Šta je hiperfosfatemija (povišen nivo fosfata u krvi)?
Samo oko 1% ukupnog fosfora iz organizma nalazi se u vanćelijskoj tečnosti. U krvi se 70% fosfora nalazi u fosfolipidima, pa se naziva i organski fosfor, a ostalih 30% je neorganski fosfor.
Hipofosfatemija predstavlja sniženje nivoa fosfata u serumu i ovo stanje nastaje kada je koncentracija fosfata u serumu veća od 1,6 mmol/1.
Hiperfosfatemioju mogu izazvati: bubrežna slabost (naročito kada je klirens kreatinina niži od 25 ml/minuta), hipoparatireoidizam (smanjuje se izlučivanje fosfata bubrezima), ozleda ćelija (hemoterapija, rabdomioliza, može biti udružena sa hiperkaliemijom), preterano davanje (parenteralna ishrana, laksativi, previše vitamina D).
Koji su simptomi i znaci hiperfosfatemije?
Klinička slika posledica je prateće hipokalcemije, jer kod povećanog nivoa fosfora u krvi, dolazi do uporedo smanjenja nivoa kalcijuma u krvi.
Simptomi hipokalcemije mogu da budu tetanija, smanjena kontraktilnost srca, stvaranje kalcifikacija na raznim lokalizacijama u telu.
Kako se postavlja dijagnoza hiperfosfatemije?
DIjagnoza hiperfosfatemije se postavlja samo na osnovu laboratorijskih pregleda krvi.
Kako se leči hiperfosfatemija?
Osnovna svrha tečenja je uklanjanje hipokalcemije i uzroka nastajanja poremećaja.
Fosfat iz seruma se uklanja ograničavanjem unosa, povećanjem izlučivanja putem bubrega (fiziološki rastvor i 500 mg acetazolamida na 6 h) i preko creva (aluminijum hidroksid 30-40 ml na 6 h).
Kod bolesnika sa bubrežnom slabošću primenjuju se hemodijatiza i peritoneumska dijaliza.