• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Kontakt
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
View All Result
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
View All Result
Vaš internet lekar
No Result
View All Result

Bolesti nadbubrega u trudnoći

Bolesti nadbubrega u trudnoći

Sy Cushing je prikazan u delu koji se odnosi na bolesti hipofize. Hiperaldosteronizam je veoma retka bolest u trudnod. M. Addisoni ne nosi posebne komplikacije vezane za perinatalni tok i ishod, kao ni posebne komplikadje za majku, ukoliko ona ima odgovarajuću supstitu- donu terapiju, koja se prilagođava stresnoj situa- dji kao što je porođaj, carski rez ili povišena tem­peratura. Ukoliko se terapija ne prilagodi, može nastupiti Adisonska kriza.

Akutna kriza nadbubrežnih

ŽLEZDA U TRUDNOĆI

Adisonska kriza je redak, ali životno ugrožavajući događaj kod trudne žene. Početak može ličiti na akutnu hiruršku bolest, zbog izraženog bola u abdomenu, muke, povraćanja i šoka. Po dobijanju uzoraka za određivanje elek­trolita, kortizola i adrenokortikotropnog hor­mona, intra-vensku terapiju treba započeti odmah, sa 100 mg hidrokortizona koji se može dati zajedno sa infuzijom fiziološkog rastvora Hi glikoze, do ukupne dnevne doze od 400 mg. Oporavak nastupa brzo i posle 24 časa, pacijent se obično može vratiti na peroralnu terapiju.

Urođena hiperplazija nadbubrežnih žlezda

Urođena hiperplazija nadbubrega je nasledni poremećaj jednog od enzima u putu sinteze kor- tizola. Poremećaj strukture 21-hidroksilaze javlja se najčešće i zabeležen je kod 95% slučajeva urođene hiperplazije nadbubrega. Drugi po učestalosti je poremećaj 11-hidroksilaze. Sve forme urođene hiperplazije nadbubrega nasleđuju se na autosomno recesivan način.

Deficit 21-hidroksilaze nastaje usled mutacije gena za ovaj enzim, smeštenog na kratkom kraku 6. hromozoma, na niestu povezanom sa HLA his« tokompatibilnim kompleksom. Varijacije alela u genskom lokusu prouzrokuju razhčita ispoljavan- ja i razhčitu ozbiljnost kliničke slike. Enzimski blok dovodi do neodgovarajuće sinteze kortizola i preterane sinteze adrenokortikotropnog hor­mona, koji stimuliše nagomilavanje prekursora do enzimskog bloka, posebno 17-hidroksiproges- terona. Usmeravanje prekursora ka putu sinteze androgena vodi do hiperandrogenemije; ukoliko se radi o teškom enzimskom bloku, doći će do maskulinizacije genitalija ženskog fetusa. Ozbiljan deficit funkcije enzima vodi ka sindrom mu gubitka soh, odnosno ka poremećaju u sintezi mineralokortikoida. Blag deficit funkcije enzima klinički će se ispoljiti simptomima sličnim sin­dromu policističnih jajnika (oligomenorejom i hirzutizmom). Oboljenje počinje oko puberteta i naziva se urođena hiperplazija nadbubrega sa kas­nim početkom. Ova forma oboljenja je veoma je česta- endemska, na području bivše Jugoslavije i Mediterana (učestalost je 1/50 osoba). Dijagnoza se postavlja na osnovu vioskih koncentracija 17- OH progesterona.

Komplikacije kod trudnice i njenog ploda

Nelečeni pacijenti obično imaju problem infertiliteta zbog neurednih menstruacija i izostanka ovulacije. Lečeni pacijenti mogu ostvar­iti trudnoću. Terapija podrazumeva nadoknadu glikokortikoida i ukoliko postoji i sindrom gubit­ka soh, nadoknadu i mineralokortikoida. Obično se ista doza supstitucione terapije derivatima kortizola može nastaviti u trudnoći, sa dodatnim povećanjem doze u toku porođaja, carskog reza i u neposrednom postpartalnom periodu (zbog opasnosti od Adisonske krize). Stopa carskih rezova je visoka zbog uske koštane karhce usled ranog zatvaranja epifiza.

Možda će vaszanimati

Potečkoće sa začećem

Nalaz papa III grupe

Kasni mi dva meseca

Većina dece iz ovakvih trudnoća je dobro; ukoliko su doze derivata kortizola suboptimalne,. Visoki androgeni majke prolaze placentu i mogu virilizovati fetus. Vrednosti slobodnog testostero- na se ne menjaju značajno u trudnoći i mogu se koristiti za praćenje terapije majke. Suprotno, preterano visoke doze glikokortikoida mogu dovesti do supresije nadbubrega fetusa, sa prolaz­nom insuficijencijom kore nadbubrega novo­rođenčeta. Misli se da terapija glikokortikoidima u toku trudnoće nema negativnih uticaja na raz­voj fetusa. Glikokortikoidi se izlučuju mlekom i mogu prouzrokovati slabiji rast deteta.

