• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
Vaš internet lekar
No Result
Pogledaj sve rezultate

Uska karlica i porodjaj

Uska karlica i porodjaj

Definicija

Svako skraćenje karličnih prečnika koje smanjuje njenu zapreminu, odnosno kapacitet, može da dovede do patološkog porođaja.

Etiologija i incidenca

Rahitis i osteomalacija su ranije bili glavni eti- ološki faktori, dok se danas sužene karlice uglavnom vezuju za konstituciju ili se smatraju rasnom odlikom. Oboljenja u dečijem uzrastu, i u kasnijem dobu, veliki fizički napor, kao i neka endokrina oboljenja, tumori, a u poslednje vreme sve više i trauma koštanog sistema, mogu biti uzrok deformisanja i sužavanja karličnog prstena

Sužene karlice kao uzrok teških i kompliko- vanih porođaja su sve rede u savremenom akušerstvu. Rana dijagnoza i na vreme preduzete, adekvatne mere završavanja porođaja smanjile su značajno fetalni i maternalni perinatalni mor- biditet i mortalitet.

PODELA

Postoje različite podele suženih karlica, a mi ćemo se ovde zadržati na dve najčešće.

Podela prema poprečnom

prečniku karličnog ulaza

Linija koja prolazi kroz najveći transverzalni dijametar ulaza karlice deli ga na prednji i zadnji segment i određuje oblik karlice. Prema Caldwell- Moloy-ovoj klasifikaciji postoje 4 osnovna tipa kar­lice: ginekoidna, androidna, antropoidna i pljosnata.

Ginekoidna karlica je najčešći oblik ženske karlice, i zastupljena je u oko 50% ženske popu­lacije. Ulaz je ovalan (češće) ili okrugao (rede), poprečni prečnik je bliži promontorijumu, pubični luk i sedalni useci su široki.

Nešto reda je androidna ili tzv. »muška karli- ca», koja se sreće u oko trećine žena. Ulaz ima oblik klina, poprečni prečnik je vrlo blizu promontorijuma; pubični luk i sedalni useci su uski. Konvergencija donjih delova karličnih zido­va i relativno oštar suprapubični ugao smatraju se karakteristikom muških karlica.

Antropoidna karlica, čija je karakteristika divergencija zidova i široki sedalni usek, sreće se u oko četvrtine žena..

Platipeloidna karlica se sreće u manje od 3% žena, i karakteriše je kratak pravi prečnik na ulazu (lOcm) i znatno duži poprečni prečnik (13-13, 5 cm). Najčešći etiološki faktor je rahitis (često pos­toje egzostoze na sakrumu).

Važno je naglasiti da su karlice većine žena mešavina ovih osnovnih tipova.

Kliničke podele

Prema jednoj kliničkoj klasifikaciji sužene kar­lice se dele na pljosnatu, pljosnatu opštesuženu, ravnomerno suženu, poprečno suženu, koso suženu, levkastu karlicu i neke posebne i retke kar­lice. Mi bismo ipak predložili podelu na karlice sa suženjem karličnog ulaza (a), sa suženjem karlične sredine (b), sa suženjem karličnog izlaza (c) i opšte suženu karlicu, koja predstavlja kombinacija prethodna tri deformiteta (d).

Postavljanje dijagnoze

Dijagnostika sužene karlice može biti anatomska i funkcionalna. Anatomska dijagnosti­ka podrazumeva spoljašnje merenje karlice, pal- paciju, inspekciju Mihaelisovog romba (Micha- elis), merenje konjugate diagonalis (konjugate vere), sonografske preglede i, u izuzetnim slučaje­vima, rendgensko snimanje karlice. Funkcionalna ili indirektna dijagnostika odnosi se pre svega na praćenje toka porođaja. Glavni dijagnostički znak za usku karlicu kod prvorotke je da glavica stoji na početku porođaja visoko (isto kao i 2-3 nede- lje pre očekivanog termina porođaja) i da je pokretna nad karličnim ulazom, u koji se ne može utisnuti. Retka je situacija kada se dijagnoza sužene karlice postavlja kod višerotki. Procena se tada vrši pri kompletnoj dilataciji, u uslovima prsnutog vodenjaka.

Klinička slika

U opisu kliničke slike držaćemo se predložene kliničke podele. Prvo ćemo opisati kod suženja karličnog ulaza, a zatim će slediti slika suženja karlične sredine i karličnog izlaza. Na kraju, biće reči i o nekim retkim suženjima karlica.

