• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
Vaš internet lekar
No Result
Pogledaj sve rezultate

BLIZANAČKA TRUDNOĆA

BLIZANAČKA TRUDNOĆA

Procenjuje se da višestruka trudnoća nastaje u 12% svih spontanih trudnoća, ah da samo 14 % preživi do termina. U nekim slučajevima dolazi do gubitka cele trudnoće, ah se često dešava da dođe do gubitka samo jednog ploda i trudnoća bude završena kao jednostruka. Iščezavanje jednog ploda (“vanishing twin”) pre drugog trimestra se dešava u 20-60% spontano nastalih blizanačkih trudnoća. Na porođaju obično nema nikakvih znakova izgubljenog ploda, niti ovaj način iščeza­vanja jedne trudnoće ugrožava iznošenje i završavanje preostale jednostruke trudnoće.

Etiologija

U etiološkim razmatranjima posebno ćemo razmatrati jednojajčane, a posebno dvojajčane blizance.

Jednojajčani blizanci, ili monozigoti.

Monozigotni (identični) blizanci nastaju oplo­đenjem jedne jajne ćelije, koja se potom deli na dve strukture sposobne da se razviju u odvojene kom­pletne jedinke. Učestalost monozigotnih blizanaca je relativno konstantna. Oni se javljaju jednom u oko 250 porođaja, a njihova pojava ne zavisi od godina starosti, nasleđa, rase ih pariteta. Tip monozigotnih blizanaca zavisi od vremena razdva­janja, pa prema tome razlikujemo četiri varijante.

Razdvajanje u prva tri dana od oplođenja. Ako se razdvajanje desi u prvih 72 sata od oplođenja, formiraju se dva embriona, dva amniona i dva horiona (diamnioti, dihoriati). Formiraju se dve posteljice, koje mogu biti odvojene ih međusobno spojene u jednu, zavisno od mesta usađivanja.

Razdvajanje između četvrtog i osmog dana. U ovom periodu se formiraju dva embriona u dve odvojene amnionske kese, dok je jedan zajednički horion (diamnioti, monohoriati).

Razdvajanje osmog i devetog dana. Ukoliko se razdvajanje desi osmog ih devetog dana posle oplo­đenja, formiraju se dva embriona u okviru zajedni­čke amnionske kese (monoamnioti, monohoriati);

Kasno razdvajanje. Ako se razdvajanje dogodi kasnije u toku embrionalnog razvoja, kada je već formiran embrionalni disk, odvajanje plodova će biti nepotpuno. U takvoj situaciji razvijaju se spo* jeni, ih sijamski blizanci U zavisnosti od topograf­skom mesta na kome su vezani razlikujemo torakopaguse (grudni koš), kraniopaguse (predeo glave), ishiopaguse (kaudalni deo).

Dvojajčani blizanci, ili dizigoti

Ovi blizanci se još nazivaju fraternalnim blizancima. Kao što je rečeno, nastaju oplođenjem dve jajne ćelije i može se reći da su oko dva puta češći od monozigota. Uočeno je da na njihovu incidencu utiče nekoliko faktora. Pre svega to su godine pacijentkinje, jer su dvojajčani blizanci češći u poznijim godinama. Zatim je neosporan uticaj rase, gde se najčešće javljaju kod afrikanaca, rede kod belaca, a najređe kod azijata. Dalje, šansu da imaju dvojajčane blizance imaju pacijentkinje višeg pariteta, kao i one koje u anmanezi imaju pojavu rađanja gemela. Na kraju, što je moglo da stoji i na prvom mestu, stimulacija ovulacije u lečenju infertiliteta dovodi do velikog broja jatrogeno nastalih blizanaca.

