Plućna embolija (embolio pulmonum)
Plućna embolija podrazumeva promene desnog srca (desne komore i desne pret-komore) koje izaziva iznenadno otežan protok krvi kroz plućnu vaskulnu mrežu nastao opstrukcijom plućnog krvotoka ugruškom krvi. Redi uzrok plućne embolije može biti masno tkivo, vazduh, delovi tkiva itd.
Zbog nespecifičnih smetnji i nedovoljno prisutnih kliničkih znakova, plućna embolija je oboljenje koje se teško dijagnostiku-je. Prema podacima iz literature saznajemo da se pri rutinskim obdukcijama znaci sveže ili stare plućne embolije nalaze u oko 30% umrlih. Ovo oboljenje je na trećem mestu kao uzročnik smrti bolesnika, odmah posle akutne ishemije miokarda i ce-rebrovaskularnog inzulta.
Etiologija
Prema nedavnim ispitivanjima, nađeno je da u 90% slučajeva plućna embolija nastaje zbog tromboze dubokih vena iznad lista noge, zatim tromboflebitisa pelvičnih vena i, znatno rede, zbog parijetalne tromboze desne pretkomore kod srčanih oboljenja sa insuficijencijom desne komore, posebno ukoliko je prisutna pretkomor-ska fibrilacija. Zbog prevencije plućne embolije potrebno je rano prepoznavanje tromboze dubokih vena. Tiha pulmonalna embolija često prati duboke venske tromboze nogu, čak svaki treći pacijent sa izolovanom venskom trombozom potkoleni-ce ima asimptomatsku plućnu emboliju. Teškoće u prepoznavanju tromboflebitisa dubokih vena sastoji se u okolnosti da on može da protiče bez simptoma, ili, što je češće, da dovede do plućne embolije pre nego što se ispolje znaci tromboflebitisa, odnosno pre uočavanja najvažnijeg znaka ovog stanja, a to je asimetrični otok jednog ekstremiteta.
Velika pomoć u savremenoj dijagnostici tromboflebitisa i flebotromboze donjih ekstremiteta je primena kolor duplex ultraso-nografije donjih ekstremiteta, koja je učinila lakom i dostupnom dijagnozu postojanja intravaskulnog tromba i time omogućila pravovremenu primenu terapije.
Kada je feč o prepoznavanju stanja koja mogu da dovedu do plućne embolije, još je Wirchov 1856. godine ustanovio da postoje tri činioca koja dovode do intravaskularne koagulacije u venama, a to su: a) hiperkoagulabilnost krvi, b) staza i c) oštećenje endotela krvnog suda. Hiperkoagulabilnost ili povećana sklonost intravaskularnom stvaranju ugru-ška može biti posledica primarnog poremećaja u složenom sistemu koagulacije.
Pored primarnih poremećaja u zgru-šavanju krvi, postoje i mnogi sekundarni činioci koji znatno povećavaju rizik od intravaskularne tromboze i plućne embolije.
Najveći rizik za nastanak plućne embolije postoji u ranoj fazi nastanka tromba (trombocitna agregecija – beli tromb), rasta tromba (fibrinska mreža sa eritrocitima – crveni tromb) i proksimalnog širenja tromba. Rizik je znatno manji posle 7-10 dana od nastanka tromba kada je proces spontane fibrinolize i organizacije tromba stabilan i praktično završen.
Patoflziologija plućne embolije
Plućna embolija uzrokuje dve glavne vrste poremećaja: hemodinamske i respiratorne. Hemodinamski poremećaji nastaju zbog sprečavanja normalnog toka krvi iz desne komore u plućnu arteriju ili kroz deo plućne vaskulne mreže. Pri tome je glavno stablo plućne arterije kritično me-sto na kome kroz relativno uzan krvni sud, dijametar glavnog stabla plućne arterije iznosi 2-5 cm, treba da prođe celokupna krv iz velikog u mali krvotok.
Veliki embolus koji opstruira obe grane plućne arterije, „jašući tromb”, dovodi do brze iznenadne smrti.
Ako je embolus manji, ali dovoljno veliki da izazove smanjivanje protoka bar do 25%, tada on izaziva dve vrste poremećaja:
- zastoj krvi u desnoj komori koji se retrogradno prenosi na desnu pretkomo-ru i gornju i donju šuplju venu,
- povećana količina krvi u desnoj komori izaziva njenu dilataciju i čini da povećana količina krvi većom snagom udara u embolus, gurajući ga dublje u plućnu vaskulnu mrežu.
Treba podvući da stepen opstrukcije u početku zavisi ne samo od veličine tromba već i od složenih vazoaktivnih supstan-ci (kao što su serotonin i tromboksan A2) koji se oslobađaju iz aktivisanih trombociti na površini tromba. Zbog ovoga, tj. zbog mogućnosti pomeranja tromba, njegovog usitnjavanja i zbog mogućnosti popuštanja spazma, simptomi i znaci plućne embolije se spontano smanjuju ukoliko bolesnik preživi napad embolije. Ishod hemodinam-skih poremećaja može da bude i infarkt pluća, a manja plućna embolija može da prođe i bez značajnijih simptoma, naročito u osoba koje nisu imale kardiopulomo-nalne poremećaje.