Suženje karličnog ulaza . Karlični ulaz se smatra suženim kada je najkraći anteroposteriomi prečnik manji od 10 cm, a najveći transverzalni manji od 12 cm, odnos­no kada je conjugata diagonalis manja od 11,5 cm.

U terminu porođaja prosečni biparijetalni dijametar se kreće između 95 i 98 mm. Ako je anteroposteriomi dijametar manji od 10 cm, za neke fetuse ulazak u malu karlicu može da bude veoma težak, pa i nemoguć. Incidenca teških i produženih porođaja je vrlo slična, i u slučaju izolovanog skraćenja anteroposteriornog dijame- tra ispod 10 cm, odnosno u slučaju skraćenja transverzalnog dijametra ispod 12 cm. Međutim,

 

kada su oba prečnika skraćena, distocija je mnogo češća nego kada je skraćen samo jedan od prečnika. Konfiguracija karličnog ulaza je takođe jedan od bitnih faktora koji određuje adekvatnost svake karlice, nezavisno od aktuelnih mera, prečnika i proračunatih površina.

Fetalna prezentacija i pozicija Suženje karličnog ulaza je važan faktor u nas­tanku patološke prezentacije. Kod normlanih nulipara prednjačeći deo se obično spušta u kar- licu pre početka porođaja. Ako postoji suženje karličnog ulaza, prednjačeći deo se spušta tek sa započinjanjem porođaja, ako se uopšte i spusti. Glavica je prednjačeći deo u najvećem broju slučajeva, ali je ona potpuno slobodna, tj. pokret­na nad karličnim ulazom, ili je čak blago pomer- ena u stranu prema jednoj od ilijačnih jama. U takvim slučajevima i najmanja sila može da prouzrokuje promenu prezentacije. Kod žena sa suženom karlicom, lice i rame su 3 puta češći kao prednjačeći deo, dok se prolaps pupčanika dešava

4-     6 puta češće.

Tok porođaja Kada je stepen suženja karlice dovoljno ozbil­jan da spreči ulazak glavice u ulaz karlice tj. njeno angažovanje, tada je porođaj produžen, a efikasan spontani porođaj u terminu malo verovatan. Angažovanje glavice odnosi se na spuštanje ravni biparijetalnog dijametra ispod ravni karličnog ulaza.’Kada je najniži deo fetalne glavice iznad ishijalnih spina, verovatno je da glavica nije prošla karlični ulaz odnosno da nije angažovana.

Matemalni efekti Nenormalnost cervikalne dilatacije. Ovo je jedan je od najčešćih efekata. U odgovarajućim okolnostima dilatacija grlića je olakšana hidrostatskim delovanjem očuvanih plodovih ovojaka, a posle njihovog prskanja direktnim pri­tiskom prednjačećeg dela na grlić. Rano spontano prsnuće plodovih ovojaka je vrlo često kada je karlica sužena zato što je snaga materičnih kon­trakcija u potpunosti usmerena na deo plodovih ovojaka, neposredno iznad grlića, dok se glavica nalazi iznad karličnog ulaza. Posle rupture plodovih ovojaka odsustvo pritiska glave na grlić i donji uterusni segment dovodi do manje efikas­nih kontrakcija, zbog čega je dalja dilatacija veoma usporena ili je uopšte nema. Mehanička adaptacija ploda koštanoj karlici igra važnu ulogu u određivanju efikasnosti kontrakcija. Što je adaptacija bolja i kontrakcije su efikasnije. Kao posledica loše adaptacije u uslovima sužene kar­lice, kontrakcije su neefikasne, a porođaj produžen. Odgovor grlića na ovakve kontrakcije je takođe proporcionalan stepenu suženja i dobar je prognostički faktor ishoda porođaja.

Ruptura uterusa. Prekomemo rastezanje i posledična istanjenost donjeg uterusnog segmen­ta stvara ozbiljnu opasnost tokom produženog porođaja od rupture uterusa. U takvim slučajevi­ma stvara se patološki retrakcioni prsten koji se širi preko uterusa kao koso ih poprečno grebenasto zadebljanje između umbilikusa i simfize. Ovakva situacija predstavlja apsolutnu indikaciju za hitan carski rez.

Nastanak fistule. Mora se odmah reći da je formiranje vezikovaginalne, vezikocervikalne ili rektovaginalne fistule u savremenoj akušerskoj praksi retka komplikacija. Ona nastaje zbog produženog pritiska prednjačećeg dela, koji se ne spušta kroz malu karlicu, na okolna tkiva. Nagnječeno tkivo, prvenstveno zbog oštećene cirkulacije, podleže nekrozi i nekoliko dana kasni­je fistula postaje klinički manifestna.

