• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
Vaš internet lekar
No Result
Pogledaj sve rezultate

RAST FETUSA i zastoj rasta

RAST FETUSA i zastoj rasta

Osnovnu direktnu ulogu regulatora rasta fetusa ima insulin, insulinu slični faktori rasta I i

I                       (IGF I § II) i njihovi vezujući proteini (IGFBP 1-

6)    . Insulinu slični faktori rasta su mitogeni poli- peptidi koji stimulišu proliferaciju i diferencijaci­ju ćelija | imaju značajnu metaboličku ulogu. Njihova funkcija je regulisana insulinom i vezu- jućim proteinima. Velika koncentracija IGFBP smanjuje transport IGF peptida u tkiva, inhibiše somatski rast i dovodi do restrikcije rasta.

Uloga hormona rasta (GH) fetusa nije dovoljno poznata. Aplazija hipofize i kongenitalni hipopitui- tarizam nisu praćeni značajnim zastojem rasta.

Tnsnlin i insulinu slični faktori rasta majke ne prolaze placentnu membranu i nemaju direktnog uticaja na rast fetusa. Modifikujući funkciju pla­cente i transfer hranjivih materija ka fetusu indi­rektno utiču na dinamiku rasta fetusa. Na isti, indirektan način, deluju i placentni faktori rasta, placentni GH i humani placentni laktogen (HPL). Humani placentni laktogen je metabolički hor­mon (dovodi do rezistencije receptora insulina u insulin senzitivnim tkivima majke; ima značajnu lipolitičku aktivnost) i prilagođavajuđ metaboli­zam majke potrebama fetusa omogućava nesme­tan transfer hranjivih materija iz cirkulacije majke u placentu i krvotok fetusa.

ETIOLOGIJA

Razlozi zastoja u rastu mogu se grupisati u tri osnovne kategorije:

a)           maternalni — raspoloživi supstrat

b)          placentni – transfer supstrata

c)           fetalni – korišćenje supstrata

Posebnu grupu čine multifetalne trudnoće. U gemelamoj trudnoći zastoj rasta postoji u 30-50% slučajeva i objašnjava se neadekvatnim transferom hranjivih materija iz matemalne u fetalnu cirkulaciju.

Maternalni razlozi zastoja rasta

Maternalni razlozi IUGR su najbrojniji i najčešći, ali ujedno i najmanje ozbiljni. Neonatusi su manji ali perinatalni morbiditet i mortalitet nisu značajno povećani, kao ni udaljeni morbiditet Težina deteta na rođenju uslovljena je:

♦                    ishranom majke pre i u toku trudnoće

♦   mršave žene zahtevaju veđ priraštaj telesne težine u trudnoći

♦   hronične bolesti pluća i srca (hipoksija) dovode do SGA

♦   malaposrbcija uslovljava manje supstrata u serumu

♦   alkoholizam (prvenstveno pivo) razlog je rađanja SGA

♦   lekovi (phenytoin i thrimetadione) i narkotici mogu usporiti rast fetusa

Alkohol je moćni teratogen i restrikcija rasta pokazuje linearnu zavisnost od doze. U 10% slučajeva postoji fetalni alkoholni sindrom kada su majke umereno pile tokom trudnoće (2-3 pića dnevno), u 30% kada su pile više od 5 pića dnevno.

Antifosfolipidni sindrom majke (prisutna antikardiolipinska antitela i lupus antikoagulans) je čest razlog zastoja rasta i umiranja fetusa. Posledica su poremećaja diferencijacije trofoblas- ta, povećanom koagulabilnošću krvi, stvaranjem infakta i tromboza u placenti.

Male i mršave žene rađaju malu decu. Genetski potencijal rasta ovih fetusa je mali i njihova mala težina na rođenju ne može se smatrati patološkom.

Placentni razlozi zastoja rasta

Placentni razlozi IUGR uslovljeni su smanje­nom utero-placentnom cirkulacijom ili malom površinom placente.

Placentni razlozi IUGR_prisutni su u sledećim situacijama:

♦                    hipertenzivni sindrom u trudnoći

♦                    neprepoznavanje i neadekvatan odgovor na

fetalne antigene

♦                    pušenje dovodi do rađanja dece lakše za 150-

300 g.

Pušenjem su više pogođena deca starijih trud­nica no tinejdžerki. Nikotin dovodi do sekrecije adrenalina i noradrenalina, smanjenja sinteze prostaciklina (vazodilatatornog prostaglandina), porasta odnosa tromboksan/prostaciklin, što sve redukuje utero-placentnu cirkulaciju. Trombo- ksan je vazokonstriktomi prostaglandin. Stepen restrikcije rasta pokazuje pozitivnu korelaciju sa brojem popušenih cigareta.