Dijagnoza blizanačke trudnoće

Dijagnoza blizanačke trudnoće se određuje na osnovu kliničkih, biohemijskih i biofizičkih pregle­da. Kliničkim pregledom se konstatuje veći rast fundusa materice nego kod jednostruke trudnoće. U kasnijoj trudnoći, palpiraju se dva ploda u materici i registruju se dve srčane radnje. Povišene vrednosti serumskog a-fetoproteina (AFP), huma­nog horionskog gonadotropina (hCG), humanog placentnog laktogena i estriola, takođe, ukazuju na blizanačku trudnoću. Definitivnu dijagnozu daje ultrazvučni pregled. Pored broja fetusa u materici, ultrazvuk pokazuje i način placentacije, strukturu razdvajajuće mebrane i pol fetusa.

Određivanje da U se radi o monozigotima ih dizigotima je od značaja za praćenje blizanačke trudnoće i njen povoljan ishod. Broj horiona se može ultrazvučno utvrditi već u prvom trimestru. Jedan horion ukazuje na monozigote, dok dva mogu značiti i monozigote i dizigote. Prisustvo odvojenih posteljica sa debelom razdvajajućom membranom govori za dihoriate. Fetusi razhčitog pola su, po pravilu, dihoriati.

Maternalne i fetalne komplikacije u blizanačkoj trudnoći Fiziološke promene u trudnoći su mnogo izraženije kod višeplodnih trudnoća. Mučnina i povraćanje se češće i intenzivnije javljaju u prvom tromesečju nego kod jednostruke trudnoće. Uterus dostiže veće razmere (zapreminu do 101) i time pojačava anatomske promene karakteri­stične za trudnoću. Povećanje volumena krvi, pulsa i minutnog volumena su izraženiji, a porast težine se kreće od 16-20 kg.

Maternalne komplikacije Blizanačku trudnoću prati veći rizik za pojavu matemalnih komplikacija. Incidenca spontanih pobačaja je povećana. Prevremeni porođaj se dešava 7—10 puta češće nego kod jednostruke trudnoće. Prosečno trajanje blizanačke trudnoće je 35 nedelja. Prematuritet značajno doprinosi perinatalnom morbiditetu i mortalitetu.

Hipertenzija u trudnoći je i do pet puta češća, rizik je veći kod monozigotnih blizanaca. Abrup- cija placente je, takođe, česta komplikacija u blizanačkoj trudnoći. Najčešće se javlja u 3. tri- mestru, a dodatni rizik postoji u toku vaginalnog porođaja, neposredno posle rađanja prvog blizan­ca, kada materica naglo menja oblik i veličinu.

Izraženije povećanje volumena krvi sa povećanim potrebama fetusa, naročito folne kise­line! gvožđa, izaziva češće i teže anemije. Nadoknada se preporučuje i pre pada krvne slike. Prosečni gubitak krvi pri vaginalnom porođaju kod blizanačke trudnoće iznosi oko 1000 ml, odnosno duplo više u odnosu na porođaj kod jed­nostruke trudnoće.

Osam do deset procenata svih polihidram- niona javlja se kod blizanačke trudnoće. Akutni polihidramnion se javlja kod feto-fetalnog trans- fuzionog sindroma (tmn-to-tmn transfusion) i posledičnim diskor-dinantnim razvojem plodova. Ovakvo stanje se konzervativno tretira indometa- cinom, a u akutnim slučajevima ponavljanim uklanjanjem viška plodove vode (amnioderivad- ja). Mokraćne infekdje, uglavnom donjeg uri- namog trakta, su češće kod višeplodne trudnoće.

Prerastegnutost materice dovodi do slabije kontraktilnosti materičnog mišića posle poro­đaja. Postpartalna atonija uterusa se javlja u 10% blizanačkih trudnoća. S obzirom da materične kontrakcije kontrolišu i zaustavljaju krvarenje posle porođaja, češća su i postpartalna krvarenja. Intrauterusna smrt jednog blizanca nosi 25% rizika za nastanak diseminovane intravaskularne koagulacije (DIK-a). Incidenca carskih rezova i drugih akušerskih operadja je povećana kod blizanačke trudnoće.

