Šta je hipofosfatemija (snižen nivo fosfora u krvi)?
Samo oko 1% ukupnog fosfora iz organizma nalazi se u vanćelijskoj tečnosti. U krvi se 70% fosfora nalazi u fosfolipidima, pa se naziva i organski fosfor, a ostalih 30% je neorganski fosfor.
Neorganski fosfor je, ili vezan za belančevine (15%) ili slobodan. Na metabolizam fosfora utiče apsorpcija u digestivnom traktu, filtracija i reapsorpcija u bubrezima, PTH (paratiroidni hormon), vitamin D…
Hipofosfatemija daje veoma ozbiljnu kliničku sliku kada je fosfatemija niža od 0,32 mmol/1 u krvi. Dakle termin hipofosfatemija predstavlja snižen nivo fosfora u serumu.
Hipofosfatemija može biti posledica: hroničnog uzimanja alkohola, ponovnog hranjenja posle dužeg gladovanja, ili tokom potpune parenteralne ishrane, šećerne bolesti (izražen gubitak mokraćom, tokom ketoacidoze), alkaloze (naročito dugotrajna respiratorna alkaloza), transplantacije bubrega (zbog pojave hiperfosfaturife), gubitka putem mokraće (renaltva tubulska acidoza, hipokalemija, hipomagnezemija).
Koji su simptomi i znaci hipofosfatemije?
Klinička slika obuhvata
- slabost
- parestezije (trnjenje i mravinjanje po koži)
- konfuziju
- komu
- paraliza disajnih mišića može dovesti do smrti
Kako se postavlja dijagnoza hipofosfatemije?
Anamneza sa kliničkom slikom pomaže da se postavi sumnja na hipofosfatemiju, ali se definitivna dijagnoza postavlja samo na osnovu laboratorijskih analiza
Kako se leči hipofosfatemija?
Lečenje je usmereno na uklanjanje poremećaja koji su doveli do hipofosfatemije.
Umerena hipofosfatemija se leči per os nadoknadom, a mleko je odličan izvor koji sadrži oko 1 gr fosfora/L. Ako se na usta da više od 1 gr fosfora dnevno, može se javiti proliv.
Teška hipofosfatemija obično znači i ozbiljan nedostatak fosfora u celom organizmu. Bolesnici bez simptoma treba da dobiju per os 3 gr/dan bar nedelju dana.
Bolesnici sa simptomima treba da dobiju 2 mg/kg fosfora u infuziji od 6 h, uz praćenje fosfatemije.