Ponekada se događa da trudnica nema urođenu hiperplaziju nadbubrega, ali ima dete obolelo od ove bolesti. Smatra se da je u sledećoj trudnoći fetus pod rizikom za obolevanje od kongenitalne adrenalne hiperplazije. Biopsija horiona se može uraditi u prvom trimestru sledeće trudnoće. Sada su na raspolaganju metode molekularne genetike koje dozvoljavaju da se analizom ćelija dobijenih biopsijom hori­ona odredi da li fetus nosi mutantni gen koji prouzrokuje enzimski deficit i dovodi do urođene hiperplazije nadbubrega i u skladu sa tim nastavi ili obustavi terapija.

Feohromocitom

Feohromocitom je tumor hromafilnih ćehja i u 90% slučajeva se nalazi u srži nadbubrega. Može se javiti kao sporadičan ih kao deo multiple endokrine neoplazije tipa II. Oko 12% tumora je maligno. Feohromocitom je redak, ali potencijal-i no letalan uzrok hipertenzije u trudnoći.

Simptomi i znaci

Simptomi i znaci su shčni u trudnoći i van trudnoće! intermitentna hipertenzija ili teška hipertenzija sa paroksizmalnim simptomima, kao što su anksioznost, premor, znojenje, glavobolja i palpitacije. Takođe se mogu javiti bol u grudima ih u abdomenu, poremećaj vida, konvulzije i kolaps. Povećana vaskularnost tumora u trudnoći i mehaničko dejstvo povećanog uterusa mogu objasniti pogoršanje bolesti u trudnoći.

Dijagnoza

Dijagnoza se postavlja na osnovu povećane koncentracije vanilmandelične kiseline, katehola- mina i metanefrina u urinu skupljenom u 24 sata. Kateholamini se takođe mogu odrediti i u plazmi. Normalne vrednosti su iste kao i van trudnoće. Tumor se u trudnoći može lokalizovati ehosono- grafski ih magnetnom rezonancom, a ukoliko nije vidljiv, selektivnom kateterizacijom v. cavae.

Feohromocitom je bolest koja ugrožava život i trudnice i ploda. Mogućnost preživljavanja i majke i fetusa se povećava ukoliko se u toku trud­noće postavi dijagnoza. Mortalitet majki je 58% kod nedijagnostikovanih i 17% kod dijagnostiko- vanih slučajeva. Restrikcija rasta fetusa može se dogoditi kao posledica smanjenja uteroplacentne cirkulacije, a fetalna smrt za vreme akutne hiper- tenzivne krize. Perinatalni mortalitet je 55%.

Terapija

Terapijski pristup u trudnoći je donekle kontra- verzan. Većina autora se slaže da je alfa- adrener- gička blokada fenoksibenzaminom terapija izbora ako se tumor dijagnostikuje u drugom trimestru. Trudnoću treba završiti carskim rezom kada se pos­tigne zrelost pluća fetusa. U toku carskog reza može se uraditi i operacija feohromocitoma. Ukoliko se dijagnoza tumora postavi pre 24. nedelje, terapija izbora je hirurško uklanjanje tumora.

Previous Post

PREVENCIJA POSTPARTALNE HEMORAGIJE

Next Post

BOLESTI ADENOHIPOFIZE U TRUDNOĆI

Slični članci

Potečkoće sa začećem

Postovani, prolaktin mi je povisen 530. Ref.vrednost je do 490. Predlozili su mi profil prolaktina, rezultati su u 8-643, u...

Read more

Nalaz papa III grupe

Postovani, Danas sam dobila rezultate papa testa,odnosno medicinska sestra me je pozvala i rekla da mi je papa test III...

Read more

Kasni mi dva meseca

Postovani..Imala sam redovnu menstruaciju do skoro,prvi put mi je kasnilo 2 meseca,pa sam pila neke tablete da bih dobila i...

Read more

Kasni mi tri nedelje

Poz htela sam da pitam.Men u febroaru mu je kasnila 11 dana da sam ja počela da paničim i radila...

Read more

Bol i peckanje pri mokrenju, ujutru, kada ustanem

Postovani,obracam vam se u nadi da cete odgovoriti na moje pitanje. Pre par dana osetila sam bol i peckanje pri...

Read more

Histeoskopija i laparoskopija u ginekologiji

Mladeži, fleka nakon opekotina od sunca

Dobro vece, pripremam se za operaciju histroskopije i laparoskopije, za ovo sam isla na vadjenje krvi u laboratoriju u bolnicu...

Read more
Load More
Next Post

BOLESTI ADENOHIPOFIZE U TRUDNOĆI

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktuelno

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Bolesti krvi i hematopoeznog sistema (hematologija)

Neutropenija (sniženi nivo neutrofila u krvi)

Anorhija (anorchia)
Dečje i urodjene bolesti (pedijatrija)

Anorhija (anorchia)

Mučnina (nausea)
Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Zbog čega treba da uradite 5D ultrazvuk u trudnoći?

Zbog čega treba da uradite 5D ultrazvuk u trudnoći?

Štitna žlezda

Štitna žlezda

Dijabetesna periferna neuropatija

Dijabetesna periferna neuropatija

Efikasan tretman bola u grlu

Efikasan tretman bola u grlu

  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Kontakt
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
View All Result
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.