• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
Vaš internet lekar
No Result
Pogledaj sve rezultate

KLINIČKA PROCENA ŽIVOTNIH SPOSOBNOSTI NOVOROĐENOG DETETA NA ROĐENJU

KLINIČKA PROCENA ŽIVOTNIH SPOSOBNOSTI NOVOROĐENOG DETETA NA ROĐENJU

U prvom i petom minutu života novorođenčeta akušer u porođajnoj sali, a pedijatar u dogovoru sa anesteziologom u operacionoj sali, kliničkim posmatranjem procenjuju sposobnost novorođenčeta da uspostavi i optimalno održava osnovne životne funkcije. Drugim recima, svrha ovog posmatranja, a zatim i ocenjivanja, je procena da li novorođenče može samostalno da prodiše, ili mu je za to neophodna pomoć. Takođe se posma- tra da li dete krepko proplače, da li celim telom porumeni, da li se brani od pritiska (refleksi odgovor) i da li pokreće ekstremitete.

Kvaliteti uspostavljenih funkcija, u vidu dve zbirne odvojene ocene (kao što smo rekli, u prvom i petom minutu života) upisuju se u Listu za norovođenče, važan neonatološki dokument. Evidentirani podaci imaju forenzički (sudnsko- medicinski) značaj.

Klinička procena životnih spsobnosti novorođenog deteta po metodi Apgarove {Apgar) je danas rutinski klinički postupak. Međutim, mora se reći da je metod subjektivan, što mu je osnovna slabost.

Vitalni parametri na osnovu kojih se kliničkim posmatranjem procenjuje životna spsobnost novorođenog deteta su boja kože (a), srčana radnja (b), disanje (c), mišićni tonus (e) i refleksni odgovor (odbrana od pritiska na stopa­lo, ili od stavljanja aspiratora u nos).

Svaka od pomenuti karakteristika se ocenjuje ocenom 0, 1 ili 2 (nula znači da se funkcija nije uspostavila, a dvojka označava normalno stan­je) (tabela 2-1).

Prema Apgar zbiru, zdravom decom, sposob­nom da samostalno otpočnu i optimalno održavaju osnovne životne fukcije smatraju se novorođenčad čija je ocena u prvom i petom minutu života između 7 i 10.

Apgar zbir od 4-7 poena u istom vremens­kom razdoblju dobijaju novorođenčad ugrožena perinatalnom asfiksiom (asfiksijom se u neonato- loškoj praksi smatra kliničko stanje koje se karak- teriše odsutnim ili veoma smanjenim disajnim pokretima). Ona nisu sposobna da bez pomoći stručnog lica (često se priključuju i na aparate) započnu i normalno održavaju osnovne životne radnje. Izgledom ove dece dominira plava (modra) bojia, što je posledica periferne cijanoze, pa se zato ova asfiksija i naziva plavom asfiksijom (asphyxio perinatalis Uvida).

Novorođenčad ugrožena najtežim stepenom perinatalne asfiksije (ponovimo da se pridev peri- natalni odnosi na zbivanja pre rođenja, tokom rađanja i neposredno posle rođenja) ocenjuju se zbirom između 1 i 3. Ova forma asfiksije je, zbog upadljivo blede boje kože, poznata klnički kao bleda ili bela perinatalna asfiksija (asphyxio peri- natalis pallida). Ocenom nula, razumljivo, označava se prenatalna i intrapartalna smrt.

Obrada novorođenčeta zasnovana na

KLINIČKOJ PROCENI ŽIVOTNIH SPOSOBNOSTI

Na osnovu pomenute kliničke procene stepe- na vitalnosti novorođene dece neposredno posle rođenja, vrši se upućivanje novorođenčadi na odeljenje za novorođenu decu (priprema za podoj), ili se odmah prepoznaje potreba za stimu- laciom vitalnih funkcija, ili za primenu komplet­nih reanimacionih postupaka.

