PRETERMINSKI POROĐAJ
Preterminski ili prevremeni porođaj je ozbiljan perinatalni događaj. Po definiciji to je porođaj koji nastupi između 20. i 37. gestacijske nedelje. Novorođenče iz preterminskog porođaja se naziva nedonoščetom ili prematurusom.
Donja granica starosti trudnoće pri kojoj je prematurus sposoban za vanmaterični život je, u najvećoj meri, vezana za stepen razvoja intenzivne neonatološke nege. Dugo se definicija preterminskog porođaja vezivala za telesnu masu novorođenčeta, ali danas se zna da je za preživljavanje mnogo značajnija gestacijska starost trudnoće i zrelost prematurusa nego sama telesna masa na rođenju.
Preterminski porođaj je jedan od najaktuelni- jih problema perinatalne medicine danas. Uprkos napretku nauke i tehnike, a i medicinske nege i farmakoloških dostignuća, duže od jednog veka inci- denca preterminskog porođaja se kreće između
4-10%, i veoma zavisi od stepena ekonomskog razvoja jedne zemlje. Na našim prostorima učestalost preterminskog porođaja je oko 8 %.
Prematuritet (nedonesenost) je najvažniji pojedinačni uzrok neonatalnog morbiditeta, mortaliteta i kasnih posledica na preživelima.
Prematurusi su ugrožni nezrelošću svih organa, ali pluća i centralni .nervni sistem su posebno osetljivi. Najčešće komplikacije su: respiratorni distres sindrom, intraventrikularna hemoragija, bronhopulmonalna displazija, otvoren ductus arteriosus, retinopatija, sepsa, nekrotizirajući enterokolitis,hipokalciemija, cerebralna paraliza, itd. Neonatalni mortalitet opada sa oko 100% u 23. nedelji trudnoće, na oko 10%, u 29. nedelji, da bi se na tom nivou održavao do 10nedelje gestacije, posle čega se značajno smanjuje. Ne treba zaboraviti i troškove intezivne neonatološke nege kao i troškove nege preživelih prematurusa sa teškim sekvelama. Prematurusi predstavljaju veliki problem ne samo za pojedinca, porodicu, već i za društvo uopšte.
Etiologija
Nema dokaza da bi mehanizmi preterminskog porođaja bili drugačiji nego što su pri porođaju u terminu.
Preterminski porođaj je kompleksan problem, sa širokom paletom mogućih uzroka i mogućih demografskih faktora koji učestvuju u njegovoj patogenezi. Često je etiologija multifaktorijalna.
Stil života, pušenje, loša ishrana, konzumiranje lekova, alkohola i droga (posebno kokaina), stres, loši socio-ekonomski uslovi, nedvosmisleno učestvuju u povećanju rizika od preterminskog porođaja.
Uopšteno posmatrajući etiološke faktore, jedna trećina preterminskih porođaja je uzrokovana infekcijom ipreterminskim prevremenim prsnućem plodovih ovojaka (PPROM), druga trećina je posledica maternalnih i fetalnih faktora, a treća, koja je po nekim podacima i do 50% nepoznate etiologije (idiopatski preterminski porođaj), odnosno nije moguće dokazati neki poznati etiološki faktor.
Među najčešće faktore rizika od strane majke spadaju pozitivna prethodna anamneza preterminskog porođaja, životna dob trudnica (ispod 20 ili preko 35 godina), višerotke, rađanje dece male telesne mase, hipertenzivna bolest u trudnoći, uriname infekcije, infektivne bolesti, febril- na stanja majke, maligna oboljenja, anemija, dia- betes mellitus, razvojne anomalije uterusa, inkompetentan i insuficijentan donji uterusni segment, povećana količina plodove vode, krvarenja iz uterusa (abrupcija posteljice, placenta previa, placentna insuficijendja), kao i druga hronična oboljenja majke.
Od fetalnih faktora koji povećavaju rizik za nastanak preterminskog porođaja, na prvom mestu su višeplodne trudnoće, zatim fetalne anomalije, infekcije fetusa, intrauterini zastoj u rastu, intrauterino uginuće fetusa, anomalije položaja i prezentacije.
Kao mogući uzroci preterminskog porođaja sve češće se navode i disbalans pojedinih elektrolita (primarno jona magnezijuma i kalcijuma) značajnih za funkciju membrane ćehja uterusa.
Intrauterusna infekcija se smatra jednim od glavnih uzroka preterminskog porođaja. Kod intaktnih plodovih ovojaka preterminski porođaj može biti uzrokovan ascedentnim širenjem infekcije iz vagine i cerviksa i prisustva tzv. neme infekcije. To je stanje kada postoji intrauterina infekcija, ah nema kliničkih znakova koji ukazuju na prisustvo zapaljenja.