• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
Vaš internet lekar
No Result
Pogledaj sve rezultate

Septični šok tokom trudnoće

Septični šok tokom trudnoće

Infekcije koje najčešće uzrokuju bakteri-emiju i septički šok kod opstetričkih pacije-ntkinja su septički abortus, antepartalni pi-jelonefritis i puerperalna sepsa. Izgleda da je incidenca septičkog šoka u porastu. Morta­litet kod septičkog šoka iznosi čak 40-50%. 

Većina plevičnih infekcija su polimikrob-ne. Bakterije koje najčešće uzrokuju šok su iz porodice enterobakterija, pre svega Escherichia coli. Nešto rede su zastupljene aerobne i anaerobne Streptococce, Bacte-roides i Clostridium. Takođe, Staphylococ­cus aureus produkuje virulentni endoto­xin koji uzrokuje sve simptome septičkog sindroma. Smatra se da je septički šok uzrokovan u 50% slučajeva gram-negativ nim bakterijama, a u svega 5% gram-pozi-tivnim. 

Klinička slika

Rana faza septičkog šoka predstavlja kla­sičan primer distributivnog šoka, uzroku­jući sistemsku maldistribuciju sa normal­nim ili čak povećanim srčanim minutnim volumenom. Smanjena je sistemska vasku-larna rezistencija. Ova faza se obično na­ziva topla faza septičkog šoka, a klinički se manifestuje hipotenzijom, povišenom tele-snom temperaturom i drhtavicom. Prolon­girana smanjena perfuzija tkiva dovodi do tkivne hipooksije, anaerobnog metaboli­zma i razvoja acidoze, što sve remeti nor­malnu funkciju ćelije. Osim promena koje su uslovljene direktnim dejstvom hipook­sije, dolazi i do oslobađanja suspstanci ko­je imaju direktno depresivno dejstvo na miokard. To su miokard depresivni faktor (MDF), koji se oslobađa iz pankreasa u stanju hipooksije i (3-endorfini oslobođeni iz hipotalamusa. Ove promené remete kontraktilnu funkciju miokarda tako da se minutni volumen srca smanjuje, a sistem­ska vaskularna rezistencije povećava. To je hladna faza septičkog šoka. Ona se klinič­ki manifestuje produbljenjem postojeće hi-potenzije, hipotermijom i oligurijom koja ide ka anuriji. 

Dijagnoza

Kada se posumnja na ozbiljnu bakterij­sku infekciju, neophodno je brižljivo pra­ćenje krvnog pritiska i merenje diureze. U slučaju evidentne hipotenzije ili oligurije, treba posumnjati na septični ili hemora-gični šok. U odsustvu evidentnog krvare­nja, a hipotenzija i oligurija se ne popra­vljaju nakon brzog davanja 1-2 litra krista-loidnih rastvora, najverovatnije je stanje šoka uslovljeno infekcijom. 

Terapija

Kada se postavi sumnja na septički šok, promptni i agresivni tretman obuhvata:

  1. brižljivo praćenje vitalnih znakova i di­ureze,
  2. energičnu intravensku infuziju u cilju nadoknade cirkulatornog volumena,
  3. empirijsko davanje antibiotika sa ciljem da se pokrije mešovita (aerobna i ana-erobna) flora,
  4. hiruršku intervenciju po stabilizovanju kliničkog stanja.

Da bi se sačuvala adekvanta renalna per­fuzija, daje se brza infuzija 4-6 litara krista-loidnih tečnosti. Zbog oštećenja kapilarne mreže i transudacije tečnosti u intersticijal-ni prostor, obično postoji hemokoncentra-cija. Ukoliko je hematokrit 30 vol% ili niži, tada uporedo sa kristaloidima treba dava­ti i krv. Nepostizanje zadovoljavajuće diu­reze i pored intenzivnog davanja kristalo-ida (diureza manja od 50 ml/h) zahteva da se dalja nadoknada tečnosti vrši uz kon­trolu centralnog venskog pritiska.

U stanjima teškog septičnog šoka dola­zi do oštećenja endotela plućnih kapilara i razvoja edema pluća poznatog kao ARDS.

Odmah se započinje terapija antibiotici­ma širokog spektra. Obično je to kombina­cija metronidazola i cefalosporina. Po do-bijanju rezultata hemokulture, terapija se prilagodava antibiogramu.

Od krucijalnog značaja je ekscizija ne-krotičnog tkiva ili drenaža purulentnog ma­terijala. U slučaju septičnog abortusa po­trebno je odmah uraditi kiretažu i ukloni­ti delove inficiranog konceptusa. Ukoliko je i tkivo uterusa zahvaćeno infekcijom, potrebno je odmah učiniti histerektomiju.

Kod žena sa pijelonefritisom sepsa je obično uzrokovana opstrukcijom urinar-nog trakta kalkulusom ili perinefritičnim abscesom ili flegmonom. U takvim sistua-cijama život može da spase ureteralna ka-teterizacija, perkutana nefrostomija ili eks-ploracija lumbalne lože.

Puerperalne sepse nastaju kao posledi-ca infekcije devitalizovanog tkiva. Masivna uterusna mionekroza može biti uzrokova­na infekcijom klostridijumom ili P-hemoli-tičnim streptococcom iz grupe A. U takvim slučajevima je vrlo visok nivo mortaliteta. U puerperijumu sepsa može nastati kao posledica miofascijalne infekcije na mestu epiziotomije ili usled nekroze i dehiscijen-cije šava na uterusu nakon carskog reza i posledičnog peritonitisa. U tim slučajevima treba što pre uraditi histerektomiju. Histe-rektomija je takode neophodna u slučaju sepse koja nastaje kao posledica horioam-nionitisa uzrokovanog Escherichiom coli. Drugi izvor sepse može biti ruptura intra-abdominalnog apscesa. Kod žene u puer­perijumu sa sumnjom na peritonitis, uvek treba pomišljati na eventualnu nekrozu ša­va na uterusu ili perforaciju creva. 

