• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
Vaš internet lekar
No Result
Pogledaj sve rezultate

Dismenoreija (dysmenorrhoea)

Dismenoreija (dysmenorrhoea)

Bolne menstrucije kod većine žena ne izazivaju nikakve posebne tegobe, one su bezbolne i ne remete njihovo opšte stanje. Jedan broj žena ipak doživljava neki stepen nelagodnosti tokom men­struacije, ali je dnevna aktivnost očuvana. Može se reći da je 30-50 % žena imalo barem u jednom periodu svog života bolne menstruacije.

Međutim, u 3-20% žena menstruacije su praćene jakim bolovima i poremećajem opšteg stanja, glavoboljom, nauzeom, vrtoglavicom i osećajem nelagodnosti. Takav poremećaj se nazi­va dismenorejom (dysmenorrhoea). Bolovi su lokalizovani u donjem delu trbuha i lastima, mogu biti grčeviti ili mukli. Počinju sa početkom menstruacije i traju ili u toku čitave menstruacije ih samo u jednom njenom intervalu.

Dismenoreja nije bolest u pravom smislu reči. Pravilno je reći da je to sindrom bola, koji može biti uzrokovan poremećajem u organizmu. Nekad se on otkriva, a nekada ne.

Podela dismenoreja

Dismenoreja se deli na primarnu i sekundarnu.

U nemačkoj literaturi izraz primarna dis­menoreja označava bolnu menstruaciju koja nas­taje sa menarhom. Po istim izvorima, sekundarna dismenoreja se javlja kasnije, posle perioda bezbolnih ili podnošljivo bolnih menstruacija.

Prema uzrocima dismenoreja se deli na organski prouzrokovanu i funkcionalno prouzroko­vanu dismenoreju. U engleskoj i američkoj litera­turi primarna dismenoreja je ona bez organskih uzroka, dok je sekundarna dismenoreja uzroko­vana različitim organskim oboljenjima.

Primarna dismenoreja

Primarna dismenoreja se javlja u mlađem uzrastu, po pravilu do godinu dana posle prve menstruacije. Ona uvek prati ovulatorne cikluse, pa nastupa kao problem onda kada se u adoles-centnom uzrastu uspostave ovulatorni ciklusi. Ako bi se dismenoreja javila posle tog vremena, radi se o sekundarnoj dismenoreji.

Kod primarne dismenoreje pacijentkinja se žali na jake, grčevite bolove u donjem delu trbuha i u krstima, koji počinju nekoliko sati pre početka menstruacije, ili sa početkom menstruacije. Obično traju 24-48 sati i spontano se povlače. Mogu potpuno onesposobiti osobu za svako­dnevne aktivnosti i primorati je da ostane u krevetu, što je nezanemarljiv uzrok izostanka iz škole ili sa posla. Često su praćeni razdražljivošću, glavoboljom, nauzeom i povraćanjem.

Jačina bola je subjektivni doživljaj i samo na osnovu izjave pacijentkinja je teško kvantifikovati stepen dismenoreje.

Ginekološkim bimanuelnim pregledom je kod primarne dismenoreje nalaz na materici i adneksima uredan. Ultrazvučni nalaz je takođe normalan. Ispitivanje uterusne aktivnosti tokom spazmotičnih dismenoroičnih ataka je pokazalo ekstremno visok bazalni tonus između grčeva, sa prekomernim amplitudama kontrakcija i sa čestim asinhronim širenjem. Učestalost grčeva ne dozvoljava normalnu relaksaciju i povratak na osnovni normalni bazalni tonus.

Ovakve kontrakcije materice negativno utiču na cirkulaciju krvi u endometrijumu i miometri-jumu, gde dolazi do ishemije. Upravo se pomenu-tom ishemijom može objasniti dismenoreja.

Patogeneza nepravilne materične aktivnosti

Već je pomenuto da su za primarnu dis-menoreju svojstveni ovulatorni ciklusi. Prema tome, i progesteron i sekretorni endometrijum su neophodni za nastanak dismenoreje.

Pad nivoa progesterona pri kraju menstrualnog ciklusa uslovljava oslobađanje lizozomskih enzima, uključujući i fosfolipaze. Od njih je najaktivnija fos-fohpaza A^ koja delujući na fosfolipidne ćelijske membrane dovodi do sinteze arahidonske kiseline. Stvorena arahidonska kiselina je neophodna za dalju sintezu prostaglandina. Visoka koncentracija prostaglandina PgF20c u endometrijumu i men­strualnoj krvi kod primarne dismenoreje objašnjavaju nastanak materične hiperaktivnosti.

