Zglobne promene u gljivičnim infekcijama
U toku sistemskih mikoza retko se može javiti infekcija zglobova akutnog (prolazni artritis) i hroničnog toka (destruktivni artritis). Mikotični artritis se obično javlja kod bolesnika sa smanjenom odbrambenom sposobnošću, a infekcija nastaje najčešće udisanjem, a rede inoku-lacijom, hematogenim ili nekim drugim putem. Najčešći uzročnici su kokcidioido-mikoza i histopalzmoza. Artritis se mani-festuje bolom i otokom više zglobova, uz često prisustvo nodoznog eritema. Artritis traje kratko i prolazi bez sekvela, a izuzetno prelazi u hroničnu destruktivnu formu. U blastomikozi i kriptokokozi infekcija zgloba se javlja izuzetno i obično je zahvaćen jedan zglob. Za klini-čare je nainteresantnija mogućnost pojave kandidijaze. Candida albicans je čest saprofit kože i digestivnog trakta, koja u uslovima smanjene otpornosti organizma može postati patogen i izazvati kliničke simptome i znake sepse zahvataju-ći različite organe i sisteme. U uslovima diseminacije kandide zglobovi mogu biti zahvaćeni kod 75% bolesnika. Infekcija zgloba nastaje hematogenim putem iz digestivnog ili urinarnog trakta ili direktnom inokulacijom u zglob. Najčešće je zahvaćen kolenski zglob. Kod 25% bolesnika artritis je poliartikulski. Infekcija može zahvatiti diskuse dorzalne i lumbal-ne kičme.
Dijagnoza mikotičnih artritisa postavlja se na osnovu kliničke slike, kožnih i seroloških testova, a najbolje na osnovu dokaza micelijuma gljivice direktno u sinovij-skoj tečnosti ili u kulturi.
Najuspešniji antibiotik za lečenje mikotičnih infekcija zglobova za sada je Amfotericin B, a može se primeniti i Fluorocistozin ili Ketokanazol.
Virusni artritisi
Virusni artritisi su benigni infekcijski artritisi koji mogu biti izazvani različitim virusima: rubele, hepatitisa B, arbovirusima, virusom mumpsa, infektivne mononukleo-ze, varicele, adenovirusima i drugim.
Patogenetski mehanizmi ovih artritisa nisu još u potpunosti razjašnjeni. Najjednostavniji i najjasniji mehanizam nastanka ovih artritisa je direktna infekcija sinovij-skog tkiva virusom. Međutim, sve se više piše i diskutuje o imunološkom mehanizmu kao pokretaču zapaljenskog procesa u zglobu u toku virusne infekcije.
Artritis se javlja u prodormalnom stadi-jumu ili na početku kliničkih manifestacija određenog virusnog oboljenja. Počinje naglo, kratko traje (1-2 nedelje) i ne reci-divira, sa izuzetkom artritisa u toku rubele. Virusni artritisi najčešće zahvataju više zglobova, migratorni su, često praćeni ma-kulopapuloznim ili drugim kožnim prome-nama i limfadenopatijom. Znaci inflamaci-je, klinički i laboratorijski, znatno su blaži nego kod bakterijkih artritisa. U dijagnozi pomaže tipična klinička slika osnovne infektivne bolesti i specifični serološki testovi. U lečenju se primenjuju nesteroidni antiinflamaćijski lekovi.