Fiziološki puerperijum
Puerperium, ili babinje, započinje odmah posle rađanja posteljice i obično traje 6-8 nedelja. Tokom ovog perioda dešavaju se značajne anatomske i fiziološke promene, kako na genitalnim organima, tako i na svim drugim organima i sistemima u organizmu žene.
.Dobro poznavanje fiziologije puerperiuma je od velikog značaja za razumevanje i prepoznavanje eventualnih znakova najčešćih komplikacija u ovom periodu, postavljanje dijagnoze i efikasnost lečenja.
GENITALNI ORGANI
Opisaćemo promene uterusa, cerviksa, vagine i vulve, a nešto prostora će biti odovojeno za pitanje vezano za ponovno uspostavljanje men- struacionog ciklusa.
Uterus
Najizraženije promene u puerperiumu dešavaju se na genitalnim organima. Tokom 280 dana, koliko traje graviditetna amenoreja, uterus postepeno raste, da bi se za 6-8 nedelja u puerpe- ralnom periodu značajnim regresivnim događanjima vratio na svoju uobičajenu veličinu.
Snažne kontrakcije miometrijuma dovode do značajnog smanjenja uterusnih dimenzija. Tokom prvih 24h po rađanju posteljice, uterus odgovara veličinom 20.’ nedelji trudnoće, a njegova težina je oko 1000 g. Samo 48h posle porođaja uterus svojom veličinom odgovara 14. nedelji trudnoće, a tokom prve nedelje puerperiuma njegova težina je oko 500 g. Fiziološki procesi involucije dovode do smanjenja uterusnih dimenzija u daljem toku puerperiuma. Krajem 2. nedelje njegova težina je oko 300 g i ne palpira se u abdominalnoj, već u pelvičnoj šupljini. Tokom 3. nedelje puerperiuma težina uterusa je oko 100 g. Ovako brze regresivne promene uslovljene su ne samo smanjenjem broja mišićnih ćelija, već i smanjenjem njihovih dimenzija. Značajne promene se događaju na endometrijumu posle rađanja posteljice. Kada se posteljica odvojila, ostaje u ležištu samo bazalni sloj decidue. Tokom 72 h posle porođaja javljaju se dva sloja – superficijalni (površni), koji deskvamira sa lohijama i duboki, koji sadrži endometrijalne žlezde i predstavlja osnovu novog endometrijuma. Kompletna proliferacija endometrijuma događa se u prvih 16 dana puerperiuma i on je skoro identičan proiferativnoj fazi menstrualnog ciklusa, sa ostatkom hijalinizovane decidue i leukodtne infiltracije strome.
Kontraktilnost uterusne muskulature posle porođaja pospešuje konstrikciju arteriola koje vaskularizuju placentno ležište, dovodeći do razvoja fibrinoidnog endarteritisa i hijalinizacije.
I venski sudovi podležu trombozi i hijalinizaciji.
Tokom prvih nedelja puerperiuma iz mate- rične šupljine odstranjuje se krvavi sadržaj sa nekrotičnom deciduom, koji se označava lohijama. Lohije mogu sadržati i bakterije. U prvoj nedelji puerperiuma lohije su pretežno krvave (lochia rubra s.cruenta), u drugoj nedelji mrko žute (lochia flava s.fusca) i u trećoj nedelji se obez- bojavaju (lochia alba). Količina, izgled i kvalitet lohija mogu biti jedan od znakova patoloških procesa tokom puerperiuma.
Cerviks
Tokom prvog porođajnog doba cerviks se širi i istanjuje. Posle rađanja posteljice, muskulatura cerviksa dobija tonus i svojim oblikom počinje da podseća na negravidno stanje. Tokom 2-3 dana puerperalnog perioda cerviks je u potpunosti formiran, ah još uvek dilatiran 2-3cm. U prvoj nedelji puerperiuma značajni procesi endocervikalne regresije utiču na morfološko uobličavanje cerviksa, a stromalni edem i ekstracelulama infiltracija mogu trajati u narednih 3-4 meseca posle porođaja.
Vagina i vulva
Neposredno posle porođaja vaginalni nabori (ruge) nisu uočljivi i vagina je edematozna sa glatkim zidovima. Procesi regresije edema i reparacije nabora odvijaju se tokom 3 nedelje posle porođajnog perioda. Kompletna histološka slika regresije i vraćanja na pregravidni nivo vaginal- nog epitela postiže se tokom 6 nedelja.
Kod žena koje doje ovarijalna supresija uslovljava hipoestrogenemiju i vaginalna mukoza može biti blede boje i neadekvatne reparacije ruga, čime se mogu delimično objasniti pojave dispareunija u kasnijem periodu. Posle završenih procesa involucije vagine, može zaostati različiti stepen mišićne i facijalne relaksacije, koji se u kasnijem životnom dobu žene često manifestuje kao spad prednjeg ih zadnjeg vaginalnog zida.
Vulvarni edem i naglašena venska šara veoma brzo se povlače i nestaju prvih dana posle porođaja. Hirurški zbrinute povrede spoljnih genitalnih organa ih epiziotomija, obično u prvoj nedelji puerperiuma zarastaju per primam.
