Parcijalna i kompletna hidatiformna mola
Parcijalna mola nastaje oplođenjem jajne ćelije sa dva. ih tri spermatozoida i njen najčešd kariotip je triploidni (69, XXY). Kod nje postoji formiran fetus sa dehmičnom ih totalnom trofo- blastnom hiperplazijom.
Kompletna mola predstavlja konceptus bez embriona sa generalizovanim edemom placente i izraženom trofoblastnom hiperplazicijom. Genetski, ona ima diploidni kariotip (46, XX ih 46, XY), a nastaje oplođenjem prazne jajne ćelije sa dva ih tri spermatozoida. U toku fertilizadje dolazi do gubitka genetskog materijala jajne ćelije.
Faktori rizika
Faktori rizika za pojavu pardjalne mole su neredovna menstruacija (a), upotreba oralnih kontraceptiva (b), prethodni spontani pobačaj (c) i rađanje muškog deteta u terminu (d).
Faktor rizika za nastajanje kompletne mole je, između ostalog, i starost trudnice.
Invazivna mola
Invanzivna mola se javlja kada kompletna ih parcijalna mola prodiru duboko u miometrijum. Ova invazija je dosta ispod uobičajenog deddual- nog mesta implantadje ovuluma, što hči na placentu akretu ih perkretu u normalnoj trudnod.
Invanzivna mola se razlikuje od horiokardnoma po tome što u histološkom preparatu postoje horionske resice. Ona može metastazirati u pluća, vulvu, cerviks, vaginu. Iako je histološki benigno oboljenje, po kliničkom toku ponaša se kao maligna bolest. Najčešće invanzivna mola spontano regradira, ah ponekad može da maligno alterira u horiokarcinom.
Horiokarcinom
Horiokardnom je maligni tumor koji nastaje iz trofoblasta bilo koje vrste trudnoće, a najčešće posle kompletne hidatiformne mole. Za njega je karakteristična bifazna proliferadja dtotrofoblas- ta i sinciciotrofoblasta, nastalih od primitivnog trofoblasta blastociste tokom faze implantadje.
Horiokardnoma se javlja jednom na 160.000 normalnih porođaja, jednom na 15 400 spontanih pobačaja i jednom na 40 molarnih trudnoća. Nastanku horiokardnoma prethodi hidatiformna mola u 50%, abortus u 25%, normalna trudnoća u 22,5% i ektopična trudnoća u 2,5% slučajeva.
Trofoblastni tumor placentnog ležišta
Trofoblastni tumor placentnog ležišta dugo se nije razlikovao od horio-kardnoma kao poseban entitet Ovaj tumor se sastoji uglavnom od ćelija intermedijemog trofoblasta i infiltriše deddu, miometrijum i spiralne arterije placentnog ležišta Tumor je obično benigan, polipoidnog izgleda, ah može po-stati i visoko maligan kada zahvati uterus do seroze a ponekad i adneksa. Serum-ski nivoi P-hCG-a kod ovih tumora su vrlo niski, ah zato ovaj tumor produkuje veliku količinu HPL-a, što je neobično važno u dijagnostici ovog tumora.