Anomalije placente i pupčanika mogu dovesti do restrikcije rasta. Zastoj rasta je često prisutan kod hronične abrupdje placente, infarkta u pla­centi, placente previje, marginalne i velamentozne insercije pupčanika.

U izvesnom broju slučajeva neobjašnjivog zastoja rasta dokazana su mesta trizomije 16 u placenti – placentni mozaidzam.

Fetalni razlozi zastoja rasta

O fetalnim razlozima IUGR govorima onda kada normalna količina supstrata dospeva u fetal­nu cirkulaaju, ali se ne koristi na optimalan način. Viđaju se kod urođenih anomalija, genetskih razlo­ga i kod fetalnih infekdja (na primer, kod TORCH infekdja 1/3 plodova ima restrikdju rasta).

Urođene anomalije

Svaki zastoj rasta fetusa mora pobuditi sumn­ju na urođenu anomaliju i ciljano ispitivanje. Oko 22% fetusa sa major anomalijama ima restrikdju rasta.

Genetski faktori

Oko 40% svih varijadja rasta fetusa uslovljeni su genetskim faktorom. Ostalih 60% nastali su kao posledica uticaja okoline. Geni oba roditelja utiču na rast i visinu adultnog doba; geni majke imaju glavni uticaj na težinu na rođenju. Dijagnoza restrikdje rasta fetusa, pogotovo sime­tričan tip zastoja, nameće potrebu invazivne ante- natalne dijagnostike, određivanje kariotipa. Najveći stepen restrikcije rasta postoji kod trizo- mije 18, manje izražen kod trizomije 21, 13, 10 i 11 hromozoma.

Infekcija

Infekcija je u 5-10% slučajeva razlog IUGR Dokazana je sigurna uzročna povezanost IUGR i infekcije za dva virusa, virus rubeole i citomega- lovirus. Verovatna je povezanost sa infekcijom varičela-zoster i HIV. Za sada, nije poznat zastoj rasta kao posledica bakterijske infekcije. Infekcija protozoama (toxoplasma gondii, plasmodium i trypanosoma cruzi) može biti etiološki razlog IUGR.

PREVENCIJA

U prevenciji značaj ima adekvatan higijensko- dijetetski režim, sprečavanje razvoja hipertenziv- nog sindroma, otkrivanje i terapija infekcija, tera­pija kardiorespiratornih bolesti trudnice, anti- agregaciona terapija u grupi sa rizikom, kao i imunoterapija pacijentkinja sa imunološkim poremećajem

Savetuje se neinvazivni skrining hromozomo- patija u prvom i drugom trimestru graviditeta, a takođe i invazivna dijagnostika hromozomopatija u grupi sa rizikom

DIJAGNOSTIKA I TERAPIJA

Osnovni dijagnostički i terapijski prinicipi podrazumevaju ranu detekciju i određivanje tipa zastoja (a), ispitivanje etiologije (b), ispitivanje ugroženosti fetusa (c), procenu prognostičkih ele­menata (d) i terapiju, kako antenatalna, tako i intrapartalna.

Dijagnostika

Tačna dijagnoza zavisi od morfometrijske, morfološke i funkcionalne procene fetusa, a zajed­no sa selektivnom terapijom dovodi do značajnog sniženja perinatalnog mortaliteta i morbiditeta.

Utvrđivanje gestacijske starosti. Tačna dijagno­za zastoja u rastu fetusa pre svega zahteva tačno poznavanje gestacijske starosti. Određivanje ges­tacijske starosti se vrši na osnovu datuma pos- lednje menstruacije (a), kliničkog pregleda (b) i sonografskog pregleda (c). Pri tome treba znati da tačnost procene je obrnuto proporcionalna sta­rosti fetusa. Optimalan metod zavisi od gestacijs- ke starosti. Tačnost procene, kada je ultrazvuk u pitanju, raste sa brojem ispitivanih parametara U odmakloj gestaciji se tačnost procene povećava serijskim ultrazvulnim merenjima.

Morfološka dijagnostika. Procenjena telesna težina nije ni jedini ni najbolji dijagnostički krite- rijum. Od većeg značaja su fetalne proporcije (fetalni ponderalni indeks), a takođe i debljina njegovog potkožnog masnog tkiva (znak zmaja, debljina natkolenice). Presudna je dinamika rasta pojedinih parametara, a ne izračunate vrednosti.

