Moluskum kontagiozum (moluscum contagiosum)
Ovu infekciju uzrokuje poksovirus, član porodice poxoviridae, koja u sebi uključuje i viruse malih boginja i vakcinije. Moluskum (MCV) napada samo pločasto-slojeviti epiteL Identifikovana su dva različita podtipa ovih virusa, MCV I i MCV II. Prvi podtip, MCV I, je češći i prisutan je u više od 70% lezija, dok se podtip MCV II uglavnom javlja u dobu do 15. godine života. Inače, virus moluskum kontagiozuma se prenosi bliskim kontaktom sa obolelom osobom, ih autoinkulacijom. Topla, vlažna sredina pogoduje nastanku infekcije.
Interesantno je da se bolest javlja ih u sasvim mladih ih u polno zrelih osoba Drugim recima, ona je česta pre 10. godine života, ah je, sa druge strane, njena učestalost u značajnom porastu u seksualno aktivnih odraslih, posebno imunodefi-cijentnih pacijentkinja. Prisustvo ovih virusa dokazano i kod bolesnica sa AIDS-om.
Inkubacija, traje između 2 i 6 nedelja. Lezije mogu biti multiple i inficirati ne samo vulvu, već i Venerin brežuljak, okolnu kožu, kao i donji abdomen. Promene se ponekad pojavljuju simetrično raspoređene. Obično se radi o glatkim, poluloptastim papulama, biserne boje, promera oko 2-5 mm. U centru takve papule je manje udubljenje, iz koga se može istisnuti sirast sadržaj. Broj ovih promena, ako se ne radi o imunodefid-jendji, po pravilu nije ved od 20. Nikada se ne javljaju na vaginalnom zidu i grhću materice. Stare lezije postepeno nestaju posle dva meseca, ah se zamenjuju novim. Oko njih se obično stvara ekce-matozna ih inflamatorna reakdja, sa zahvatanjem folikula dlake i formiranjem apscesa Inflamacija ipak može ukazati na predstojeću regresiju.
Kao što je rečeno, papulozne formacije su posebno brojne u osoba sa poremećenim imunitetom, a multiple moluske na licu mogu biti odlika AIDS-a. Kod nekih žena dolazi do spontane rezolucije, ah u drugih lezije perzistiraju godinama. Biopsijom se dobijaju ćehje intermedi-jernog sloja, u kojima se na mikroskopskom uvećanju od 400 puta, zahvaljujući svojoj veličini, može videti molluscum.
Najjednostavniji tretman je uvođenje tečnog fenola u centar lezije, što se vrši oštrim aplika-torom. Takođe je moguće uraditi kiretažu u lokalnoj anesteziji ih krioterapiju.