Šta je sekundarna trombocitoza?
Trombociti (krvne pločice) predstavljaju krvne elemente koji učestvuju u procesu koagulacije (zgršavanja) krvi, ali se njihov nivo može povećati u odredjenim stanjima, poput sistemskih infekcija, zapaljenskih oboljenja, krvarenja, ili prisustva tumora različitog porekla. Za razliku od esencijalne trombocitoze kod koje tačan uzrok ne postoji, kod sekundatne trombocitoze, on se može definisati.
Uzrok nastanka ovog tipa trombocitoze može da bude stanje nakon operacije slezine (splenektomija), povrede različite prirode, krvarenje, anemija sa nedostatkom gvoždja, infekcija i zapaljenja, tumori…
Statistički podaci pokazuju da je sekundarna trombocitoza relativno često oboljenje koje se sreće kod oko 80% pacijenata sa trombocitozom uopšte. Za njenu pojavu ne postoji ni rasna, kao ni polna predilekcija. Može da se javi u bilo kom životnom uzrastu.
Kako se manifestuje sekundarna trombocitoza?
- ne postoje simptomi i znaci koji se javljaju kod svakog pacijenta.
- kod velikog broja pacijenata ne postoji nikakva simptomatologija, već se stanja otkriva potpuno slučajno
- postoje simptomi i znaci primarnog oboljenje koje izaziva trombocitozu (zapaljenje, tumorski procesi, anemija)
- kod visokih trombocitoza postoje simptomi i znaci kao kod esencijalne trombocitoze
Kako se postavlja dijagnoza sekundarne trombocitoze?
Anamneza sa kliničkom slikom i detaljnim pregledom može da pomogne da se postavi sumnja na ovo stanje.
Potrebno je načiniti detaljne laboratorijske analize kako bi se dijagnoza definitivno postavila (kompletna krvna slika, nivo leukocita, alkalna fosfataza, antinuklearna antitela, citogenetske analize, nivo gvoždja…)
Kako se leči sekundarna trombocitoza?
Uopšteno, terapija je usmerena na bolest koja ovo stanje izaziva, a veoma retko se koristi terapija direktno ka smanjenju broja trombocita.
Rutinski se ordinira aspirin u malim dozama koji deluje antiagregacioni (smanjuje agregaciju trombocita), osim kod prisustva aktivnih krvarenja.