Zdravo novorođeno dete, subjektivno ocenje- no Apgar zbirom od 7—10 u prvom i petom minutu života, a zatim klinički posmatrano, može samostalno da udahne i nastavi ravnomerno da diše (ritmični disajni pokreti se uspostavljaju u prvih 15-30 sekundi), krepko plače, a koža tela se zarumeni. Auskultacijom se konstatuje frekvenci­ja srca između 120 i 140 otkucaja u minutu. Novorođenče se brani od stavljanja katetera u nos, a takođe savija i opruža noge i ruke. Posle završene primame obrade pupčanika, kupanja, merenja, stavljanja identifikacione trake i pokazi­vanja deteta majci, dete se sa pomenutom Listom za novorođenče, koju obavezno potpisuju akušer i medicinska sestra akušerskog smera, odnosi u odeljenje za zdravu novorođenu decu, ili, tamo gde za to postoji mogućnost, u sobu sa majkom. Aspiracija tečnosti iz nosa i usta se vrši samo po potrebi. Identifikaciona traka, na kojoj su podaci upisani pred majkom i njoj pokazani na proveru, može da se skine tek kada roditelji preuzmu novorođenče prilikom otpusta. Za identifikaciju novorođenog deteta odgovorna je u porodilištu medicinska sestra akušerskog smera, a na odeljn- ju za novorođenu decu medicinska sestra pedija­trijskog smera.

Kada se životne sposobnosti novorođenog deteta u prvih pet minuta ocenjene Apgar zbirom od 4-7, smatra se da postoji hipolsija i da treba pružiti pomoć u uspostavljanju osnovnih život­nih radnji. Na osnovu kliničkog posmatranja, a iz praktičnih razloga, plava asfiksija se deli na lakši oblik (a), srednje težak oblik (b) i težak oblik (c).

Lakši oblik plave asfiksije. Ovaj oblik se Iflini^lfi karakteriše cijanotičnim potkolenicama i podlak­ticama, a rumenom bojom tela. Dete ravnomerno diše i krepko plače. Srčana akcija je iznad 100 otkucaja u minuti, a neuromišićni tonus je dobar. U slučaju lakše forme plave asfiksije dovoljno je dete obrisati (posušiti kožu) i uviti u zagrejanu kompresu, ili ga staviti jedno vreme ispod izvora toplote. Nežnom aspiracijom se od stranog sadržaja oslobađaju gornji disajni putevi (nos i orofarinks), a respiratorne zone na leđima stim- ulišu nežnim trljanjem duž kičmenog stuba. Koncentracija kiseonika u udahnutom vazduhu se povećava prislanjanjem maske na lice. Posle ovih mera, koje se obavljaju već u porođajnoj sali, dete po pravilu brzo dobija rumenu boju, disanje postaje duboko i ravnomerno, plač snažan i krepak, a neuromuskularni tonus normalan. Novorođenče je spremno za odnošenje na ode.- ljenje za zdravu novorođenu decu, ih u sobu sa majkom, i može se u perspektivi pripremati za podoj. Na kraju, mora se reći da je nedopustivo novorođenče stavljati naizmenično u toplu i hlad­nu vodu, ili ga trljati alkoholom. Ovakve grube manipulacije će produbiti asfiksiju i inicirati šokno stanje.