Fetalne komplikacije

Pravilo je da se prosečna dužina trajanja trud­noće smanjuje sa brojem fetusa. U slučajevima blizanačke trudnoće porođaj se obično desi oko

  1. gestadjske neddje. Ah, priroda ipak na neki način štiti blizance. Naime, dok se u monofetalnoj trudnoći zrelost pluća postiže između 35. i 36. nedelje gestadje, kod blizanačke trudnoće se to dogodi četiri nedelje ranije, u 31. ih 32. nedelji.

I pored toga može se red da je prevremeni porođaj glavna komplikadja. On se događa čak u 50% gemelamih trudnoća, što je glavni razlog povećanog perinatalnog morbiditeta i mortaliteta.

Mrtvprpđenost ih neonatalna smrt je desetak puta češća! Učestalost kongenitalnih anomalija je 2—3 puta veća. Diskordinantni rast blizanaca se deiiniše kao značajna razlika u težini plodova, više od 20-25%, a javlja se u 10% blizanačkih trud­noća. Dva su glavna razloga za ovu pojavu. Prvi je, značajna razlika u površini posteljica dva ploda. Fetus sa manjom posteljicom pokazuje znake intrauterusnog zastoja u razvoju, a na kraju trud­noće i znakove placentne insuficijencije. Drugi, mnogo češći razlog, je feto-fetalna transfuzija. Vaskularne anastomoze između fetusa su češće kod monohorionskih, monozigotnih blizanaca. Mogu biti arterijsko-arterijske, vensko-venske, i najopasnije arterijsko-venske anastomoze, koje se ostvaruju na nivou kapilara u terminalnim vilusi- ma. Posledica ovakvog šanta je da krv iz arterije jednog ploda (donora) odlazi u drugi plod (red- pijent). Fetus-donor je manji, zaostao u rastu, hipovolemičan, anemičan, sa mikrokardijom i srčanom insufidjendjom, i pratećim oligoam- nionom. Fetus-reapijent je veliki (makrozomičan), pletoričan, hipervolemičan, sa hipertenzijom i srčanom hipertrofijom, i pratećim polihidram- nionom (pohurija). Intrauterusna smrt donora može izazvati DIK kod recipijenta. Kod monozi- gota, monoamniota, koji se javljaju u 2% blizanačkih trudnoća, i kod kojih ne postoji cen­tralna membrana, postoji rizik da u toku fetalnih pokreta u zajedničkoj amnionskoj kesi dođe do upetljavanja blizanaca u pupčanu vrvcu, prekida cirkuladje i intra-uterusne smrti. Smrt jednog ploda u drugom tromesečju trudnoće se dešava u 2—7% bliza-načkih trudnoća. Rizik za maternalne komplikadje je mah (DIK usled pada fibrino- gena). Ved rizik postoji za preživelog blizanca.

Ukoliko se radi o dihorionskoj trudnoći, bez vaskularnih anastomoza, prognoza je povoljna. Kod monohorionskih blizanaca postoji velika verovatnoća za prisustvo vaskularnih šantova, kojim raspadni produkti prelaze u živi fetus. Ovo može dovesti do pojave DIK-a sa brojnim organ­skim oštećenjima, pre svega bubrega i mozga. U oko 25% ovakvih slučajeva dolazi do smrti dru­gog blizanca, a kod 50% preživelih se javljaju oštećenja mozga.

Vođenje trudnoće

Kada se na početku trudnoće postavi sumnja da se fadi o blizanačkoj trudnoći, veoma je važno napraviti ultrazvučnu potvrdu broja plodova u materici i tačiio datirati trudnoću. Zbog opasnos­ti od feto-fetalnog transfuzionog sindroma i diskordinantnih blizanaca, bitno je ustanoviti tip placentacije u ranoj trudnoći. Ako se potvrdi monohorijani tip placentacije, neophodni su ser­ijski ultrazvučni pregledi radi isključivanja disko- rdinantnog razvoja blizanaca.

