• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Kontakt
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
View All Result
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
View All Result
Vaš internet lekar
No Result
View All Result

OLIGOAMNION – smanjena količina plodove vode

OLIGOAMNION – smanjena količina plodove vode

Definicija oligoamniona podrazumeva sman­jenje količine plodove vode. Anamnion podrazumeva potpuni nedostatak plodove vode. Smanjena količine plodove vode u drugom trimestru se sreće kod 1 na 500—750 trudnoća.

Oligoamnion se može podeliti u više stepena. Najizraženiji poremećaj je svakako potpuni nedostatak koji se naziva anamnion. Umereni oli­goamnion je sa indeksom amnionske tečnosti (AFI – zbir vertikalnih dimenzija najvećeg “džepa” plodove vode u četiri kvadranta uterusa) između 50 i 80 mm, dok je izraženi oligoamnion sa AFI manjim od 50 mm, što ukazuje da je plo­dove vode manje od 100 ml.

Etiologija

Oligoamnion može biti rezultat:

♦    hronične fetalne hipoksije, smanjenja volume­na fetalne plazme i glomerularne filtracije, smanjenja produkcije urina fetusa (najčešće usled utero-placentne insuficijencije sa redis­tribucijom krvi fetusa)

♦    kongenitalnih anomalija, najčešće urogeni- talnog trakta (bilate-ralna agenezija buburega, renalne displazije, obstrukcije urinamog trakta)

♦    poremećaja hromozoma

♦    postterminskih gestacija

♦    transfuzionog sindroma u višeplodnoj trudnoći

♦    prevremenog prsnuća plodovih ovojaka

♦    dehidratacije majke

♦    medikamentozna terapija (nesteroidni antiin- flamatomi lekovi)

Patofiziologija

Patofiziološki procesi koji dovode do sman­jenja količine plodove vode zavise od etiologije. S obzirom da je glavni izvor plodove vode urin fetusa, patofiziologija ovih procesa se odnosi na faktore koji dovode do manje produkcija ili izlučivanja urina.

Hronična hipoksija ploda, u najvećem broju slučajeva udružena sa zastojem rasta fetusa, dovodi do preraspodele fetalne cirkulacije. U uslovima asfiksije javlja se redistribucija krvi u vitalne orga­ne fetusa, mozak i srce. Ona dovodi do smanjenog protoka u fetalnim bubrezima i plućima. Kako je fetalni urin najznačajniji izvor amnionske tečnosti u drugoj polovini gestacije, smanjenje njegove pro­dukcije, do koje dolazi usled smanjene perfuzije i glomerularne fitradje bubrega, dovodi- do sman­jenja produkđje amnionske tečnosti. Oligoamnion ukazuje na duže trajanje hipoksičnog insulta.

Kod hipertenzije indukovane graviditetom (PIH) postoji, pored hipoksije ploda, još jedan faktor odgovoran za smanjenu količinu plodove vode. Poznato je naime, da ureguladji volumena amnionske tečnosti učestvuje više faktora. Naj- značaniji regulacioni mehanizam je fetalnog porekla, o čemu je već bilo govora. Nije međutim bez značaja i maternalna komponenta ovog reguladonog mehanizma. Ona je omogućena rdativno lakim prolazom tečnosti između mater- nalnog i fetalnog krvotoka preko posteljice. Povećana količina matemalnog volumena plazme dovodi do povećanja i obrnuto, smanjen volumen plazme dovodi smanjenja količine plovode vode. Kod trudnica sa PIH-om se uobičajeno nalazi 10% – 20% smanjeni volumen krvi, narodto u kasnijim fazama bolesti. Hemokoncentracija koja se pri tome javlja se klinički manifestuje porastom hematokrita. Smanjenje volumena plazme dovo­di, već opisanim mehanizmom, do manje količine plodove vode.Stepen permeabilnosti i filtracije (intra i transmembranozni) plodovih ovojaka može uticati na količinu plodove vode, narodto u slučajevima dehidratacije majke. Mehanizam kojim produžena trudnoća dovodi do smanjenja količine plovode vode nije u potpunosti rasvetl- jen. Smatra se da ulogu ima poremećaj funkdje placente, sa insufidjentnom gasnom razmenom, kao i promenjenom permeabilnošću.

Klinička slika

Nekoliko je osnovnih elemenata koji karak- terišu kliničku sliku oligoamniona. Materica je manja u odnosu na gestadjsku starost i ona se modelira oko ploda poput kalupa. Zbog nedostat­ka plodove vode plod je manje pokretan, a njegovi pokreti izazivaju izrazito bolne senzacije kod trudnice.

Dijagnoza

Na postojanje oligoamniona se može posumn­jati na osnovu smanjene veličine uterusa u odnosu na gestadjsku starost, što se kvantifikuje merenjem visine fundusa uterusa (rastojanje fundus-simfiza; u drugoj polovini trudnoće visina fundusa u cen­timetrima odgovara nedeljama’ gestacije). Sonografski pregled je suverena metoda u dijag­nostici oligoamniona, kao i u otkrivanju njegove etiologije. Sonografska dijagnoza oligoamniona se

 

obično postavlja subjektivno. Kvantitativni kriteri- jumi uključuju merenje najvećeg džepa plodove vode (najveći vertikalni promer “prozora” amnionske tečnosti >2 cm) ili merenje indeksa amnionske tečnosti – AFI manji od 5 cm.

