transfuzija sveže pune krvi daje se jedino u profuznim krvarenjima. Bolesnici, posebno stariji od 50 godina, ne bi trebalo da imaju dugo izraženu anemiju, ali je u tih bolesnika manje značajno primeniti transfuziju eritrocita u odnosu na transfuziju trombocita, osim ukoliko ne postoji obimno akutno krvarenje.
Pre primene transfuzije eritrocita treba obratiti pažnju na sledeće:
- Bolesnici sa brojem leukocita preko 100 x 109/1, transfuziju eritrocita ne treba da prime pre nego što se broj leukocita smanji. Razlog odlaganja transfuzije eritrocita je rizik od naprasne smrti, koja može nastati kao posledica leukosta-ze udružene sa povećanom viskozno-šću krvi do koje dovodi povećan broj leukocita i nivo hemoglobina > 10 g/dl.
- Bolesnici koji primaju infuzione rastvore, a posebno oni u kojih se primenju-ju antibiotici koji dovode do retencije natrijuma i koji primaju druge derivate krvi, u riziku su od razvoja insuficijen-cije levog srca, odnosno plućnog edema. Primena eritrocita mora biti praćenja davanjem diuretika.
3- Velika količina primenjenih eritrocita dovodi dilucijom do smanjenja i ovako niskog broja trombocita, te da bi se sprečila ova komlikacija transfuziji eritrocita treba da prethodi transfuzija trombocita.
Pri donošenju odluke o primeni transfuzi\a trombocita treba se pridržavati sledei
Snižen broj trombocita C< 50 x 10s/l) je indikacija za transfuziju samo ukoliko bolesnik ima purpuru ili druge hemora-gijske manifestacije.
- Broj trombocita < 20 x 109/1 u bolesnika koji primaju hemioterapiju ukazuje da će se ovaj broj i dalje snižavati. U tim slučajevima, kao i u fazi aplazije prime-njuje se profilaktično davanje trombocita, čak i kad nema znakova hemora-gijskog sindroma.
- Bolesnici u kojih je broj trombocita snižen, čak i nešto ispod 20 x 10 /l, ali u kojih je period od završetka hemio-terapije duži od 2 nedelje, ne treba da primaju profilaktičke transfuzije trombocita. U tim slučajevima, u rutinskoj profilaksiji, transfuzije trombocita se primenjuju kada su trombociti oko 5 x 109/1. Nagli ili stalni pad broja trombocita značajnije ugrožava bolesnika u odnosu na konstantno snižen broj trombocita bez simptoma krvarenja.
Izuzetak od ovih pravila čine bolesnici sa AML M3 kojima je neophodno davati masivne transfuzije trombocita (10-20 jedinica dnevno) zajedno sa svezom zamrznutom plazmom i specifičnom antileukemij-skom terapijom.
Infekcije u bolesnika sa akutnom leukemojom
U febrilinih neutropeničnih bolesnika koji primaju antileukemijsku terapiju, sep-tična stanja su najčešće izazvana uslovno patogenim organizmima koji pripadaju gram negativnoj flori i koji inače predstavljaju uobičajeno saprofitnu floru bolesnika. U cilju prevencija ovih infekcija primenjuju se protokli za dekontaminaciju digestivnog trakta.
•Najčešće udruženi sa i.v. kateterima
Primena centralnih venskih katetera povećala je broj septičnih stanja u bolesnika sa neutropeniom, ali ove sepse su najčešće izazvane gram pozitivnim bakterijama.
Produženo trajanje neutoropenije često je praćeno i gljivičnom infekcijom.
Profilaksa infekcije
cija ili infekcije izazvane Streptokokus mitisom. Kapilarni „lik” sindrom izaziva intersticijalni pneumonitis sa dispneom i hipoksijom koja ne reaguje na primenu ki-seonika a često ni na mehaničku ventilaciju. Često je prisutna hipotenzija, što dovodi do tubularne nekroze. Značaj primene kortikosteroida u početnoj fazi razvoja ovog oblika ARDS-a još uvek nije jasno definisan.
- protektivna izolacija bolesnika,
- primena centralnog venskog katetera koji se ugrađuje tuneliranjem,
3- dekontaminacija crevnog trakta prime-nom antibiotika koji se absorbuju kao i onih koji se ne absorbuju iz digestivnog trakta.
U tom cilju najčešće primenjivan protokol je kombinacija: colistin, ciprofloksacin i flukonazol uz suspenziju amfotericina i čišćenje usta betadinom. Infekcije u neutro-peničnih bolesnika su još uvek na prvom mestu uzroka smrti. Mogu biti septičnog tipa ili lokalizovane u bilo kom organu i predstavljaju urgentnu komplikaciju u toku lečenja. Pristup dijagnostici i lečenju ove urgentne komplikacije prikazan je na tabeli IV.
Mnogobrojni metabolički poremećaji koji ugrožavaju život bolesnika sa akutnom leukemijom mogu se javiti već tokom inicijalnog lečenja. Često su posledica same bolesti ili specifične terapije. Mogu biti posledica kliničkih komplikacija i/ili njihovog lečenja.