Uspostavljanje menstracijskog ciklusa
Kada će se kod porođene žene uspostaviti ritam menstruacijskog krvarenja, uglavnom je nepredvidivo. Kod žena koje ne doje menstruaci- ja se vraća u periodu od 8-10 nedelja posle porođaja. Kod nekih žena se intermitentno krvarenje može javiti i pre završenog puerperijuma, ah u takvim slučajevim uvek treba isključiti mogućnost patoloških dešavanja. Žene koje ne doje pokazuju histološki evidentni sekretorni endometrijum već 27-36 dana posle porođaja.
Kod većine žena menstruacijski ciklus se uspostavlja između 17. i 18. nedelje posle porođaja. Ukoliko se laktacija duže održava, veća je mogućnost kasnijeg javljanja menstruacijskog krvarenja. Menstruacija koja se javi u prvih 6 nedelja posle porođaja je anovulatorna, ali se svakim sledećim javljanjem menstrualnog krvarenja rapidno uvećava mogućnost ovulatornih procesa.
Postpartalna amenoreja je uslovljena minimalnom gonadotropnom aktivnošću u toku prvih 2-3 nedelje puerperijuma. Prolazna pitui- tarna neosetijivost na luteinizirajući rilizing faktor (LRF) u postpartalnom periodu, kao i deficit endogene LRF sekrecije kod žena posle porođaja mogu objasniti postpartalnu amenoreju. U postpartalnom periodu dolazi do povećanja nivoa estrogena posle dugotrajne supresije pituitarne žlezde tokom trudnoće. Period postpartalne ame- noreje i ovulacije uslovljen je i pituitarnom pramenom ovarijalne hormonske stimulacije u prvim nedeljama posle porođaja.
Nivoi beta-subjednice horionskog gonadotro- pina (p-hCG) u puerperiumu naglo opadaju prvih 4-5 sati, zatim postepeno tokom 32 sata posle porođaja. Kompletna eliminacija iz mater- nalne cirkulacije događa se tokom 15 dana.
EKSTRAGENITALNI ORGANI I SISTEMI ORGANA
Tokom puerperijuma, većim ili manjim pro- menama podležu i ekstragenitalni organi i organski sistemi.
Kardiovaskularni sistem
Najznačajnije promene dešavaju se kardiovaskularnom sistemu (KVS) žene u ranom puerpe- ralnom periodu. Već u prvih 72 sata posle porođaja krvni volumen se smanjuje za 20%. On je delom uslovljen gubitkom krvi u porođaju, ali i značajnijim povećanjem diureze u prvim danima posle porođaja, kao i povećanjem periferne venske rezistencije. U prvih 48 sati smanjuje se srčana frekvencija, kao rezultat smanjenja udarnog volumena. Kontraktilnost miokarda se smanjuje u odnosu na period trudnoće.
U prvim danima puerperiuma dolazi do smianjenja krvnog pritiska* oksigenacije i količime ekstracelularne tečnosti. Stepen pramena i vraćanje na pregravidni nivo u KVS je različit i traje od nekoliko dana do nekoliko nedelja.
Urinarni trakt
Značajne funkcionalne i strukturne promene se dešavaju na urinamom sistemu tokom trudnoće. U postpairtalnom periodu dolazi do brzog uspostavljanja funkcionalne adaptacije urinamog trakta. Strukturalne promene mogu perzistirati dugi vremenski period posle porođaja.
U poslednjem trimestru graviditeta značajno je povećana renalna cirkulacija, glomerulska fil- tracija kao i klirens kreatinina. U prvim danima posle porođaja protok krvi kroz bubrege, glomerulska filtracija i klirens kreatinina rapidno se smanjuju, da bi posle 6 nedelja postpartalnog perioda dostigli negravidne vrednosti, čime je funkcionalna adaptacija urinamog trakta u potpunosti završena.
Što se tiče strukturalnih pramena, koje uključuju promenjenu renalnu morfologiju tokom trudnoće (dilatacija kaliksa, bubrežne čašice i uretera), vraćanje na negravidni nivo može trajati mesecima. Dilatacija mokraćne bešike i perzistirajući reziduum urina posle mokrenja u puerperiumu može trajati više od 3 meseca.
Jetra
Tokom trudnoće postoji značajno povećanje sinteze plazma proteina, imunoglobulina, fibri- nogena i ostalih faktora koagulacije, ceruloplaz- mina i tireoglobulina, a normalizacija njihovih nivoa postiže se u 3. nedelji posle porođaja.
Nivoi slobodnih masnih kiselina, holesterola, triglicerida i lipoproteina smanjuju se značajno u prvih 24h posle porođaja, a negravidne vrednosti postižu posle 10 dana.
Jetrini enzimi, SGOT i SGPT, ne pokazuju značajnije varijacije tokom trudnoće i puerperiuma. Alkalna fosfataza u trudnoći delom potiče iz placente, a vraćanje na pregravidni nivo dešava se u prvih 20 dana puerperiuma.
Gastrointestinalni trakt
Smanjenje motiliteta koje je pratilo ceo tok trudnoće perzistira u puerperiumu kraći vremenski period. Neposredni postpartalni tok često je praćen otežanom pasažom i praženjenjem creva, zbog čega nekada treba davati porodiljama lakšantna sredstva.
Prednji trbušni zid
U neposrednom postparatanom periodu prednji trbušni zid je opušten i mlohav. U prvim nedeljama puerperiuma vraća se oblik i tonus učvršćivanjem tonusa mm. rećtus abdominis-a. Regresija može biti uspešnija i kraćeg trajanja ukoliko je potpomognuta laganim vežbama. Tokom puerperiuma koža će postajati elastična, a na njoj mogu perzistirati strije.