Pored prostaglandina u etiopatogenezi dis­menoreje mogu imati uticaja povišene vrednosti tromboksana A2, koji dovodi do vazokonstrikcije krvnih sudova miometrijuma, kao i snižene vred­nosti prostaciklina, koji uzrokuje vazodilataciju.

Međutim, ne može se nikako reći da su pad progesterona i prostaciklina, sa jedne, i povećanje tromboksana A2, sa druge strane, isključivo odogovorni za visok nivo prostaglandina kod pri­marne dismenoreje. Ne mah značaj ima i estradi­ol, koji takođe stimulište sintezu prostaglandina, ah i inhibirá njegov katabolizam. Prvi efekat se postiže putem aktivacije fosfolipaze Ao, koja je, kao što je već ranije rečeno, izuzetno važna u pro­dukciji arahidonske kisehne,a drugi inhibitornim dejstvom na enzim 15-hidroxiprostaglandin-dehidrogenazu, koji je esencijalan u degradaciji prostaglandina. Estrogeni osim toga povećavaju kontraktilnost uterusa aktiviranjem sinteze acetil-holina.

Posle svega je jasno da progesteron indukuje sintezu prostaglandina PgF20C na prethodno “estrogenizovanom” uterusu, tako da se maksi­malne koncentracije postižu u kasnoj lutealnoj fazi.

Sekundarna dismenoreja

Dok se kod primarne dismenoreje uglavnom ne mogu utvrditi nikakve patološke promené na pelvićnim organima, kod sekundarne dismenore­je to nije slučaj.

Sa kliničkog aspekta, sekundarne dismenoreje mogu biti spazmodične i kongestivne.

Spazmodične dismenoreje se odlikuju jakim i grčevitim bolovima u donjem abdomenu i supra-pubičnoj regiji, a pružaju se nadóle duž prednje i unutrašnje strane butine. Često su ovi bolovi, koji ne traju dugo, praćeni nauzejom, povraćanjem i diarejom. U grupu spazmodičnih bolnih men-struacija spadaju dismenoreje kod submukoznih mioma, endometrijalnih pohpa, intrauterusnog uloška, cervikalne stenoze, kod urođenih anoma­lija uterusa, položajnih anomalija materice, kao i dysmenorrhoea membranácea

Dijagnoza dismenoreja

Pored anamneze, ginekološkog pregleda i osnovnih labarotorijskih analiza, primenjuju se i neki dopusnki metodi dijagnostike. Tu se pre svega misli na sonografiju, kolposkopiju, histerosalpin-gografiju (HSG), histerokopiju i laparoskopiju.

Sumirajući sve nalaze najčešće se jasno utvrđuje razlika između primarne i sekundarne dismenoreje.

Terapija

Terapija dismenoreje je konzervativna ili hirurška.

Konzervativna terapija

Konzervativna terapija je uglavnom medika-mentozna, mada se može pokušati i sa drugim sredstvima i postupcima.

Inhibitori i antagonisti prostaglandina. Neste-roidni antinflamatorni medikamenti čine osnovne lekove u terapiji dismenoreje. Poznato je da pored analgetskog efekta oni imaju i antiinflamatorno (po čemu je grupa dobila ime), antipiretično i antitrombocitno dejstvo. Smatraju se lekovima izbora kod primarne dismenoreje. Njihovo dejstvo počiva na inhibiciji aktivnosti ciklooksigenaze, pri čemu se redukuju svi produkti metabolizma arahidonske kiseline uključujući i prostaglandine. Najvažniji lekovi ove grupe su derivati benzoične kiseline, zatim ibuprofen (Brufen), naproksen (Naprosin) i ketaprofen (Ketanol).

Spazmolitici. Relaksiraju glatku muskulaturu i široko se primenjuju u lečenju i primarne i sekun­darne dismenoreje.

Hormonska terapija. Za hormonsku terapiju se može reći da je delotvorna uglavnom u slučaje­vima primarne dismenoreje. Postoje dva pristupa, progestagenski (a) i kontraceptivnom pilulom (b). Sintetski progestageni, kao što je npr. medroksiprogesteron, vode smanjenoj sintezi prostaglandina, pa se na taj način otklanjaju tegobe. Ovi medikamenti se primenjuju isključivo u drugoj fazi menstrualnog ciklusa. Drugi pristup se sastoji u primeni kontraceptivne pilule (kombi-novana pilula) i to predstavlja lek izbora u paci-jentkinja koje istovremeno žele i zaštitu od trudnoće. Povoljno delovanje kontraceptiva je posledica supresije ovulacije i redukcije volumena menstrualne krvi, što je osnovni preduslov za ograničenu produkciju prostaglandina. Po pravi­lu se prepisuju niskodozažni preparati.