Dodatna terapija

Vazoaktivne susptance se ne daju sve dok intenzivna infuzija kristaloidnim ras­tvorima može da koriguje hipotenziju i obezbedi zadovoljavajuću perfuziju tkiva. U slučajevima gde to ne može da se postig­ne, daju se vazoaktivne susptance. Obično je to dopamin hvdrochlorid, koji se daje u dozi od 2-10mg/kg u minuti stimulišući (3-receptore mikoarda u cilju povećanja minutnog volumena srca. Doza od 10-20 mg/kg u minuti dovodi do stimulacije a re­ceptora i povećanja sistemske vaskularne rezistencije i porasta krvnog pritiska. Do­pamin se često koristi u malim dozama da poboljša perfuziju bubrega i obezbedi do­bru diurezu.

Kiseonik se dodaje da obezbedi zadovo­ljavajuću oksigenaciju tkiva. Ukoliko sin­drom septičkog šoka napreduje i dode do razvoja ARDS-a, ne može se postići zado­voljavajuća oksigenacija tkiva preko na­zalne maske. U takvim slučajevima pacijent se intubira i stavlja na mehaničku ventila­ciju.

Postoji nekoliko radova o upotrebi an-ti-endotoxín antitela kod gram-negativne sepse. To se odnosi na upotrebu E5 mono-klonskih IgM endotoxin antitela u terapiji pacijenata sa gram-negativnom sepsom. Praksa je pokazala da je moguće izvesti dvostruko veće preživljavanje ukoliko je tretman tim lekom započeo pre nego što se razvila klinička slika šoka. Ova antitela se daju u pojedinačnoj dnevnoj dozi uporedo sa antimikrobnom terapijom. Pokazalo se da E5 značajno sprečava pojavu ARDS-a i encefalopatije. Međutim, mora se naglasi­ti da je upotreba anti-endotoxin antitela ograničenog značaja, naročito ukoliko je pacijent već u šoku.

Slični članci

Policistični jajnici – na koje sve načine se mogu lečiti?

Policistični jajnici su medicinsko stanje kod žena koje se karakteriše prisustvom cista na jajnicima, što može dovesti do različitih simptoma...

Pročitaj jošDetails

Koliko često treba raditi pregled dojke?

Sve češće smo u prilici da čujemo kako je neka žena obolela od karcinoma dojke i bori se za život....

Pročitaj jošDetails

Važnost lečenja erektilne disfunkcije i seksualni odnos nakon lečenja

Erektilna disfunkcija je veoma čest problem kod muškaraca, pogotovo kod onih u poznim godinama i može imati ozbiljan uticaj na...

Pročitaj jošDetails

Potečkoće sa začećem

Postovani, prolaktin mi je povisen 530. Ref.vrednost je do 490. Predlozili su mi profil prolaktina, rezultati su u 8-643, u...

Pročitaj jošDetails

Nalaz papa III grupe

Postovani, Danas sam dobila rezultate papa testa,odnosno medicinska sestra me je pozvala i rekla da mi je papa test III...

Pročitaj jošDetails

Kasni mi dva meseca

Postovani..Imala sam redovnu menstruaciju do skoro,prvi put mi je kasnilo 2 meseca,pa sam pila neke tablete da bih dobila i...

Pročitaj jošDetails
Učitaj još
Sledeći članak

Embolija plodovom vodom

Please login to join discussion

Aktuelno

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Sistematski pregledi nakon srčanog udara

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Rak dojke

Kako ultrazvuk dojke utiče na rano otkrivanje tumora

Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Spirulina isometric set with images of medical products made with cyanobacteria 3d text and small people vector illustration SSUCv3H4sIAAAAAAACA3VRy24CMQz8FcvnVWnFbe+oVSVUVI6oB29iwG0eqyS7gND+ex0WpF5682Q89nhyxY6yGGyvKM4NuSQqEgO2Lw2ylRKTkMP2eWowFypD5qy9igwVPih7w48hu2t9xxY/um82JaOqhk7xWrJh5yhwHDJOzaPvjcmVo6HEi7WuM7rrH8lXg3TgYC51ve5P7JhubnZK/ZwKJ3+3NorlOJc0WKkljlFnK7+s1vXM6OvrIVF/FJNk5FSx5Wy0wG0vaXASCCRHzyWJgcwFTlKOIF6NZIh78LNl6FO0g54LnizPTeZCIXZk1JYQLC0UPhegYCF7cirh2DuGUVOKCf5G/wQrzZ06ZVeb7U3yycGydgV437zCPiav4TVYzjVCbO5ZzrPywrKJddTISsUf/cppmn4BbJBwdegBAAA=

Šta je spirulina i koji su njeni zdravstveni benefiti?

Partnerstvo roditelja i pedijatara u kreiranju zdravije budućnosti dece

Za šta se koristi aktivni ugalj i kako ga pravilno piti?

Najbolja pomoć za staračke probleme – Pomagala koja olakšavaju kretanje

ortopedska pomagala ortopedska pomagala ortopedska pomagala
  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.