Kada je reč o respiratornim poremećajima treba reći da u ranoj fazi plućne embolije područje začepljene arterije ostaje bez cirkulacije (perfuzije), ali je i dalje ventilirano, što stvara tzv. perfuziono-ventilacij-ski poremećaj, odnosno dovodi do postojanja „alveolarnog mrtvog prostora” koji je izgubljen za ventilaciju, bez mogućnosti izmene gasova. Posledica toga je bronho-alveolarna konstrikcija pogođenog plućnog segmenta kao pokušaj organizma da smanji „mrtvi prostor”. Prestanak alveolar-no-kapilarne perfuzije u toku sledećih 15-24 sata dovodi do prestanka stvaranja surfaktanta na unutrašnjoj površini alveola, zbog čega se javlja kolaps alveola pogođenog segmenta.
Klinička slika
Postoje obično četiri oblika kliničke manifestacije plućne embolije. To su:
- masivna plućna embolija,
- submasivna plućna embolija, 3- infarkt pluća,
4. hronična plućna hipertenzija.
Bolesnici sa masivnom plućnom embolijom najviše su ugroženi od nagle smrti u toku embolije. Bolest obično nastupa fu-drojantno, bez najava, sinkopom, kardio-genim šokom, akutnim plućnim srcem i srčanim arestom sa elektromehaničkom disocijacijom.
Submasivna plućna embolija odlikuje se:
- bolom u grudima,
- kašljem,
- dispnejom,
- strahom,
- hemoptizijom,
- znojenjem i
- povremeno sinkopom.
Kod ovih bolesnika pri fizičkom pregledu nalazimo:
1. tahipneju preko 16 respiracija u minuti,
2. inspiratorne pukote nad mestom embolije,
3. tahikardičnu srčanu radnju preko 100 udara u minutu,
4. pojačan II ton nad plućnom arterijom,
5. sistolni šum nad trikuspidnim ušćem.
Takode se mogu naći nabrekle vene vrata, galop desne komore, flebitis, povišena temperatura i cijanoza.
Simptomi u infarktu pluća javljaju se kasno, obično 7-10 dana od nastanka embolije i najčešće se klinički pogrešno dijagnostikuju kao embolija. Tačna dijagnoza infarkta pluća postavlja se rendgenskim pregledom i scintigrafijom pluća.
Hronična plućna hipertenzija nastaje po-navljanim manjim plućnim embolijama koje dovode do hroničnog plućnog srca sa hipertrofijom i insuficijencijom desne komore. Bolest se razvija postepeno i podmuklo, a manje plućne embolije obično prolaze asimptomatski ili se manifestuju kao pogoršanje simptoma i znakova srčane in-suficijencije.
Zbog postojanja bola u grudima, pleural-nog bola i drugih simptoma, može da se posumnja na druga oboljenja. Tako se u diferencijalnoj dijagnozi navode:
- infarkt miokarda,
- pneumonija,
- bronhijalna astma,
- hronična opstruktivna bolest pluća,
Dijagnoza
Za tačno postavljanje dijagnoze embolije pluća najvažnije je da se posumnja na ovo oboljenje, naročito ako postoje oboljenja i stanja u kojima može da nastane plućna embolija.
Najjednostavniji i najpristupačniji dijagnostički postupak je snimanje elektrokardiograma. Najvažnija dijagnostička vred-nost elektrokardiograma je u ranoj fazi bolesti kada embolija izazove dilataciju desne komore i pretkomore, odnosno kada je u njima povećan pritisak. Promene elektrokardiograma su posledica otežane električne aktivnosti u dilatiranoj desnoj komori i pretkomori (tabela I).
Rendgenskim pregledom pluća u slučaju začepljenja lobarne ili segmentne arterije u početku se može naći nestanak va-skulnog crteža i veća prozračnost pluća sa povećanjem senke hilusa.
U plućnom infarktu rendgenski snimak pluća je mnogo određeniji i specifičniji, najčešće se javlja tzv. Hamptonov znak, trouglasto homogeno zasenčenje na periferiji pluća sa vrhom usmerenim ka hilusu (slika 2).
Perfuziona i ventilacijska scintigrafija pluća izvodi se pomoću makroagregata albumina obeleženih radioaktivnim izotopom tehnecijuma (Tc 9). Obeležene čestice bivaju zarobljene u plućnim ka-pilarima odakle ernituju gama zračenje. Istovremeno sa perfuzionom scintigra-fijom može da se izvodi i ventilacijska scintigrafija pluća, udisanjem obeleženog ksenona (Xe* 7), pri čemu se beleži gama aktivnost u alveolama
Ehokardiografija je neinvazivna dijagnostička metoda koja daje važne podatke o morfologiji i funkciji desnog srca, uključujući i procenu pritiska u plućnoj arteriji. Ovim pregledom je moguća i vizualizacija intraluminalnog tromba, naročito transe-zofagusnom tehnikom.
