Šta je limfangiom (benigni tumor porekla limfnih sudova)?
Limfangiomi predstavljaju ne tako česte urodjene malformacije porekla limfnih sudova i najčešće se nalaze u koži i u potkožnom tkivu. Njihova podela nije tako jednostavna, ali se ugrubo mogu podeliti na limfangiome koji se nalaze u površnim delovima i nazivaju se ograničeni, ili cirkumskriptni limfangiomi, dok se limfangiomi koji se nalaze nešto dublje nazivaju kavernozni limfangiomi, ili cistični higromi.
U pitanju su benigni tumori porekla limfnih sudova koji se mogu naći na bilo kom delu kože, ali i na sluzokožama. Najčešće se nalaze na glavi i na vratu, a mogu se naći i na ekstremitetima i na trupu.
U pitanju su, dakle promene koje su potpuno benigne po svojoj prirodi i nemaju potencijal ka davanju udaljenih metastaza, ali mogu svojim rastom da naruše funkcionisanje i estetski aspekt. Nezgodna osobina kod ovih promena je što pokazuju tendenciju ka ponovnom javljanju, nakon lečenja.
Statistički podaci pokazuju da limfangiomi ne predstavljaju česte promene. Predstavljaju oko 4 % svih tumora sudovnog porekla, a kod dece je u pitanju svaki četvri tumor vaskularne prirode. Ne postoji rasna predilekcija ka javljanju limfangioma. Javljaju se podjednako medju polovima, a najčešće su urodjene anomalije, ili se javljaju do pete godine života, mada se mogu javiti u bilo kom životnom uzrastu.
Kako se manifestuje limfangiom?
Cirkumskriptni limfangiom se karakteriše malim brojem vezikula na koži na rodjenju, ili neposredno nakon rodjenja. Vremenom se ove promene povećavaju, a može da dodje i do povećanja njihovog broja.Ove promene ne izazivaju probleme, ali kod odredjenog broja pacijenata može dodji do pojave manjih krvarenja.
Kavernozni limfangiom predstavlja promenu u vidu gumenastog čvora na koži jednog mesta na telu. Ove promene pokazuju tendenciju ka javljanju brzog rasta, poput hemangioma (benigni tumor porekla krvnih sudova).
Cistični higromi se javljaju neposredno nakon rodjenja, u vidu otoka, najčešće u pazušnoj jami, preponi, ili na bazi vrata.
Kako se postavlja dijagnoza limfangioma?
Anamneza sa kliničkom slikom i detaljnim pregledom može da pomogne da se posumnja na postojanje limfangioma, ali se definitivna dijagnoza postavlja samo na osnovu histopatološkog nalaza uzorka dobijenog biopsijom, ili nakom operativnog lečenja.
Kako se leče limfangiomi?
Definitivna terapija limfangioma je samo hirurška, ali i nakon ovog vida terapija, postoji mogućnost ponovnog javljanja.