• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
Vaš internet lekar
No Result
Pogledaj sve rezultate

Uloga plodove vode

Uloga plodove vode

Plodova voda ispunjava amnionsku šupljinu i okružuje fetus. Ona prevashodno ima zaštitnu ulogu jer sprečava mehaničke povrede ploda. U porođaju, stvaranjem vodenjaka, potpomaže dilataciju donjeg uterusnog segmenta. Zapažena je i oksitocička i koagulacijska uloga.

. U toku embriogeneze amnionska šupljina se prvi put pojavljuje u 4. gestacijskoj nedelji i od tada se njen volumen povećava sve do 36. gestacijske nedelje. U 10. gestacijskoj nedelji njen volumen iznosi oko 30 ml, a u 36. oko 1000 ml. Kasnije se volumen smanjuje da bi u vreme porođaja iznosio oko 800 ml. U prenesenoj trudnoći, posle 42. gestacijske nedelje količina plodove vode se može smanjiti na svega nekoliko mililitara. Smanjena količina plodove vode pre termina može ukazati na patološke poremećaje u trudnoći.

Plodova voda se u toku trudnoće vrlo inten­zivno stvara i obnavlja. U 12. gestacijskoj nedelji u toKu 60 min. promeni se 80 ml plodove vode, a u 38. gestacijskoj nedelji čak oko 500 ml. Razmena vode između majke i deteta kod trudnice u ter~. minu iznosi 3600 ml/h.

Plodova voda se stvara ekstraplacentnom sekrecijom, transudacijom kroz amnionske ovojke, pupčanik, i preko fetusa putem kože, tra- heobronhijalnog stabla i fetalnom mikcijom.

U prvoj polovini trudnoće za sada nije dovoljno razjašnjeno stvaranje plodove vode. Smatra se da nastaje sekrecijom amnionskog epitela, aktivnim transportom rastvorljivih materija i pasivnom transudacijom vode. U dru­goj polovini trudnoće, tj. posle 20. gestacijske nedelje, najveća količina plodove vode stvara se fetalnom mikcijom. Sa napredovanjem trudnoće produkcija fetalnog urina se povećava. U toku četvrtog lunamog meseca u toku jednog dana stvara se oko 100 ml/kg urina, dok fetus u ter­minu stvara oko 200 ml/kg urina.

Resorpcija plodove vode velikim delom se vrši fetalnim gutanjem. Na ovaj način se u toku druge polovine trudnoće eliminiše 200-500 ml plodove vode dnevno. U slučaju opstruktivnih anomalija digestivnog trakta (atrezija ezofagusa, atrezija duodenuma, stenoze creva) dolazi do nastanka povećane količine plodove vode (polihidra- mnion). Nasuprot, kod poremećaja bubrežne funkcije fetusa (na primer agenezija fetalnih bubrega) dolazi do smanjenja količine plodove vode (oligohidramnion).

Sastav amnionske tečnosti je različit u toku trudnoće i zavisi od gestacijske starosti i fetopla- centne maturacije. Pre 20. gestacijske nedelje plodova voda ima isti sastav niskomolekulamih neorganskih materija (urea, kreatinin, natrijum, kalijum) kao i fetalna krv.

Napredovanjem trudnoće, osmolamost plo­dove vode se progresivno smanjuje. Pad osmo- lamosti u drugoj polovini trudnoće objašnjiva se učešćem većih količina hipotoničnog urina u sas­tavu plodove vode. Pad osmolarnosti plodove vode je paralelan sa padom koncentracije natrijuma i hlora, dok se koncentracija kalijuma ne menja.

Tokom trudnoće povećava se koncentracija uree i kreatinina, dok se koncentracija natrijuma smanjuje. Ovo povećanje koncentracije uree i kreatinina je posledica razvijanja fetalne bubrežne funkcije, tako da se ovo može koristiti u proceni fetalne maturacije.

Količina lipida se u toku trudnoće višestruko povećava. Povećanje lecitina i palmitinske kiseline koji čine surfaktant (snižava površinski napon alveola i omogućava ekspanziju pluća), koristi se u proceni zrelosti ploda. Površinski aktivnu materiju luče u većoj količini ćelije plućnih alveo­la od 25. nedelje trudnoće, pa je određivanje lecitina, njegovog odnosa prema sfingomijelinu, i palmitinske kiseline u plodovoj vodi mera za . fetalnu plućnu zrelost. Koncentracija lecitina, viša od 3, 5 mg%, odnos lecrtin-sfingomijelin veći od 2:1 i koncentracija palmitinske kiseline viša od 1 ing%, znak su prisustva dovoljne količine surfak- tanta i malog rizika za nastanak respiratornog distres sindroma novorođenčeta. Postoji vrlo jednostavan test za određivanje surfaktanta u plodovoj vodi, tzv. test pene (Clementsov test).

U toku trudnoće dolazi do stalne deskvamađ- je ćelija fetalne kože i amnionskog epitela. Među ovim ćelijama su karakteristične poligonalne (lipidne) ćelije koje se nazivaju i narandžastim ćeli­jama. Do 35. gestacijske nedelje njihova koncen­tracija u plodovoj vodi je relativno niska (1—2 %). Kod trudnica u terminskoj trudnoći koncentracija ovih ćelija se povećava tako da veća koncentracija od 30% ukazuje na adekvatnu fetalnu zrelost.

