Giht (uratni artritis)
Etiologija i patogeneza Primarni giht se odlikuje urođenim poremećajem metabolizma purina, najvero-vatnije enzimske prirode, čiji je biohemij-ski izraz trajna hiperuratemija, koja više godina prethodi pojavi artritisa, odnosno gihta.
U sekundarnom gihtu hiperuratemija je posledica poznatog poremećaja u stvaranju ili izlučivanju mokraćne kiseline (MK), koji dovodi do hiperuratemije (mijeloprolife-rativne bolesti, bubrežna oboljenja).
Artritis izazivaju kristali mononatrijum urata koji nastaju precipitracijom MK iz hipersaturisanog seruma.
Klinička slika
Primarni giht je uglavnom bolest muškaraca, sa najčešćim početkom i petoj deceniji. U žena se javlja rede (4-10 % obo-lelih), uglavnom u menopauzi. Sekundarni giht se javlja češće u osoba starijih od 60 godina.
Kliničke manifestacije uratnog artritisa su tipične: nagao početak artritisa najčešće na nožnom palcu (kod oko 60%) ili na nekom drugom zglobu stopala ili skočnom zglobu, a rede na kolenu, laktu, ručnom zglobu ili nekom zglobu šake. U više od 80% prvi napad je u vidu monoartritisa. Bol u zglobu je veoma jak, zglob je otečen, sa suvom, sjajnom, toplom i crveno-modrom kožom, koja se po prestanku zapaljenja pe-ruta. Zbog izražene zapaljenske reakcije mogu biti prisutni nespecifični znaci zapaljenja: groznica, visoka telesna temperatura, visoka sedimentacija eritrocita, leukoci-toza i si. Zapaljenje zgloba traje najčešće nekoliko dana do dve nedelje i zatim prolazi potpuno. Recidivi artritisa se javljaju na istom ili drugom zglobu u različitim vremenskim intervalima, koji su kod starijih osoba uvek duži nego kod mlađih, a postoji mogućnost da se recidiv i ne javi.
Tofusi (depoziti mononatrijum urata), potkožni i kostni, javljaju se posle proseč-no 5 do 10 godina trajanja nelečene bolesti. Pomažu u dijagnozi, ali su znak zaka-snele dijagnoze i lečenja.
Znak zakasnele dijagnoze su i radiološke promené na kostima u vidu defekta kosti nastalih kao posledica taloženja urata. Tipične promené su na nožnom palcu u vidu znaka udice (uratom odignut periost-erozija okružena periostom).
Hronična uratna artropatija nastaje posle prosečno 10 do 15 godina trajanja bolesti i manifestuje se stalnim bolovima i ukoče-nošću, deformacijama i ograničenom funkcijom više zglobova, uz nalaz mnogobrojnih potkožnih i kostnih tofusa. U ovoj fazi giht može praviti diferencijalno-dijagno-stičke poteškoće u odnosu na reumatoid-ni artritis i druge hronične artritise.
Jedna od manifestacija hiperuratemije, a posebno hiperurikoacidurije, jeste urična nefrolitijaza, koja se u vidu bubrežne kolike javlja u svakog petog gihtičara. Najčešće prethodi prvom napadu artritisa; tako da ima značaja za dijagnozu gihta.
Uratna nefropatija je posledica taloženja urata u parenhimu bubrega. Znake nefro-patije, koji su najčešće blagi (proteinurija, smanjena sposobnost koncentracije urina, patološki sediment, povišene azotne materije u krvi) javlju se u svakog trećeg bolesnika sa gihtom.
Dijagnoza
Dijagnoza gihta postavlja se dokazom kristala mononatrijum urata u sinovijskoj tečnosti dobijenom punkcijom obolelog zgloba. Kristali su oblika koplja, nalaze se u sinovijskoj tečnosti
Međutim, sinovijsku tečnost nije uvek lako dobiti, s obzirom da je najčešća lokalizacija artritisa u gihtu nožni palac ili neki drugi zglob stopala. U slučaju kada se ne može dobiti sinovijska tečnost za pregled, treba se osloniti na kliničku sliku koja je dosta tipična.
Mokraćna kiselina u krvi je povišena, a u urinu je povišena kod oko četvrtine obolelih.
Lečenje
Akutni uratni artritis leci se nesteroidnim antiinflamacijskim lekovima (NSAIL), najbolje indometacinom. Lek treba dati odmah pri prvom kontaktu sa bolesnikom kako bi efekat bio brži i potpuniji, u maksimalnim dnevnim dozama prva 2 do 3 dana, a zatim dozu smanjivati sa smanjenjem tegoba bolesnika. Po smirenju artritisa lek treba davati još 2 do 3 dana u minimalnim dozama kako bi se sprečio povratak artritisa.
Kod svih bolesnika sa gihtom treba sa-vetovati dijetu bez purina, ali i ograničen unos masti i kalorija. Takođe treba zabraniti uzimanje salicilata i oralnih salidiure-tika, koji zbog svog uticaja na tubularnu re-apsorpciju MK mogu povećati uratemiju i provocirati napad gihta.
Hronično lečenje hiperuratemije lekovima nije obavezno za sve bolesnike. Ovi lekovi se obično ne daju kod blažih meta-boličnih poremećaja. Lečenje hiperuratemije lekovima nikad se ne započinje kod bolesnika sa akutnim napadom artritisa. Po potpunom smirenju zapaljenja, počinje se lečenje sa malim početnim dozama hipou-rikemijskog leka^koje se prema visini MK u krvi mogu postepeno povećavati.
Postoje dve grupe hipourikemijskih le-kova urikozurici (probenecid, benzbromarone) i urikosupresori (zilorik). Hipou-rikemijski lek bolesnik treba da uzima svakodnevno, najčešće doživotno.