Embolija plodovom vodom
Embolija plodovom vodom je prava op-stetrička katastrofa sa stopom mortaliteta preko 80%. To je bifazičan proces čiji je okidački mehanizam ulazak plodove vode i drugih otpadaka fetalnog porekla u majčinu vensku cirkulaciju. Inicijalni fiziološki poremećaj je nagla pojava hipotenzije, hipooksije, cijanoze, bronhospazma i razvoja potrošne koagulopatije, tako da je krvarenje uvek prisutno u ovom dramatičnom zbivanju. Učestalost je 1 na 30000 trudnoća.
U većini slučajeva klinička slika je dramatična. Klasično, žena u poslednjoj fazi porođaja ili neposredno nakon porođaja počinje naglo da dahće, na plućima se razvija spazam, ispočetka se javlja tahi-kardija do fibrilacije, cijanoza, pa potom bradikardija i konačno kardiorespirator-ni arest komplikovan diseminovanom intravaskularnom koagulacijom, masivnim krvarenjem i smrtnim ishodom. Obično smrt nastupa unutar sat vremena od pojave prvih simptoma. Treba napomenuti da postoji velika varijacija u kliničkoj slici ovog stanja.
Patogeneza
Pošto su klinička slika embolije plodo-vom vodom i anafilaktičkog šoka vrlo slične, smatra se da u patofiziologiji ovog poremećaja učestvuju endogeni medijatori. Na eksperimentalnom animalnom modelu pokazano je da se embolija plodovom vodom i fatalni ishod mogu sprečiti prethodnim tretiranjem eksperimentalne životinje inhibitorima sinteze leukotriena.
Dijagnoza
Nažalost, tačna dijagnoza embolije plodovom vodom postavlja se na obdukciji nalaženjem skvamoznih ćelija, lanugo dla-
Terapija
Terapija je usmerena u tri pravca: oksi-genacija, održavanje krvnog pritiska i srčanog rada i sprečavanje koagulopatije. Ok-sigenacija se obezbeđuje intubacijom i veštačkom ventilacijom pacijenta. U cilju popravljanja hipotenzije potrebna je brza infuzija rastvora kristaloida, uz dodavanje dopamina, ukoliko se i pored toga hipoten-zija održava. Nadoknadu tečnosti vršiti uz kontrolu centralnog venskog pritiska da bi se sprečio edem pluća. Transfuzija trombo-cita i davanje sveže smrznute plazme vrši se u cilju korekcije faktora koagulacije.
Prognoza
Kod žena koje prežive emboliju plodovom vodom po pravilu ostaju sekvele u vidu teških neuroloških poremećaja. U grupi preživelih, samo 8% ostaju neurološki intaktne. U slučaju antepartalnog srčanog zastoja, ishod po fetus je takode loš. Međutim, embolija plodovom vodom obično se dešava u fazi ekspluzije ili neposredno nakon nje, tako da je procenat neonatalnog preživljavanja preko 70%.