U situaciji gde odsustvo plodove vode otežava sonografski pregled, nije sigurno isključivanje morfoloških anomalija fetusa. Displastični pore­mećaji bubrega ili opstruktivne anomalije se man- ifestuju karakteri-stičnim sonografskim promena- ma. Najveći dijagnostički problem predstavlja agenezija bubrega. Važan diferencijalno dijagnos­tički entitet je prevremeno. preterminsko prsnuće plodovih ovojaka. Kod postavljene dijagnoze smanjene količine plodove vode od neobičnog je kliničkog značaja isključivanje prevremenog prsnuća plodovih ovojaka. Pri tome od pomoći mogu biti pregled u spekulima uz Valsalvin manevar, Nitrazinski test sa promenom boje papi­ra u plavo, kao i instilacija prirodnih boja (metil plavo ili indigokarmin) u amnionsku šupljinu.

Ispitivanje cirkulacije fetusa i utero placentne jedinice kolor doplerom, kao i dinamike ploda ukazuju na stepen i trajanje poremećaja, ukoliko je on vezan za hipoksiju ploda.

Komplikacije

Možda će vaszanimati

Potečkoće sa začećem

Nalaz papa III grupe

Kasni mi dva meseca

Komplikacije oligoamniona, nezavisno od etiologije se odnose na hipoplaziju pluća fetusa, sindrom amnionskih traka sa mogućom kongen- italnom amputacijom delova tela J kompresiju pupčanika, sa posledičnom asfiksijom. Najčešće komplikacije kod neonatusa u trudnoćama sa oligoamnionom su malformacije urinarnog trak­ta, hipoplazija pluća, respiratorni distres sindrom, asfiksija ploda i aspiracija mekonijuma.

Prognoza

Odsustvo plodove vode u prvom ili drugom trimestru graviditeta je veoma loš prognostički znak. Perinatalni mortalitet kod oligoamniona u drugom trimestru je od 80-90%, dok je u slučaju anamniona, preko 90%. Glavni razlog za ovako veliki mortalitet je udruženost sa velikim kongeni- talnim anomalijama (skoro kod polovine oligoam­niona u prvoj polovini trudnoće), kao i poreme­ćajem nasledne osnove (kod oko 15-20% rano nastalih oligoamniona). Veoma loša prognoza koja postoji kod oligoamniona, nezavisno od etiologije, posledica je sekundarne hipoplazije pluća.

Terapija

Terapija oligoamniona zavisi od etiologije. U slučaju opstruktivnih uropatija, veziko-amniotski šant može korigovati oligoamnion. U slučajevima dehidratacije majke kao uzroka oligoamniona, intravenska ili akutna peroralna rehidratacija koriguje poremećaj. Utvrđeno je da intrapartalne amnioinfuzije dovode do smanjenja kardiotoko- grafskih znakova patnje i broja carskih rezova koji se rade zbog distresa fetusa. Nije međutim doka’ zano da amnioinfuzija (prenatalna i/ili intrapar- talna) dovode do poboljšanja perinatalnog ishoda.

Skrining se odnosi na merenje visine fundusa uterusa, kao i redovne preglede ultrazvukom. Prevencija podrazumeva intenzivni nadzor trud­nica sa: diabetes mellitusom, hipertenzivnim sin­dromom I infekcijama, kao i sprečavanje dehidratacija i smanjenja volumena plazme.

Porođaj je potrebno završiti prema akušerskim indikacijama, a pre eventualne induk­cije porođaja moguće je uraditi amnioinfuziju.

Previous Post

PERINATALNI MORTALITET I MORBIDITET

Next Post

RAST FETUSA i zastoj rasta

Slični članci

Potečkoće sa začećem

Postovani, prolaktin mi je povisen 530. Ref.vrednost je do 490. Predlozili su mi profil prolaktina, rezultati su u 8-643, u...

Read more

Nalaz papa III grupe

Postovani, Danas sam dobila rezultate papa testa,odnosno medicinska sestra me je pozvala i rekla da mi je papa test III...

Read more

Kasni mi dva meseca

Postovani..Imala sam redovnu menstruaciju do skoro,prvi put mi je kasnilo 2 meseca,pa sam pila neke tablete da bih dobila i...

Read more

Kasni mi tri nedelje

Poz htela sam da pitam.Men u febroaru mu je kasnila 11 dana da sam ja počela da paničim i radila...

Read more

Bol i peckanje pri mokrenju, ujutru, kada ustanem

Postovani,obracam vam se u nadi da cete odgovoriti na moje pitanje. Pre par dana osetila sam bol i peckanje pri...

Read more

Histeoskopija i laparoskopija u ginekologiji

Dobro vece, pripremam se za operaciju histroskopije i laparoskopije, za ovo sam isla na vadjenje krvi u laboratoriju u bolnicu...

Read more
Load More
Next Post

RAST FETUSA i zastoj rasta

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktuelno

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Bolesti krvi i hematopoeznog sistema (hematologija)

Neutropenija (sniženi nivo neutrofila u krvi)

Dečje i urodjene bolesti (pedijatrija)

Anorhija (anorchia)

Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Zbog čega treba da uradite 5D ultrazvuk u trudnoći?

stitna zlezda

Štitna žlezda

Dijabetesna periferna neuropatija

trachisan

Efikasan tretman bola u grlu

  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Kontakt
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
View All Result
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.