Intrapartalna infekcija. Bakterijski amnionitis, sa ili bez povišene telesne temperature, je takođe jedna od mogućih komplikacija produženog porođaja u uslovima sužene karlice, posebno kada dođe do rane rupture plodovih ovojaka. Veliki broj vaginalnih pregleda, eventualno i intrauterusne manipulacije, povećavaju rizik za razvoj infekcije.

Efekti na plod

Produženi porođaj, kao posledica dispropor­cije, sam po sebi može da. bude veoma opasan za plod. Prilikom toga se stvara niz situacija koje će biti detaljnije opisane.

Porođajni naduv. U uslovima sužene karlice, na najnižem delu fetalne glavice često se formira tumorozna formacija koja se naziva porođajnim naduvom (caput succedaneum). Ova formacija može da bude prilično velika, a što je možda još važnije, da dovede do ozbiljnih dijagnostičkih grešaka. Naduv može’ da se spusti do izlaza male karlice, a da glavica ostane neangažovana iznad karličnog ulaza. Akušer, obično onaj bez dovoljno iskustva, može u tim okolnostima da napravi neadekvatnu procenu i pokuša preuranjeno završavanje porođaja primenom forcepsa.

Asinklitizam. Preklapanje kostiju lobanje na velikim šavovima, a pod pritiskom materičnih kontrakcija, predstavlja mehanizam prilago- đavanja suženom porođajnom putu. Ove kretnje podrazumevaju dodatni nagib glavice u stranu (napred ili pozadi), ili tzv. asinklitizam. Naginjanje glavice prema jednom, ili drugom ramenu, sa pomeranjem sagitalnog šava naperd ili pozadi od centralnog poprečnog prečnika, javlja se kao prolazni fenomen, u periodu adaptacije i učvršćivanja prednjačećeg dela i kod normalnih karlica. Prednji parijetalni asinklitizam, ili Negeleov asinklitizam (Naegele) je daleko češći i daleko povoljniji od zadnjeg parijetalnog asinkli­tizma, ili Licmanovog asinklitizma (Litzmann), koji je mnogo redi, i kao po pravilu ukazuje na veću nesrazmeru između glavice i karličnog ulaza.

Akomodacija fetalne glave i prateće povrede. Stepen osifikadje kranijalnih kostiju obrnuto je proporcionalan stepenu akomodacije. Što je glav­ica mekša prilagođavanje je veće, a time i verovat- noća spontanog porođaja u uslovima sužene kar­lice. Što je glavica tvrđa, ona zadržava svoj origi­nalni oblik i nastaje distodja. U ekstremnim uslovima, produženog, forsiranog porođaja pos­toji velika opasnost od rascepa tentorijuma, lac- eracija fetalnih krvnih sudova i fatalne intrakrani- jalne hemoragije.

Drugi nepovoljni efekti. Zbog nepotpune adaptacije između prednjačećeg dela i karličnog zida postoji mogućnost prolapsa pupčane vrpce. Treba pomenuti da je produžen porođaj povezan i sa rizikom intrapartalne infekcije i fetalne pneu- monije, prouzrokovane aspiracijom inficirane amnionske tečnosti.

Prognoza

U slučajevima suženja karličnog ulaza sa anteroposteriomim dijametrom manjim od 9 cm, povoljna prognoza za uspešan vaginalni porođaj gotovo da ne postoji. U graničnoj grupi, u kojoj je anteroposteriomi dijametar neznatno manji od 10 cm, na prognozu utiču brojni faktori. U prvom redu treba pomenuti prezentaciju, gde je jedino povoljno ako plod prednjači glavom. Zatim na prognozu utiče i veličina fetusa, mada se ona ante- natalno ne može u svim situaajama na zadovol­javajući način procenitL Sleded faktor je konfigu­racija karličnog ulaza. Poznato je, na primer, da je androidna karlica, baš zbog suženja ulaza, najman­je povoljna za porođaj. Treba povesti računa i o intenzitetu i frekvenciji materičnih kontrakcija. Poznato je da uterusna disfunkdja, koju karakterišu slabe i retke kontrakdje,’ često predstavlja znak značajne dispropordje. U akušerstvu je ova dis­funkdja poznata i pod imenom sekundarne inercije. Na prognozu još utiču napredovanje cervikalne dilatacije, zatim akušerska anamneza o prethodno uspešno ili neuspešno završenim vaginalnim porođajima, eventualna pojava asinklitizma i poja­va nekih pratećih stanja, kao što bi bio intrauterus- ni zastoj rasta zbog posteljične insufidjendje. U ovom poslednjem slučaju uterusne kontrakdje, ako bi i bile dovoljno jake da diktiraju grlić i potis­nu plod kroz porođajni kanal, verovatno bi sman­jenjem placente pervuzije ozbiljno ugrozile plod.

