BOLEST PARATIREOIDNIH ŽLEZDA U TRUDNOĆI
Bolesti paratireoidnih žlezda nisu česte u trudnoći. Ovde ćemo govoriti o primarnom hiperparatireoidizmu i hipoparatireoidizmu.
Primarni hiperparatireoidizam i
hiperkalcemija
Hiperparatiroidizam nastaje zbog preterane sinteze i lučenja paratiroidnog hormona. Najčešći uzrok hiperparatiroidizma je adenom; mnogo rede, uzrok hiperparatiroidizma su hiperplazija paratiroidnih žlezda ili karcinom.
Simptomi
Simptomi su slični simptomima van trudnoće. Prouzrokovani su hiperkalcemijom. Najčešće se javljaju gastrointrestinalni problemi: muka, povraćanje, bol u abdomenu, renalria kolika, a zatim mišićna slabost, mentalni simptomi i poliurija. 20% pacijenata je bez simptoma.
Dijagnoza
Dijagnoza se postavlja na osnovu visokih vrednosti jonizovanog kalcijuma u krvi i neodgovarajuće visokih vrednosti paratiroidnog hormona i nefrogenog cikličnog AMP-a u urinu.
Komplikacije
Komplikacije hiperparatiroidizma obuhvataju i majku i fetus. Komplikacije kod trudnice su hiperemeza, renalna kalkuloza (36%), pankreatitis (13%), hipertenzija (10%), demineralizacija kostiju (19%), hiperkalcemična kriza (8%) i psihijatrijski problemi. Stopa mortaliteta majki je u jednoj velikoj seriji trudnica iznosila 1 na 75 trudnoća. Morbiditet i mortalitet fetusa je međutim, značajan. Fetalna smrt zabeležena je u oko 10% slučajeva. Tetanija se sreće kod oko 25% novorođenčadi, smrtni ishod u oko 1-2% i nedonesenost takođe u oko 1-2% novorođenčadi. Tetanija novorođenčeta je prolazni fenomen. Nastaje zbog supresije paratiroidnih žlezda fetusa hiperkalcemijom. Može se dugo održavati kod nedonesenih ili asfikdčnih neonatusa.
Terapija
Terapija izbora u trudnoći je hirurška, a najbolje je planirati zahvat u drugom trimestru.
Hipoparatireoidizam
Hipoparatiroidizam je stanje koje nastaje zbog nedostatka ili smanjenog lučenja paratiroidnog hormona, a pseudohipoparatiroidizam nastaje zbog rezistencije na dejstvo paratireoidnog hormona Najčešće se događa kao posledica povrede ili uklanjanja prilikom operacije ili zračne terapije štitaste žlezde, ali se može javiti i kao idiopatska bolest.
Simptomi i znaci
Klinička slika uključuje tetaniju, koja se može otkriti, ukoliko je u latentnoj formi, Hvostekovim zanakom (Chvostek), koji se dobija perkusijom fadjalnog nerva i Trusoovim testom (Trousseau), gde se postiže tetanija unutar 3 minuta od indukcije ishemije gornjeg ekstremiteta. Ostali simptomi obuhvataju paresteziju, stridor, mišićne grčeve i mentalne promene, uključujući i ozbiljnu psihozu.
Dijagnoza
Dijagnoza se postavlja na osnovu hipo- kalcemije, niske koncentracije paratiroidnog hormona, niske koncentradje 1,25-dihidroksivitam- ina D i niske koncentradje nefrogenog cikličnog AMP-a u urinu.
Komplikacije
Hiperparatiroidizam fetusa može se razviti sekundarno, kao posledica hipokalcemije majke i fetusa. Sledi demineralizacija kostiju fetusa i restrikdja rasta. Iako je ovo stanje prolazno, smrt fetusa može nastupiti zbog komplikacija fraktura.
Terapija
Serumski kalcijum majke treba održavati unutar normalnih vrednosti. Terapija podrzume- va vitamin D (50.000-100.000 jedinica na dan) ili kaldtriol. Početna doza je 0, 5-1 pg na dan i kalcijumove soli (1-1,5 g na 24h).