NOVOROĐENČAD KOJA SU IMALA POREMEĆAJE INTRAUTERUSNOG RASTA
Među brojnim faktorima koji određuju fetalni rast najznačajniji su individualni potencijal rasta (a) i funkcija posteljice (b). Rast ploda je najraniji i najpouzdaniji nespecifični klinički pokazatelj strukturno ili hronično poremećene intrauterusne sredine. Novorođena deca koja su tokom intrauiterusnog rasta delovanjem faktora rizika imala poremećaje u rastu i razvoju mogu biti telesno manje razvijena i uhranjena ili prekrupna i pregojena, zavisno od vrste faktora opasnosti, vremena njihovog javljanja i inteziteta delovanja. Poremećaji intrauterusnog rasta i razvoja svrstavaju ovu novorođenčad u grupu ugrožene novorođene dece sa visokim procentom perinatalnog morbiditeta i mortaliteta i deset puta učestalijom pojavom urođenih strukturnih, razvojnih anomalija vitalnih organa. Brojne stečene perinatalne neurološke komplikacije, kao i poremećaji biohemijskih i metaboličkih reakcija česti su u ovoj populaciji novorođenčadi i uslovl- “ jjavaju veliki procenat devijacija u daljem psiho- motomom razvoju. Obzirom da je rast ploda kontrolisan nasleđem i hormonom rasta i deca koja su srazmerno mala, slabije razvijena, i ona prekupna, odnosno prerazvijena, ako imaju takvu gensku strukturu, smatraju se zdravom decom.
Zastoj u intrauterusnom rastu
Deca zaostala u intrauterusnom rastu su novorođenčad čije se vrednosti antropometrijskih parametara nalaze ispod 3. (strožiji kriterij •jum) ili 10. percentila (blaži kriterijum) na skali
antropometrijskih standarda za populaciju određene gestacijske starosti. Ova novorođenčad imaju 3-7 puta veću učestalost obolevanja i umi- ranja od novorođenčadi koja su imala normalan intrauterusni razvoj. Deca za zaostatkom rasta su obično visoka (dugačka), velike glave, ali mala za pretpostavljeni rok rađanja, izgladnela, motorno hiperaktivna i razdražljiva. Ovakvo novorođenče se označava kao neonatus hypotrophycus. Do poremećaja u rastu ploda i rađanja mršave hipotrofične dece najčešće dolazi u trudnoćama sa oboljenjima kardio-vaskularnog sistema, srčanim i bubrežnim oboljenjima, neregulisanim endokrinološkim oboljenjima, genetskim poremećajima ploda (genopatije), hromozom- skim aberacijama (hromozomo-patije) i drugim patološkim stanjima, bilo ploda bilo trudnice.
Ukoliko dođe do poremećaja intrauterusnog rasta posle 36. gestacijske nedelje, nastaje tzv. disharmonični, asimetrični zastoj u rastu ploda (nesrazmerni zastoj). U tom periodu posebno je ugrožena nutritivna (hranljiva) uloga posteljice, što se manifestuje smanjenjem ili potpunim prekidom porasta telesne težine ploda. Rast u visinu i uvećanje obima glave nisu ugroženi.
Kada se poremećaj intrauterusne sredine dogodi pre 36. gestacijske nedelje, remeti se i gradivna uloga posteljice. Pored smanjenog ili prekinutog porasta telesne težine, usporava se ili potpuno prestaje rast u visinu i povećanje glave. To je, dakle, harmonični ili simetrični zastoj u rastu, gde je novorođenče i telesno nerazvijeno i težinski neuhranjeno.
Opisani poremećaji rasta se ne smeju identi- fikovati sa genetski naslednim malim rastom, koji nema patološku osnovu.
Ubrzanje intrauterusnog rasta
Novorođena deca koja su za pretpostavljeni rok rađanja prerazvijena (prekrupna), pa čak i prede- bela, takođe imaju poremećaj intrauterusnog rasta. Vrednosti njihovih antropometrijskih parametra nalaze se iznad 90. percentila na grafikonu odgovarajućeg normativa. U ovoj grupi je 7-12 puta veća učestalost pojave malformacija organa i organskih sistema u poređenju sa novorođenom decom koja su se razvijala u optimalnoj intrauterusnoj sredini i na rođenju imala očekivanu porođajnu težinu.
Prekrupno i ugojeno novorođenče, preveliko za datum rađanja označavamo kao neonatus hypertrophycus. Najčešće takvo dete rađaju majke sa neregulisanim gestacijskim dijabetesom (Šećeina bolest koja se javlja i traje u trudnoći).
druge geneze, a takođe i deca trudnice koje svoju telesnu težinu povećaju više od 22 kilograma. Pored toga, poremećaji u naslednim i gensldm osobinama ploda bitno deluju na intrauterusni rast. Primer bi bila hipertrofična novorođenčad sa urođenim strukturnim anomalijama, recimo transpoziciom aorte i plućne arterije.