Funkcionalno ispitivanje. Procenjuje se količina amnionske tečnosti (a), morfologija pos­teljice (b), ispituju se fetalni biofizički profil i utero-placentna i feto-placentna cirkulacija. Rade se nestresni i stresni (oksitocinski) test. Invazivna dijagnostika. Invazivne procedure (placentocente- za, amniocenteza i kordocenta) se koriste za ispti- vanje stanja fetusa, utvrđivanje etiologije i u dife- rencijalno-dijagnostičke svrhe. Iz plodove vode se ispituje zrelost fetalnih pluća.

Antenatalna terapija

U terapiji je veoma važno mirovanje u kreve­tu, sa položajem na levom boku. Takođe se vodi računa o pravilnoj ishrani, prestanku pušenja, prestanku konzumiranja alkohola i odvikavanju od narkotika.

Ostale mere su

♦    Dnevni unos od 2.100 – 2.300 kalorija

♦    Unos proteina: 1, 3-1, 5 gr/kg dnevno

♦    Arterijski pritisak ne snižavati ispod 135/90 mm Hg

♦    Etiološka terapija (infekcije)

♦    Alilestrenol

♦    Hiperoksigenacija majke

♦    Aspirin (100 mg dnevno)

♦    Kortikosteroidna terapija (transplacentna ili •direktna fetalna intramuskularna) u cilju art- eficijalne maturacije kod jatrogenog prevre- menog porođaja

Slični članci

Policistični jajnici – na koje sve načine se mogu lečiti?

Policistični jajnici su medicinsko stanje kod žena koje se karakteriše prisustvom cista na jajnicima, što može dovesti do različitih simptoma...

Pročitaj jošDetails

Koliko često treba raditi pregled dojke?

Sve češće smo u prilici da čujemo kako je neka žena obolela od karcinoma dojke i bori se za život....

Pročitaj jošDetails

Važnost lečenja erektilne disfunkcije i seksualni odnos nakon lečenja

Erektilna disfunkcija je veoma čest problem kod muškaraca, pogotovo kod onih u poznim godinama i može imati ozbiljan uticaj na...

Pročitaj jošDetails

Potečkoće sa začećem

Postovani, prolaktin mi je povisen 530. Ref.vrednost je do 490. Predlozili su mi profil prolaktina, rezultati su u 8-643, u...

Pročitaj jošDetails

Nalaz papa III grupe

Postovani, Danas sam dobila rezultate papa testa,odnosno medicinska sestra me je pozvala i rekla da mi je papa test III...

Pročitaj jošDetails

Kasni mi dva meseca

Postovani..Imala sam redovnu menstruaciju do skoro,prvi put mi je kasnilo 2 meseca,pa sam pila neke tablete da bih dobila i...

Pročitaj jošDetails
Učitaj još
Sledeći članak

Prečnici karlice tokom porodjaja

Please login to join discussion

Aktuelno

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Sistematski pregledi nakon srčanog udara

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Rak dojke

Kako ultrazvuk dojke utiče na rano otkrivanje tumora

Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Spirulina isometric set with images of medical products made with cyanobacteria 3d text and small people vector illustration SSUCv3H4sIAAAAAAACA3VRy24CMQz8FcvnVWnFbe+oVSVUVI6oB29iwG0eqyS7gND+ex0WpF5682Q89nhyxY6yGGyvKM4NuSQqEgO2Lw2ylRKTkMP2eWowFypD5qy9igwVPih7w48hu2t9xxY/um82JaOqhk7xWrJh5yhwHDJOzaPvjcmVo6HEi7WuM7rrH8lXg3TgYC51ve5P7JhubnZK/ZwKJ3+3NorlOJc0WKkljlFnK7+s1vXM6OvrIVF/FJNk5FSx5Wy0wG0vaXASCCRHzyWJgcwFTlKOIF6NZIh78LNl6FO0g54LnizPTeZCIXZk1JYQLC0UPhegYCF7cirh2DuGUVOKCf5G/wQrzZ06ZVeb7U3yycGydgV437zCPiav4TVYzjVCbO5ZzrPywrKJddTISsUf/cppmn4BbJBwdegBAAA=

Šta je spirulina i koji su njeni zdravstveni benefiti?

Partnerstvo roditelja i pedijatara u kreiranju zdravije budućnosti dece

Za šta se koristi aktivni ugalj i kako ga pravilno piti?

Najbolja pomoć za staračke probleme – Pomagala koja olakšavaju kretanje

ortopedska pomagala ortopedska pomagala ortopedska pomagala
  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.