Šta je medularni sundjerasti bubreg?
U bubrezima se nalaze specijalini Bellinijevi kanalići, tj. krajnji sabirni kanalići koji dosežu do krajeva papila i izlučuju mokraću u bubrežnu čašicu, i kada su ovi kanalići prošireni u vidu cističnih formacija, tada postoji stanje koje se naziva medularni sundjerasti bubreg. Ove, proširene cistične formacije mogu da sadrže bubrežne kamence porekla kalcijum oksalata.
U bubrezima može da se formira jedna, ili više medularnih cista. Kao i kod policistične bolesti bubrega, i kod ovog stanja, prisustvo ovih formacija narušava normalno funkcionisanje bubrega, što može da odvede i u bubrežnu insufucijenciju. Ovo stanje se najčešće javlja potpuno sporadično, mada su opisani i autozomno-dominantni načini prenošenja, što znači da je potrebna samo jedna kopija gena da bi se bolest ispoljila.
Statitstički podaci pokazuju da se ovo stanje nalazi na svakih 200 dijagsnotičkih intravenskih urografija, što je prilično često, ali nedostaju podaci o njegovoj zastupljenosti u opštoj populaciji. Stanje može da se javi u adoledcenciji, ili tokom treće i četvrte decenije života.
Koji su simptomi i znaci medularnog sundjerastog bubrega?
- najčešće se javljaju bubrežni kamenci
- veoma često dolazi do formiranja infekcija urinarnih puteva
- hematurija (krv u urinu) se takodje javlja često
- sve opisane promene se javljaju kod gotovo svakog trećeg pacijenta sa ovom dijagnozom
- hiperkalcurija (povećano izlučivanje oksalata) se javlja u oko polovine bolesnika sa bubrežnim kamencima
- hipertenzija (povišeni krvni pritisak) nije češća nego u opštojoj populaciji.
- insuficijencija bubrega nastaje kada nefrolitijaza, ili infekcija bubrega postanu veoma ozbiljne
Kako se postavlja dijagnoza medularnog sundjerastog bubrega?
Do dijagnoze se dolazi intravenskom urografijom. intravenskim putem se ubrizga kontrastno sredstvo i zatim se prati njegovo izlučivanje.
Redje se dijagnoza postavlja na osnovu ultrazvučnog pregleda, a skener i magnetna rezonanca se retko koriste prilikom postavljanja dijagnoze.
Kako se leči medularni sundjerasti bubreg?
Pacijenti bez simptoma ne moraju da se leče, već je dovoljno samo redovno praćenje stanja na redovnim kontrolama.
Obavezno je da pacijenti izbegavaju dehidraciju, čime smanjuju rizik stvaranja kamenaca.
Kod ovih pacijenata je veoma velika osetljivost na infekciju, pa se urološka instrumentacija treba svesti na najmanju meru.