Šta je okluzija renalne arterije (začepljenje bubrežne arterije)?
Promene na krvnim sudovima bubrega mogu da dovedu do pogoršanja funkcije bubrega, naročito kod pacijenata kod kojih postoje već neke bubrežne bolesti. Veoma često se dešavaju primarne promene na krvnim sudovima bubrega u vidu okkluzija, stenoza i vaskularnih tromboza, ali mogu da postoje i sekundarne promene na ovim sudovima u vidu embolija sa drugih lokalizacija.
Okluzija renalnih (bubrežnih) arterija najčešće nastaju usled širenja tromba sa ostalih organa koji se zaglavljuju u ovim krvnim sudovima. Ovo se dogadja, jer kroz bubrege protiče oko petina ukupnog volumena koji se istisne iz srca. Poreklo tromba je najčešće iz srca (fibrilacija komora, mitralna stenoza, andokarditis, aneurizma srca nakon infarkta), mada embolusi mogu da budu i delići tumora poreklom iz srca (miksomi), ili fibrinske vegetacije kod raznih endokarditisa. Takodje, upalne promene na krvnim sudovima mogu da dovedu do nastanka tromboembolija. Embolije mogu da nastanu i nakon povreda trbuha, ali i nakon nekih dijagnostičkih zahvata.
Ukoliko stanje nastaje naglo, veoma često dolazi do odumiranja delova bubrega i nastanka infarkta bubrega, a ukoliko su promene nastale postepeno, onda se formiraju kolateralni krvni sudovi koji omogućavaju da promene ne budu toliko izražene.
Statistički pdoaci o okluziji renalne arterije nisu u potpunosti poznati, ali se pretpostavlja da ovo stanje nije toliko retko. Podjednako je obolevanje od ovog stanja kod pripadnika oba pola.
Koji su simptomi i znaci okluzije renalnih arterija?
- ukoliko su zahvaćene manje arterije, simptomi i znaci kod okluzije renalnih arterija ne moraju ni da postoje
- ukoliko su promenama zahvaćene veće arterije, onda se javljaju lubmalni bol (bol u donjem delu ledja)
- bolovi se mogu širiti u donji deo trbuha
- pacijenti su u bolovima , lošeg opšteg stanja, postoji ubrzani rad srca (tahikadija), kao i preznojavanje
- veoma često se javlja krv u urinu (hematurija)
- postoji povišena telesna temperatura sa groznicom
Kako se postavlja dijagnoza okluzije renalnih arterija?
Anamneza sa kliničkom slikom i detaljnim pregledom pomaže prilikom postavljanja dijagnoze.
U analizama urina postoji proteinurija (proteini u urinu), mikrohematurija (mikroskospsko prisustvo krvi), hemoglobinurija (prisustvo hemoglobina u krvi), kao i povišene vrednosti LDH (laktat dehidrogenaze) i AF (alkalne fosfataze).
U analizama krvi se nalaze povišene vrednosti laktat dehidrogenaze, kao i SGOT (enzim jetre).
Definitivna dijagnoza se postavlja dopler ultrazvučnim pregled krvnih sudova bubrega, kao i angiografijom koja je zlatni standard prilikom postavljanja dijagnoze.
Komplikovanija snimanja (skener i magnetna rezonanca) se izvode nešto redje.
Kako se leče okluzije renalnih arterija?
Lečenje je hitno i podrazumeva primenu heparina, a u malom broju slučajeva i streptokinaze i urokinaze.
Kod mladjih pacijenata dolazi u obzir i hirurška embolektomija (hirurško odstranjivanje embolusa iz krvnih sudova).