LEČENJE EKTOPIČNE TRUDNOĆE
Osnovni uslov za uspešno lečenje ektopične trudnoće je njena rana dijagnoza, dok je trudnoća intaktna. Način lečenja zavisi od: starosti pacijentk-inje, želje za daljim rađanjem, broja ranijih porođaja, lokalizacije i veličine ektopične trudnoće, hemodinamske stabilnosti pacijentkinje i od stepena oštećenja tube. Lečenje može biti ekspekta-tivno (a), hirurško (b) i medikamentozno (c).
Bez obzira na vrstu tretmana, treba naglasiti da Rh-negativne neimunizovane pacijentkinje sa ektopičnim graviditetom gestacijske starosti od 8-12 nedelja moraju primiti zaštitu od 50 Lig anti-Rh(D)-Y-globulina.
Ekspektativni pristup
Ekspektativni pristup podrazumeva praćenje i čekanje spontane regresije takve trudnoće. Može se primeniti kod hemodinamski stabilnih paci-jentkinja sa opadajućim ili stalno niskim nivoom hCG-a. Spontana regresija zabeležena je u 30% ovih slučajeva.
HlRURŠKI tretman
Hirurški tretman može biti radikalan i konzervativan.
Radikalni hiruški tretman. Ovaj tretman obuhvata salpingektomiju, adneksektomiju i his-terektomiju. Indikacije za salpingektomiju su: ruptura tube sa jako oštećenom tubom koja se ne može reparisati, ponovljena trudnoća u istoj tubi, tubama trudnoća veća od 4-5 cm, trudnoća posle prethodne operacije tube zbog infertiliteta, hemoperitoneum sa šokom i profuznim krvarenjem i tubama trudnoća kod žena koje više ne žele rađati. Ponekad, posebno u težim slučajevima, potrebno je uraditi adneksektomiju. U retkim slučajevima, sa ektopičnom trudnoćom gde postoje oboljenja materice, kod rupture interstici-jalne trudnoće gde je rog materice jako oštećen, mora da se uradi histerektomija.
Konzervativni hirurški tretman. Konzervativno hirurško lečenje se primenjuje u slučajevima sa intaktnom ektopičnom trudnoćom i kod žena koje žele još da rađaju. Ponekad može da se primeni i kod rupture tube. Ovde spadaju: linearna salpingo-tomija, segmentna ekscizija i fimbrijalna ekspresija. Linearna salpingotomija se izvodi na antimezenteričnoj strani tube, iznad mesta ektopične trudnoće, uz evakuaciju trudnoće i hemostazu. Segmentna resekcija tube se obično izvodi kod istfhične trudnoće. Fimbrijalna ekspresija se izvodi sukcijom ili digitalnom ekspresijom, kroz mfundibularni kraj tube, u slučaju fimbrijalne ili ampularne trudnoće. Najčešće komplikacije kod konzervativnog hiruškog tretmana su pojave zaostalog trofoblastnog tkiva u tubi. Zbog toga se posle ovih operacija prati nivo (3-hCG-a jednom nedeljno, sve do postizanja negativnog rezultata.
Hirurško lečenje netubarnih formi
ektopične trudnoće
Kornualna trudnoća se leci ekscizijom atretičnog roga materice, dok intersticijalna trudnoća obično zahteva salpingektomiju i resekciju roga materice^
Cervikalna trudnoća se uglavnom leci metotreksatom. Posle evakuacije trudnoće vrši se tamponada cerviksa. Često puta se zbog obilnog krvarenja mora uraditi histerektomija.
Ovarijalna trudnoća se leci resekcijom ovari-juma i suturom. Ponekada se radi ovariektomija. Može da se primeni i metotreksat.
Abdominalna trudnoća kada se dijagnostiku-je zahteva odmah laparotomiju i odstranjenje ploda. Intervencija je komplikovana zbog teškog odvajanja posteljice od abdominalnih organa.
medikamentozni tretman
Medikamentozno lečenje se može primeniti kod zdravih i hemodinamski stabilnih pacijentk-inja, sa intaktnom tubarnom trudnoćom promera do 3cm i vrednostima |3-hCG do 5000 IU/L. U lečenju se obično koriste: Metotrexat, mifepriston (Ru 486) i prostaglandini i to PgE2 i PgF2a. Mogu da se koriste i aktinomicin D, NaCl i hipertonični rastvor 50% glukoze.