Metaboličke poremećaje možemo pode-liti u dve velike kategorije:
- Poremećaj elektrolita i bubrežne funkcije;
- Poremećaji funkcije jetre.
Hipotenzija, izazvana gram-negativnom septikemijom ili kapilarni „lik” sindrom sa ARDS-om ili bez njega, može dovesti do tu-bularne nekroze.
2. Poremećaj funkcije jetre
Poremećaji funkcije jetre mogu se ispo-ljiti u trenutku uspostavljanja dijagnoze oboljenja ali češće (20% bolesnika) u toku lečenja. Učestalost ovih poremećaja zavisi i od agresivnosti protokola koji se prime-njuje. Najčešće se javlja žutica, povećanje transaminaza a ponekad i alkalne fosfata-ze. Ovi poremećaji nisu praćeni ascitesom ili razvojem portne hipertenzije kao što se sreće u toku transplantacije kostne srži kao ozbiljna komplikacije – venookluzivna bolest jetre koja je najčešće smrtonosna. Neki lekovi dovode do pojave holestaze (ara-C, thioguanine).
Drugi uzroci poremećaja funkcije jetre mogu biti posledica virusnog hepatitisa na-stalog u toku terapije ili infekcije citome-galo virusom (CMV). Prethodna infekcija virusnim hepatitisom se može reaktivirati.
Ove činjenice treba imati u vidu pri prime-ni lekova koji se metabolišu kroz jetru.
Urgentna stanja koja se dešavaju u toku specifične antileukemijske terapije
U ove poremećaje ubrajaju se:
- sindrom lize tumora,
- plućni infitrati,
- hemoragični cistitis,
- lečenje akutne promijelocitne leukemije – M3.
Sindrom lize tumora je dobro poznat klinički entitet koji se karakteriše različitim manifestacijama hiperurikemije, hiperkali-emije, hiperfosfatemije, laktičnom acido-zom i hipokalcemijom, a izazvan je masiv-
Tabela V. Terapija bolesnika koji su u
nom destrukcijom velikog broja brzo pro-liferišućih neoplastičnih ćelija. Nekada se razvija akutna bubrežna insuficijencija.
Najvažnije je prepoznati rizik pojave ovog sindroma i terapijski delovati da do ovih poremećaja ne dode. (tabela V).
Plućni infiltrati se opisuju u nekih bolesnika sa akutnim leukemijama. Nastaju kao posledica difuznih, mikroskopskih, neoplastičnih peribronhijalnih i periibronhio-larnih infiltrata. Praćeni su dispnejom i respiratornom insuficijencijom koja se razvija u toku nekoliko dana.
Terapija: hitna leukocitofereza i / ili he-moterapija.
Hemoragijski cistitis je komplikacija koja se javlja u bolesnika koji u terapiji pri-
riziku od razvoja sindroma lize tumora
Hidrirati bolesnika davanjem izotonog NaCI 300 ml/m2.’dnevno Održavati PH urina na 7,0 ili iznad davanjem bikarbonata alop-urinol 300 mg/m2 dnevno. Kontrolisati biohemijske parametre.
Terapija hemoragijskog cistitisa svodi se na hidracija pre, u toku i posle primene gore navedenih lekova. Treba primeniti Mesnu, tri puta u danima kada se primenjuju i gore navedeni lekovi. Ukoliko je ova terapija nedovoljno efikasna, ispirati mokraćnu bešiku 0,37-0,74% rastvorom formalina te se očekuje da se krvarenje zaustavi u toku 10 min.
U lečenju akutne promijelocitne leukemije može doći do dva kritična, urgentna životno ugrožavajuća stanja:
- Nastanak diseminovane intravaskularne koagulacije kao posledice raspada leu-kemijskih ćelija. Primeniti svezu zamrznutu plazmu i transfuzije trombocita (videti poglavlje: terapija DIK-a),
- Primena Ali- trans-retinoične kiseline (ATRA) u terapiji M3, može dovesti do
perikadrijalnim izlivima i hipotenzi-jom. ATRA sindrom dovodi do smrtnog ishoda u 15-20% bolesnika. Prevencija ove komplikacije je hitno započinjanje hemioterapije.
Dijagnoza akutnih leukemija i njihovo lečenje nosi sa sobom mnogobrojne medicinske probleme. Treba napomenuti da se bolesnici sa leukemijom u fazi remisije nalaze na kućnom lečenju, te se neke od pobrojanih komplikacija mogu desiti i van stacionarne ustanove. Zbog toga je poznavanje bolesti, komplikacija u lečenju i uvid u stvarno stanje bolesnika u interesu leka-ra urgentne medicine, jer će shodno njegovoj proceni bolesnik biti hitno preveden u zdravstvenu ustanovu. Ukoliko je bolesnik ozbiljno životno ugrožen, tada se primenjuju sve mere reanimacije.