Primena fi-mimetika u terapiji primarne dis­menoreje. Činjeni su pokušaji da se ovi lekovi, koje se gotovo isključivo upotrebljavaju u trud­noći za sprečavanje prevremenih uterusnih kontrakcija, iskoriste za relaksaciju mišićnih ćelija negravidnog uterusa. Izvestan efekat pokazuju kod primarne dismenoreje.

Akupunktura. Ovaj tradicionalni kineski metod se pokazalo prilično uspešnim u tretmanu primarne dismenoreje. Objašnjenje bi bilo da transkutana stimulacija perifernih nerava dovodi do inhibicije sinteze prostaglandina kao i povećanog stvaranja jakih analgetskih supstanci, pre svega endorfina.

Hirurško lečenje

Hirurško lečenje je uglavnom rezervisano za pacijentkinje sa sekundarnom dismenorejom, posebno ako se radi o većim ognjištima endometrioze. Pri tome se obično vrši ekscizija jedne takve promene.

Ponekad se zadovoljavajući rezultati postižu i diltacijom cervikalnog kanala.

Kotova (Cott) operacija je nešto stariji vid operativnog lečenja, kada se pri laparotomiji presecaju presakralna simpatička vlakna. Isto se može reći i za operaciju po Dojlu (Doyl), gde se obostrano presecaju sakrouterini ligamenti, što u velikoj meri prekida vegetativnu senzitivnu inter-vaciju materice..

Slični članci

Policistični jajnici – na koje sve načine se mogu lečiti?

Policistični jajnici su medicinsko stanje kod žena koje se karakteriše prisustvom cista na jajnicima, što može dovesti do različitih simptoma...

Pročitaj jošDetails

Koliko često treba raditi pregled dojke?

Sve češće smo u prilici da čujemo kako je neka žena obolela od karcinoma dojke i bori se za život....

Pročitaj jošDetails

Važnost lečenja erektilne disfunkcije i seksualni odnos nakon lečenja

Erektilna disfunkcija je veoma čest problem kod muškaraca, pogotovo kod onih u poznim godinama i može imati ozbiljan uticaj na...

Pročitaj jošDetails

Potečkoće sa začećem

Postovani, prolaktin mi je povisen 530. Ref.vrednost je do 490. Predlozili su mi profil prolaktina, rezultati su u 8-643, u...

Pročitaj jošDetails

Nalaz papa III grupe

Postovani, Danas sam dobila rezultate papa testa,odnosno medicinska sestra me je pozvala i rekla da mi je papa test III...

Pročitaj jošDetails

Kasni mi dva meseca

Postovani..Imala sam redovnu menstruaciju do skoro,prvi put mi je kasnilo 2 meseca,pa sam pila neke tablete da bih dobila i...

Pročitaj jošDetails
Učitaj još
Sledeći članak

Sifilis, uzrok, posledica, dijagnostika i lečenje

Please login to join discussion

Aktuelno

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Sistematski pregledi nakon srčanog udara

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Rak dojke

Kako ultrazvuk dojke utiče na rano otkrivanje tumora

Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Spirulina isometric set with images of medical products made with cyanobacteria 3d text and small people vector illustration SSUCv3H4sIAAAAAAACA3VRy24CMQz8FcvnVWnFbe+oVSVUVI6oB29iwG0eqyS7gND+ex0WpF5682Q89nhyxY6yGGyvKM4NuSQqEgO2Lw2ylRKTkMP2eWowFypD5qy9igwVPih7w48hu2t9xxY/um82JaOqhk7xWrJh5yhwHDJOzaPvjcmVo6HEi7WuM7rrH8lXg3TgYC51ve5P7JhubnZK/ZwKJ3+3NorlOJc0WKkljlFnK7+s1vXM6OvrIVF/FJNk5FSx5Wy0wG0vaXASCCRHzyWJgcwFTlKOIF6NZIh78LNl6FO0g54LnizPTeZCIXZk1JYQLC0UPhegYCF7cirh2DuGUVOKCf5G/wQrzZ06ZVeb7U3yycGydgV437zCPiav4TVYzjVCbO5ZzrPywrKJddTISsUf/cppmn4BbJBwdegBAAA=

Šta je spirulina i koji su njeni zdravstveni benefiti?

Partnerstvo roditelja i pedijatara u kreiranju zdravije budućnosti dece

Za šta se koristi aktivni ugalj i kako ga pravilno piti?

Najbolja pomoć za staračke probleme – Pomagala koja olakšavaju kretanje

ortopedska pomagala ortopedska pomagala ortopedska pomagala
  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.