Plućna angiografija i digitalna kompju-terizovana plućna angiografija najspecifičnije su metode za potvrdu kliničke dijagnoze plućne embolije i često služe kao standardi za sve ostale dijagnostičke mogućnosti. Sigurni arteriografski znaci embolije pluća su trajni intravaskularni defekti u punjenju pojedinih grana plućne arterije.
Lečenje plućne embolije
Cilj lečenja plućne embolije jeste da se postigne dezopstrukcija plućnog vaskular-nog stabla, da se zaustavi dalje širenje trom-ba i da se spreči pojava ponavljanih plućnih embolija i plućne hipertenzije. Pored izvanrednih početnih rezultata trombolitič-ke terapije streptokinazom, terapija hepari-nom još uvek je okosnica u lečenju plućne embolije. Dok trombolitička terapija otapa svež stvoren ugrušak, dotle heparin prvenstveno sprečava rast i širenje tromba.
Trombolitička terapija se primenjuje uglavnom kod submasivne i masivne plućne embolije. Danas su uglavnom u upotrebi tri trombolitička leka:
- streptokinaza,
- urokinaza i
- alteplaza (t-PA).
Terapija Streptokinazom započinje se sa 250 000 jed. kao bolus injekcija, potom sledi infuzija od 100 000 jed. na sat u sle-dećih 24 do 48 sati. Ima i mišljenja da kod masivnih plućnih embolija mogu da se daju i veće doze.
Urokinaza je prečišćen aktivator plazmi-nogena koji direktno deluje na plazmino-gen. Plazmin stvoren pod dejstvom uroki-naze razgrađuje fibrin i rastvara tromb odnosno embolus. Kod plućne embolije daje se u dozi od 4 400 IU/kg na sat u trajanju od 12 sati.
Alteplaza (tkivni aktivator plazminoge-na — t-PA) je proteaza koja se brzo vezuje za fibrin i potom za plazminogen izazivajući lizu tromba. Kod pacijenata sa plućnom embolijom daje se u dozi od 100 mg u kontinuiranoj infuziji u vremenskom toku od dva sata. Rede izaziva krvarenja nego streptokinaza i urokinaza.
Apsolutne kontraindikacije za primenu trombolitičkih lekova su: akutno krvarenje, cerebrovaskularni inzult u posled-nja dva meseca i aktivan intrakranijalni proces. Relativne kontraindikacije za prime nu trombolitičkih lekova su: hirurška intervencija u poslednjih 10 dana, skorije ga-strointestinalno krvarenje, teška arterijska hipertenzija, rana trudnoća, poremaćaj koagulacije krvi, dijabetesna retinopatija, aktivna tuberkuloza i životna dob preko 70 godina.
Posle završene trombolitičke terapije nastavlja se antikoagulantna terapija heparinom. Heparin se ordinira intravenski sa inicijalnom dozom od 5 000 do 10 000 IU, a zatim se nastavlja kontinuirana infuzija sa 1300 IU/h. Koncentracija leka u krvi se određuje merenjem na 4 do 6 sati aktiviranog parcijalnom tromboplastinskog vremena (PTT) koje treba da bude 1,5 do 2,5 puta veće od kontrolnog. Dužina lečenja hepa-rinom je obično 5 do 10 dana. Sa oralnim antikoagulansima se počinje tri dana pre završetka lečenja heparinom, odnosno kada se postigne INR između 2 i 3- Heparin ima veoma kratak poluživot, oko 60 min, tako da se po prekidu terapije brzo gubi iz plazme. Najčešće komplikacija terapije heparinom su krvarenja koja u većini slučajeva nisu obimna. Za njihovo lečenje dovoljan je prekid infuzije od 2 do 3 sata, a rede, kod obimnijih krvarenja, može da se daje protamin-silfat.
Oralni antikoagulansi — kumarinski le-kovi. Za razliku od heparina efekat kuma-rinskih lekova je veoma spor i zapaža se tek trećeg do petog dana od početka lečenja
. Doza leka se određuje na osnovu vrednosti INR-a koje treba da bude 2-3. Postoje lekovi (fenilbutazon, salicilati, indome-tacin) koji potenciraju efekat oralnih anti-koagulanasa i drugi koji smanjuju njihovo dejstvo (barbiturati, rifampicin, kontracep-tivna sredstva). U slučaju krvarenja terapija se prekida i ordinira se sveza smrznuta plazma i vitamin K.
Pored navedene terapije u bolesnika sa plućnom embolijom postoji i dodatno me-dikamentozno lečenje. S obzirom na to da kod pacijenata sa plućnom embolijom često postoji hipoksemija, kontinuirana oksi-genoterapija intranazalnom sondom je korisna za ove pacijente. Bol u grudima nekad može da bude vrlo intenzivan pa se za njegovo suzbijanje preporučuju opijat-ni analgetici. Izoproterenol je pulmonalni vazodilatator i bronhodilatator i pokazao se korisnim u umereno teškim slučajevima plućne embolije. Dopamin je kateholamin koji stimuliše adrenergičke alfa i beta re-ceptore i ordinira se kod bolesnika sa plućnom embolijom sa značajnim hemodinam-skim poremećajima i šokom.