IZGLED PREVREMENO ROĐENOG DETETA (NEDONOŠČETA)
Prosečna porođajna težina prevremeno rođenog deteta (neonatus praetemporarius) uglavnom ne prelazi 2500 g. Telesna dužina doseže do 48 cm, a obim glave do 34 cm. Zbog naglo prekinutog biološkog sazrevanja organa i sistema, nedonošče nije sposobno da samostalno započne i održava osnovne životne radnje. Anatomska, funkcionalna, biohemjiska, imunološka i metabolička nezrelost skoro svih sistema i organa privremeno rođenu decu svrstava u grupu ugrožene novorođenčadi.
Spoljnji izgled kao i anatomska, funkcionalna, neurološka i biohemijska sposobnost organa i sistema nedonesenog deteta zavisi od dužine intrautrusnog razvoja (gestacijske zrelosti) i uzročnih faktora koji su doveli do prevremenog rođenja.
Prevremeno rođeno dete mirno leži zatvorenih očiju, slabog neuro-muskularnog tonusa, bez otpora se “preliva” na rukama. Motorna aktivnost je slabo izražena, lice u vidu maske, bez glasa plače ukoliko je mlađe od 32 nedelje intrauterusnog razvoja. Koža je bledo ružičasta ili jarko crvena , meka i skoro providno-želatinozna, sa mestimično slabije izraženim lanugo (paperjaste maljice) dlačicama po licu, ušima, ramenima leđima i ekstremitetima, sa dosta sirastog “kazeoznog maza”. Na leđima, trbuhu, potkolenicama, tabanima i šakama izraženi su potkožni testasti edemi (otoci). Edemi mogu biti generalizovani i sliveni i zadobijaju oblik dela tela u položaju koji dete zauzima Mišići i potkožno masno tkivo su oskudni ili se ne primećuju. Glava je na izgled velika u odnosu na trup i kratke i mršave noge i ruke. Lobanjske kosti i njihovi šavovi su meki, lako rastavljeni, fontanele široko otvorene, ušne školjke meke, savidjive, bez reljefa lako se đeformišu, hrskavica je najčešće prisutna samo u tragusu. Oči, kao što je rečeno, drži zatvorene, očne jabučice, su slabije pokretne. Očni kapci su formirani, ali trepavice i obrve nisu jasno uočljive.
Nos je lako spljošten, hoane prolazne, dete diše na nos. Nedonošče ne može da oslobodi nos za disanje kada leži na trbuhu. Na gornjoj vilici nema »papila dojenja», donja vilica je slabo razvijena, jezik ne prelazi granicu usana. Prisustvo refleksa sisanja zavisi od gestacijske zrelosti (dužine trajanja trudnoće, dužina intrauterusnog razvoja).
Vrat je kratak, izgleda da je glava skoro nasađena na bačvasti grudni koš koji se sporo i površno pomera pri disajnim pokretima. Rebra su meka i savidjiva a pomoćna disajna muskulatura veoma slabo razvijena (veoma česti respira- troni poremećaji). Trbuh širok, “razliven”, sa dosta testastih edema slabije se uključuje u disajnu funkciju. Noge i ruke su kratke i mršave, slabo se pokreću. Fleksione brazde nisu izražene ni na šakama ni na tabanima. Nokti nisu formirani već su obično u vidu orožale skrame u dece ispod 32 nedelje getacije. Razvijenost genitalija zavisi od dužine intrauterusnog razvoja.