Dvostruko češća pojava kongenitalnih anom­alija i hromozomskih aberacija ukazuje na potre­bu prenatalne genetske dijagnostike. Ispitivanje se preporučuje svim majkama starijim od 31. godine, za razliku od trudnica sa jednostrukom trudnoćom kod kojih je granica 35. godina starosti. Kod izvođenja rane, genetske amniocen- teze, potrebno je punktirati oba amniona.

Maternalna anemija, izraženija nego kod jed­nostruke trudnoće, predupređuje se ranim uvođenjem nadoknade, pre registrovanog pada u krvnoj slici. Zbog povećanih potreba, majkama se preporučuju dnevne doze od lmg folne kiseline i 60 mg gvožđa. Dodatno unošenje drugih vitami­na i minerala nije neophodno. Dnevne kalorijske potrebe majke su veće za 300 Kcal u odnosu na jednostruku trudnoću.

Hipertenzija je češća komplikacija kod višeplodne trudnoće, sa tendencijom da se javi ranije i u težem obliku bolesti. Redovna kontrola krvnog pritiska, rano prepoznavanje hipertenzije, hospitalizacija i terapijai (kao kod jednostruke trudnoće) pomažu u uspešnom tretmanu hipertenzivne bolesti.

Redovni ultrazvučni pregledi treba da potvrde adekvatan i sinhron razvoj plodova. Pregledom se prati fetalni rast, količina plodove vode, prisustvo i izgled centralne membrane, i eventualna pojava anomalija. Zbog otežane procene amnionske tečnosti u kasnijoj trudnoći i biofizičkog profila, ‘ non-stres test se smatra pouzdanijim u praćenju vitalnosti plodova. Nereaktivan test zahteva izvođenje stres testa, procenu stanja plodova i vre­mena završavanja trudnoće.

Češći klinički i ultrazvučni pregledi omogu­ćavaju praćenje kompetencije grlića materice i rano prepoznavanje pretećeg spontanog pobačaja ili prevremenog porođaja. Prematuritet je jedan od vodećih problema kod blizanačke trudnoće. U cilju produžavanja gestacije primenjuju se tokolitički lekovi, aplikacija serklaža na grlić materice i odmor u postelji. Preventivno davanje tokolitika 1 serklaž nisu pokazali značajne pred­nosti u tretiranju blizanačke trudnoće. Duži odmor u postelji ima povoljan uticaj na prolongi- ranje trudnoće i postizanje veće telesne mase plo­dova, ako se primenjuje od 24. nedelje gestacije.

Ukoliko prevremeni porođaj počne, trudnica mora biti hospitali-zovana i primenjena parenter- alna terapija tokoliticima. Ako je potrebno završavati trudnoću, procena fetalne zrelosti se dobija amniocentezom i određivanjem lecitin- sfingomijelin (L/S) odnosa. Zrelost fetalnih pluća se najčešće postiže u 32. nedelji gestacije. Ako blizanci nisu diskordinantni, L/S odnos je iden­tičan za oba ploda. Ako se radi o diskordinantnim blizancima, potrebno je punktirati oba amniona. Primena glukokortikoida (betametazon) u cilju postizanja arteficijalne maturacije fetalnih pluća primenjuje se kao kod jednostruke trudnfeće, ali je manje uspešna kod blizanaca.