Postupak

Terapijski pristup kod manjih suženja karličnog ulaza može da bude ekspektativan. Drugim rečima, može se pokušati probni vaginal­ni porođaj, sa opreznom primenom oksitocina i sprovodne analgezije. Veća suženja predstavljaju apsolutnu indikadju za carski rez.

Suženja karlične sredine

Granice sredine male karlice (ili ravni naj­manjih karličnih dimenzija) čine donja ivica sim­fize (a), ishijalne spine (b) i sakrum, u nivou spoja 4. i 5. pršljena (c). Zamišljena, poprečna linija koja spaja ishijalne spine, deli ravan sredine male karlice, na prednji i zadnji segment. Precizna definidja suženja sredine male karlice, kao za ulaz u karlicu, ne postoji, ali se smatra da je sredina uvek sužena kada je interspinozni prečnik manji od 8 cm, a suspektna, ako su vrednosti istog para­metra manje od 10 cm.

Kao što ne postoji precizna definidja suženja, tako ne postoji ni precizan klinički metod mere- nja prečnika središnjeg dela male karlice. Na kompromitovanu centralnu ravan male kar­lice ukazuju indirektni parametri: prominentne spine, konvergentni zidovi male karlice, smanjen intertuberozni dijametar, koji sa sigurnošću ukazuje i na smanjeno interspinozno rastojanje. Normalni intertuberozni dijametar, nažalost, ne isključuje smanjenje interspinalne distance.

Prognoza

Suženje karlične sredine je verovatno češće nego suženje karličnog ulaza. Ono uglavnom dovodi do odsustva rotadje i niskog poprečnog stava fetalne glavice, što predstavlja indikadju za primenu neke od akušerskih operadja (forceps ili carski rez).

Postupak

Metod izbora u prevazilaženju potendjalne interspinalne opstrukdje je delovanje prirodnih porođajnih snaga. Aplikadja forcepsa na glavicu, čiji najveđ prečnik nije prošao tesnac male kar­lice, može da bude veoma komplikovana. Samo kada se glavica spustila do perineuma i ispupčava ga, tj. kada je teme vidljivo, gotovo sa sigurnošću možemo pretpostaviti daje glavica prošla suženje sredine karlice. Primena vakuum ekstraktora ima nekih prednosti u slučaju suženja sredine ma|p karlice, ali samo u uslovima kompletne dilatacije grlića. Trakcija vakuum ekstraktorom ne mora da prouzrokuje defleksiju glavice, što se događa kod povlačenja forcepsom, a sama vakuum kalota ne zauzima dodatni prostor. U svakom slučaju, ni vakuum ekstraktor ni forceps se ne bi smeli pri- meniti ako glavica svojim biparijetalnim dijametrom nije prošla .suženje u karlici.

Suženje karličnog izlaza Ovo suženje, kao izolovana pojava, nije često. Najvažniji prečnik karličnog izlaza na sreću je dostupan kliničkom merenju. To je intertuberozni dijametar, ili biishijalni dijametar, koji predstavlja poprečni prečnik karličnog izlaza. Njegova nor­malna vrednost je 8 cm.

Izlaz karlice grubo može biti podeljen na dva dela, odnosno dva trougla. Bazu oba čini inter­tuberozni dijametar. Strane prednjeg trougla čine grane pubične kosti, a njegov vrh donja ivica sim- fize. Zadnji trougao nema koštane granice, a nje­govo teme čini vrh poslednjeg sakralnog pršljena.

Procena širine karličnog izlaza Klinička procena širine karličnog izlaza izvodi se stavljanjem stisnute pesnice na perineum, između tubera. Pri tome se polazi od pretpostavke da zatvorena pesnica obično ima prečnik veći 8 cm. Ovim manevrom istovremeno procenjuje- mo širinu subpubičnog ugla, koji je takođe važan parametar veličine karlice.