Srednje težak i težak oblik plave asfiksije. U ovim situacijama se klinički uočava plava, cijanotična boja tela. Podlaktice i potkolenice mogu biti ne samo modre, već i blede, disanje je površno, usporeno i neujednačeno, a ponekad se i ne uspostavlja, što se naziva apnoičnom krizom. Srčana radnja je usporena, sa brojem otkucaja u minuti koji se kreće između 100 i 80, u izvesnim situacijama i manjim. U srednje teškim oblicima, međutim, periferna perfuzija je očuvana, neuro- muskulami tonus prisutan, mada snižen, a plač je tih, bolan. Svi oblici perinatalne asfiksije zahteva- ju hitnu primenu stimulativnih, ali često i reani­macionih postupaka u porođajnoj ili operacionoj sali, a cilj je da se spreči nastanak ozbiljnih neuro­loških komplikacija, koje po pravilu imaju za posledicu poremećaj psihomotornog razvoja i nastajanje trajne invalidnosti. Posle završene stimulacije i primarne reanimacije, ova deca, zav­isno od postignutog uspeha, odnose se ili u jedinicu za zdravu decu, odnosno u sobu sa majkom, ili u jedinicu poluintenzivne nege, gde se dalje kontrolišu vitalni parametari (krvni pritisak, puls, respiracije, telesna temperatura itd.), ili u jedinicu intenzivne nege, gde se zadržavaju do pot­pune normalizacije životnih radnji.

Slični članci

Policistični jajnici – na koje sve načine se mogu lečiti?

Policistični jajnici su medicinsko stanje kod žena koje se karakteriše prisustvom cista na jajnicima, što može dovesti do različitih simptoma...

Pročitaj jošDetails

Koliko često treba raditi pregled dojke?

Sve češće smo u prilici da čujemo kako je neka žena obolela od karcinoma dojke i bori se za život....

Pročitaj jošDetails

Važnost lečenja erektilne disfunkcije i seksualni odnos nakon lečenja

Erektilna disfunkcija je veoma čest problem kod muškaraca, pogotovo kod onih u poznim godinama i može imati ozbiljan uticaj na...

Pročitaj jošDetails

Potečkoće sa začećem

Postovani, prolaktin mi je povisen 530. Ref.vrednost je do 490. Predlozili su mi profil prolaktina, rezultati su u 8-643, u...

Pročitaj jošDetails

Nalaz papa III grupe

Postovani, Danas sam dobila rezultate papa testa,odnosno medicinska sestra me je pozvala i rekla da mi je papa test III...

Pročitaj jošDetails

Kasni mi dva meseca

Postovani..Imala sam redovnu menstruaciju do skoro,prvi put mi je kasnilo 2 meseca,pa sam pila neke tablete da bih dobila i...

Pročitaj jošDetails
Učitaj još
Sledeći članak

Nadzor materice u trudnoći

Please login to join discussion

Aktuelno

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Sistematski pregledi nakon srčanog udara

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Rak dojke

Kako ultrazvuk dojke utiče na rano otkrivanje tumora

Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Spirulina isometric set with images of medical products made with cyanobacteria 3d text and small people vector illustration SSUCv3H4sIAAAAAAACA3VRy24CMQz8FcvnVWnFbe+oVSVUVI6oB29iwG0eqyS7gND+ex0WpF5682Q89nhyxY6yGGyvKM4NuSQqEgO2Lw2ylRKTkMP2eWowFypD5qy9igwVPih7w48hu2t9xxY/um82JaOqhk7xWrJh5yhwHDJOzaPvjcmVo6HEi7WuM7rrH8lXg3TgYC51ve5P7JhubnZK/ZwKJ3+3NorlOJc0WKkljlFnK7+s1vXM6OvrIVF/FJNk5FSx5Wy0wG0vaXASCCRHzyWJgcwFTlKOIF6NZIh78LNl6FO0g54LnizPTeZCIXZk1JYQLC0UPhegYCF7cirh2DuGUVOKCf5G/wQrzZ06ZVeb7U3yycGydgV437zCPiav4TVYzjVCbO5ZzrPywrKJddTISsUf/cppmn4BbJBwdegBAAA=

Šta je spirulina i koji su njeni zdravstveni benefiti?

Partnerstvo roditelja i pedijatara u kreiranju zdravije budućnosti dece

Za šta se koristi aktivni ugalj i kako ga pravilno piti?

Najbolja pomoć za staračke probleme – Pomagala koja olakšavaju kretanje

ortopedska pomagala ortopedska pomagala ortopedska pomagala
  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.