Porođaj

Najpovoljniji položaj plodova za vaginalno završavanje blizanačke trudnoće je kada oba ploda prednjače glavom. Kada je drugi blizanac postavljen karlično, postupak je isti kao kod jednostruke trudnoće, mada statistički podaci pokazuju da ti plodovi imaju lošiju prognozu od prvorođenog blizanca. Ako je drugi plod posta­vljen poprečno, vaginalni porođaj podrazumeva unutrašnji okret i ekstrakciju ploda za jednu ili obe-nožice. Spoljni okret je teži za izvođenje i nosi mnogo veći rizik od komplikacija (fetalni distres, prolaps pupčanika, prevremeno odlubljivanje posteljice). U slučaju da prvi blizanac prednjači karlicom, najveći broj akušera se slaže da porođaj treba završiti planiranim carskim rezom. Retku komplikaciju u porođaju predstavlja kolizija blizanaca, koja nastaje u slučajevima kada prvi blizanac prednjači karlicom a drugi glavom, i kada pri spuštanju karlice kroz porođajni kanal brada prvog blizanca biva zakačena za vrat i bradu drugog.                    .                           .

Forađanje drugog blizanca. Posle ekstrakcije prvog ploda, abđominalnim, vaginalnim, i pre svega intrauterinim pregledom se procenjuje prednjačeći deo drugog blizanca, njegova veličina i odnos prema porođajnom kanalu. Ukoliko su glava ili karlica ploda nad karličnim ulazom, prokida se vodenjak uz pritisak na materično dno. Ranije se smatralo da je optimalno vreme rađanja drugog blizanca 5-15 minuta posle rađanja prvog. Međutim, ukoliko su srčani tonovi ploda uredni, i nema drugih komplikacija (prolaps pupčanika, krvarenje), porođaj drugog bhzanca se ne mora ubrzavati, ako pravilno napreduje. Ako se materične kontrakcije ne uspostave posle rađanja prvog ploda, uključuje se sintocinonska stimulacija.

Kada drugi plod ne prednjači glavom ih karli- com, izvodi se unutrašnji okret i ekstrakcija za jednu, odnosno obe nožice. Poželjno je okret izvoditi u anesteziji sa optimalno relaksiranim uterusom. Tehnika unutrašnjeg okreta: akušer se unutrašnjom rukom orijentiše o delovima ploda preko intaktnih ovojaka, prokida vodenjak pošto je uhvatio plod za jednu, odnosno obe nožice, i potom ih polako povlači kroz porođajni kanal. Radi dobijanja maksimalnog manipulativnog prostora pravi se, ih produbljuje več prethodno napravljenja epiziotomija. Spoljna ruka, istovre­meno, nežno potiskuje i podiže glavicu ploda. Nožice se povlače dok se ispod majčine simfize ne pojavi zadnjica ploda, posle čega se ekstrakcija završava kao kod karličnog porođaja.

U retkim slučajevima se može ukazati potreba da se, posle vaginalno završenog porođaja prvog blizanca, drugi plod porađa carskim rezom. Ukoliko je drugi blizanac znatno veći od prvog i postavljen karlično ih poprečno, ih ako dođe do brzog kontrahovanja i zadebljavanja grlića materice, porođaj nije moguće završiti vaginalno bez velikog rizika za loš ishod. Ukupan broj .carskih rezova kod blizanačkih trudnoća se kreće do 75%.

Postpartalne komplikacije u smislu atonije i krvarenja su česte posle blizanačkih trudnoća. Po ekstrakciji posteljica, manuelnom revizijom materice se proverava eventualna ruptura ili zaostajanje ovulamog tkiva. Kod većeg gubitka krvi potrebna je nadoknada tečnosti i krvnih derivata.

TROSTRUKA TRUDNOĆA

Incidenca spontano nastalih trojki se izraču­nava uz pomoć Hehnovog pravila (Hellin). Ako je učestalost blizanačkih trudnoća u populaciji n, onda je incidenca trojki jednaka n. Iako se smatra da spontano trojke nastaju jednom u 10.000 trud­noća, realno je broj znatno veći, zbog indukcije ovulacije u procedurama asistirane reprodukcije.