Prognoza

Smanjenje intertuberoznog dijametra, sa posledičnim sužavanjem prednjeg trougla, bezuslovno potiskuje glavicu pozadi. Da li će se porođaj završiti spontano zavisi upravo od veličine zadnjeg trougla, odnosno od inter­tuberoznog dijametra i zadnjeg sagitalnog dijame­tra izlaza karlice. Suženi izlaz retko prouzrokuje distociju sam po sebi, već je mnogo češće udružen sa suženjem karlične sredine. Treba dakle zapamti­ti da je izolovani sužen izlaz karice, bez istovre­menog suženja karlične sredine veoma redak.

Disproporcija između glavice ploda i karličnog izlaza može da ima za posledicu teške rascepe per- ineuma i vagine, čak i u situacijama kada nije tako velika da izazove ozbiljan zastoj u porođaju.

Retka suženja karlice Imajući u vidu relativnu sigurnost carskog reza i frekvenciju kojom se ova operacija vrši, suženja i deformacije karličnog prstena kod paci- jentkinja sa patuljastim rastom, poliomijelitisom, kifoskoliozom i nekim drugim bolestima, nemaju više tako teške i ozbiljne posledice kao što je to bilo ranije. Eventualne plućne i kardiovaskularne nenormalnosti ovih trudnica predstavljaju mnogo veću opasnost.

Slični članci

Policistični jajnici – na koje sve načine se mogu lečiti?

Policistični jajnici su medicinsko stanje kod žena koje se karakteriše prisustvom cista na jajnicima, što može dovesti do različitih simptoma...

Pročitaj jošDetails

Koliko često treba raditi pregled dojke?

Sve češće smo u prilici da čujemo kako je neka žena obolela od karcinoma dojke i bori se za život....

Pročitaj jošDetails

Važnost lečenja erektilne disfunkcije i seksualni odnos nakon lečenja

Erektilna disfunkcija je veoma čest problem kod muškaraca, pogotovo kod onih u poznim godinama i može imati ozbiljan uticaj na...

Pročitaj jošDetails

Potečkoće sa začećem

Postovani, prolaktin mi je povisen 530. Ref.vrednost je do 490. Predlozili su mi profil prolaktina, rezultati su u 8-643, u...

Pročitaj jošDetails

Nalaz papa III grupe

Postovani, Danas sam dobila rezultate papa testa,odnosno medicinska sestra me je pozvala i rekla da mi je papa test III...

Pročitaj jošDetails

Kasni mi dva meseca

Postovani..Imala sam redovnu menstruaciju do skoro,prvi put mi je kasnilo 2 meseca,pa sam pila neke tablete da bih dobila i...

Pročitaj jošDetails
Učitaj još
Sledeći članak

NEPRAVILNOSTI POROĐAJA ZBOG ABNORMALNOSTI MEKIH TKIVA REPRODUKTIVNOG TRAKTA

Please login to join discussion

Aktuelno

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Sistematski pregledi nakon srčanog udara

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Rak dojke

Kako ultrazvuk dojke utiče na rano otkrivanje tumora

Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Spirulina isometric set with images of medical products made with cyanobacteria 3d text and small people vector illustration SSUCv3H4sIAAAAAAACA3VRy24CMQz8FcvnVWnFbe+oVSVUVI6oB29iwG0eqyS7gND+ex0WpF5682Q89nhyxY6yGGyvKM4NuSQqEgO2Lw2ylRKTkMP2eWowFypD5qy9igwVPih7w48hu2t9xxY/um82JaOqhk7xWrJh5yhwHDJOzaPvjcmVo6HEi7WuM7rrH8lXg3TgYC51ve5P7JhubnZK/ZwKJ3+3NorlOJc0WKkljlFnK7+s1vXM6OvrIVF/FJNk5FSx5Wy0wG0vaXASCCRHzyWJgcwFTlKOIF6NZIh78LNl6FO0g54LnizPTeZCIXZk1JYQLC0UPhegYCF7cirh2DuGUVOKCf5G/wQrzZ06ZVeb7U3yycGydgV437zCPiav4TVYzjVCbO5ZzrPywrKJddTISsUf/cppmn4BbJBwdegBAAA=

Šta je spirulina i koji su njeni zdravstveni benefiti?

Partnerstvo roditelja i pedijatara u kreiranju zdravije budućnosti dece

Za šta se koristi aktivni ugalj i kako ga pravilno piti?

Najbolja pomoć za staračke probleme – Pomagala koja olakšavaju kretanje

ortopedska pomagala ortopedska pomagala ortopedska pomagala
  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.