Koncentracija glukoze u plodovoj vodi se tokom trudnoće smanjuje. U prvom trimestru iznosi oko 60 mg% da bi kod terminske trudnoće bila oko 5 mg%. Koncentracija glukoze u plodovoj vodi može biti smanjena u nekim pato­loškim stanjima kao što su placentna insuficijen- cija i fetalni intrauterini zastoj u rastu. Kod trud­nica sa dijabetes melitusom, koncentracija glukoze u plodovoj vodi je povećana.

Koncentracija bilirubina u plodovoj vodi je u normalnoj trudnoći relativno niska. U nekim patološkim stanjima kao što je Rh aloimunizacija dolazi do povećanja njegove koncentracije usled fetalne hemolize. Bilirubin u plodovoj vodi se određuje spektrofotometrijski vrlo precizno i na osnovu njegove koncentracije se može odrediti stepen fetalne hemolitičke bolesti i vitalne ugoženosti ploda. Ispitivanje koncentracije biliru­bina (Liley kriva) koristi se u određivanju načina fetalne terapije u slučajevima Rh aloimunizacije.

Plodova voda sadrži i određene količne albu- mina i globulina. Oni potiču iz plazme majke, ploda i amnionskih membrana. Sastav amino- kiselina je sličan kao u fetalnoj plazmi.

U plodovoj vodi se nalazi horionski gonadotropin, progesteron, estrogeni, kortizol, testosteron, dehidroepiandrosteron (DHEA) i njegovi metaboliti. Takođe, registrovani su i gonadorelin (GnRH), TSH, somatotropni hor­mon, melanostimulirajući hormon, ACTH, prostaglandini (PgE^ PgE2, PgF2a). opioidi (endorfin, metenkefalin, dinorfm ), renin.

Poznato je da plodova voda ima oksitotičku i koagulacijsku aktivnost. Ove osobine nisu za sada u potpunosti ispitane.

Slični članci

Policistični jajnici – na koje sve načine se mogu lečiti?

Policistični jajnici su medicinsko stanje kod žena koje se karakteriše prisustvom cista na jajnicima, što može dovesti do različitih simptoma...

Pročitaj jošDetails

Koliko često treba raditi pregled dojke?

Sve češće smo u prilici da čujemo kako je neka žena obolela od karcinoma dojke i bori se za život....

Pročitaj jošDetails

Važnost lečenja erektilne disfunkcije i seksualni odnos nakon lečenja

Erektilna disfunkcija je veoma čest problem kod muškaraca, pogotovo kod onih u poznim godinama i može imati ozbiljan uticaj na...

Pročitaj jošDetails

Potečkoće sa začećem

Postovani, prolaktin mi je povisen 530. Ref.vrednost je do 490. Predlozili su mi profil prolaktina, rezultati su u 8-643, u...

Pročitaj jošDetails

Nalaz papa III grupe

Postovani, Danas sam dobila rezultate papa testa,odnosno medicinska sestra me je pozvala i rekla da mi je papa test III...

Pročitaj jošDetails

Kasni mi dva meseca

Postovani..Imala sam redovnu menstruaciju do skoro,prvi put mi je kasnilo 2 meseca,pa sam pila neke tablete da bih dobila i...

Pročitaj jošDetails
Učitaj još
Sledeći članak

Endokrine promene u trudnoći

Please login to join discussion

Aktuelno

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Sistematski pregledi nakon srčanog udara

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Rak dojke

Kako ultrazvuk dojke utiče na rano otkrivanje tumora

Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Spirulina isometric set with images of medical products made with cyanobacteria 3d text and small people vector illustration SSUCv3H4sIAAAAAAACA3VRy24CMQz8FcvnVWnFbe+oVSVUVI6oB29iwG0eqyS7gND+ex0WpF5682Q89nhyxY6yGGyvKM4NuSQqEgO2Lw2ylRKTkMP2eWowFypD5qy9igwVPih7w48hu2t9xxY/um82JaOqhk7xWrJh5yhwHDJOzaPvjcmVo6HEi7WuM7rrH8lXg3TgYC51ve5P7JhubnZK/ZwKJ3+3NorlOJc0WKkljlFnK7+s1vXM6OvrIVF/FJNk5FSx5Wy0wG0vaXASCCRHzyWJgcwFTlKOIF6NZIh78LNl6FO0g54LnizPTeZCIXZk1JYQLC0UPhegYCF7cirh2DuGUVOKCf5G/wQrzZ06ZVeb7U3yycGydgV437zCPiav4TVYzjVCbO5ZzrPywrKJddTISsUf/cppmn4BbJBwdegBAAA=

Šta je spirulina i koji su njeni zdravstveni benefiti?

Partnerstvo roditelja i pedijatara u kreiranju zdravije budućnosti dece

Za šta se koristi aktivni ugalj i kako ga pravilno piti?

Najbolja pomoć za staračke probleme – Pomagala koja olakšavaju kretanje

ortopedska pomagala ortopedska pomagala ortopedska pomagala
  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.