Uobičajen porast težine majke kod trostruke trudnoće se kreće od 20—23 kg. Trudnoća se prosečno završava između 32. i 34. nedelje gestacije, a prosečna telesna masa plodova na rođenju je uglavnom između 1800 i 1900 grama. Fetalni razvoj se odvija normalno u prva dva tromesečja, u poređenju sa jednostrukom trud­noćom, i počinje da usporava posle 27. nedelje. Kod blizanaca, usporavanje rasta se konstatuje od 30. nedelje trudnoće. Diskordinantnost plodova je mnogo češća pojava. Maternaine i fetalne kom­plikacije u trudnoći, kao i perinatalni mortalitet su slični kao kod blizanaca. Trudnoća se po prav­ilu završava carskim rezom zbog mogućih brojnih i teških komplikacija vaginalnog porođaja.

Slični članci

Policistični jajnici – na koje sve načine se mogu lečiti?

Policistični jajnici su medicinsko stanje kod žena koje se karakteriše prisustvom cista na jajnicima, što može dovesti do različitih simptoma...

Pročitaj jošDetails

Koliko često treba raditi pregled dojke?

Sve češće smo u prilici da čujemo kako je neka žena obolela od karcinoma dojke i bori se za život....

Pročitaj jošDetails

Važnost lečenja erektilne disfunkcije i seksualni odnos nakon lečenja

Erektilna disfunkcija je veoma čest problem kod muškaraca, pogotovo kod onih u poznim godinama i može imati ozbiljan uticaj na...

Pročitaj jošDetails

Potečkoće sa začećem

Postovani, prolaktin mi je povisen 530. Ref.vrednost je do 490. Predlozili su mi profil prolaktina, rezultati su u 8-643, u...

Pročitaj jošDetails

Nalaz papa III grupe

Postovani, Danas sam dobila rezultate papa testa,odnosno medicinska sestra me je pozvala i rekla da mi je papa test III...

Pročitaj jošDetails

Kasni mi dva meseca

Postovani..Imala sam redovnu menstruaciju do skoro,prvi put mi je kasnilo 2 meseca,pa sam pila neke tablete da bih dobila i...

Pročitaj jošDetails
Učitaj još
Sledeći članak

ĆETVOROSTRUKA TRUDNOĆA I TRUDNOĆE SA PET I VIŠE PLODOVA

Please login to join discussion

Aktuelno

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Sistematski pregledi nakon srčanog udara

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Rak dojke

Kako ultrazvuk dojke utiče na rano otkrivanje tumora

Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Spirulina isometric set with images of medical products made with cyanobacteria 3d text and small people vector illustration SSUCv3H4sIAAAAAAACA3VRy24CMQz8FcvnVWnFbe+oVSVUVI6oB29iwG0eqyS7gND+ex0WpF5682Q89nhyxY6yGGyvKM4NuSQqEgO2Lw2ylRKTkMP2eWowFypD5qy9igwVPih7w48hu2t9xxY/um82JaOqhk7xWrJh5yhwHDJOzaPvjcmVo6HEi7WuM7rrH8lXg3TgYC51ve5P7JhubnZK/ZwKJ3+3NorlOJc0WKkljlFnK7+s1vXM6OvrIVF/FJNk5FSx5Wy0wG0vaXASCCRHzyWJgcwFTlKOIF6NZIh78LNl6FO0g54LnizPTeZCIXZk1JYQLC0UPhegYCF7cirh2DuGUVOKCf5G/wQrzZ06ZVeb7U3yycGydgV437zCPiav4TVYzjVCbO5ZzrPywrKJddTISsUf/cppmn4BbJBwdegBAAA=

Šta je spirulina i koji su njeni zdravstveni benefiti?

Partnerstvo roditelja i pedijatara u kreiranju zdravije budućnosti dece

Za šta se koristi aktivni ugalj i kako ga pravilno piti?

Najbolja pomoć za staračke probleme – Pomagala koja olakšavaju kretanje

ortopedska pomagala ortopedska pomagala ortopedska pomagala
  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.