• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
Vaš internet lekar
No Result
Pogledaj sve rezultate

Prečnici karlice tokom porodjaja

Prečnici karlice tokom porodjaja

Za tok i ishod porođaja su veoma važni prečnici karličnog ulaza i prečnici karličnog izlaza.

Karlični ulaz

Prečnici karličnog ulaza su tri prava prečnika, dva kosa prečnika i jedan poprečni prečnik.

Pravi prečnici karličnog ulaza. Prvi od od ovih ovih prečnika je anatomski prečnik (conjugata anatómica), koji se pruža od promontorijuma do gornje ivice simfize. Ovaj prečnik je u uobičaje­nim okolnostima između 11 i 11, 5 cm. Drugi je aktišerskiprečnik (conjugata obstretica), koji ide od promontorijuma do najispupčenijeg dela zadnje strane simfize. Treći prečnik je dijagonalni prečnik (conjugata diagonalis), koji se pruža od promon- to-rijuma do donje ivice simfize. Za akušere je, kao što se iz imena može naslutiti, najznačajniji akušerski prečnik.

Kosi prečnici Kosih prečnika (conjugata obli­qua) ima dva, levi i desni. Prvi ide od levog sakro- ilijačnog zgloba do bedrenočešljastog ispupčenja (eminentio ileopectinea) suprotne (desne) strane. Drugi, ili desni kosi prečnik, omeđen je desnim sakroilijačnim zglobom i levim bedrano-češljas- tim ispupčenjem. Kosi prečnici karličnog ulaza imaju dužinu od 12—12,5 cm.

Poprečni prečnik. Najveći prečnik karličnog ulaza je poprečni prečnik (diametar transversa) i iznosi 13—13,5 cm. Spaja dve najdudaljenije tačke na lučnim linijama (linea arcuata) i nešto je bliži promontorijumu nego simfizi. Teorijski, u upo­trebi je i poprečni prečnik koji spaja simetrične tačke na lučnim linijama, a prolazi kroz sredinu pravog prečnika karličnog ulaza. Njegova dužina je između 12,5 i 13 cm.

Karlični izlaz

Karlični izlaz, ili donji otvor (apertura pelvis inferior seu exitus plevis), ima oblik romba. Delimično ga ograničavaju kosti, a delimično liga­menti. Na njemu razlikujemo dva prečnika, pravi prečnik (a) i poprečni prečnik (b). Pravi prečnik (diametar recta) se pruža od donje ivice simfize do vrha trtične kosti. Njegova dužina je 9 cm, ali se zbog pomeranja trtične kosti u porođaju povećava na 11—12 cm. Poprečni prečnik karličnog izlaza (diametar transversa) spaja dve sedalne kvrge (tuber ischiadicum) i iznosi 11 cm.

Važne ravni unutar male karlice

U maloj karlici se nalazi i proširenje (amplitu­do pelvis), koga definiše ravan koja prolazi napred kroz sredinu simfize, bočno unutrašnjom stra­nom grana sedalne kosti u visini sredine acetabu- luma i pozadi kroz spoj 2. i 3. krsnog pršljena. Nasuprot proširenju postoji i tesnac karlice (angustio pelvis). On je predstavljen ravni u kojoj se nalazi najmanji obim karlične duplje. Ova ravan polazi napred od spoja donje i srednje trećine simfize, prolazi kroz sedalne bodlje (spina ischiadica) i, prateći gornje ivice sakrospinalnog ligamenta (lig. sacrospinale), završava na spoju 4. i 5. krsnog pršljena. Prednjačeći deo ploda, kada dospe do ove ravni, nailazi na otpor mišića karličnog dna, što ga, u uobičajenim okolnostima, prinuđava na unutrašnju rotaciju.

Podsetimo se da u populaciji žena nalazimo različite oblike karlica, od kojih neki odstupaju manje ili više od onog što se smatra normalnim. Na oblik karlice utiče više faktora, koji se mogu podeliti na endogene (nasleđe, rasa) i egzogene (ishrana, bolesti, endokrini faktori). Grubo se svi oblid male karlice mogu svrstati u četiri tipa. To su gunekoidni (a), androidni (b), antropoidni (c) i platipeloidni tip (d).

Mišići karlice

Bočni zidovi male karlice su obloženi Unu­trašnjim zapornim mišićem (m. obtoratorius inte- rus) i kruškastim mišićem (m. piriformis). Ovi mišid zapravo pripadaju mišićima donjih extre- miteta, ali su značajni što svojim pripojima učest­vuju u izgdanji karličnih zidova.

Donji otvor male karlice je zatvoren međicom, koju grade koža, potkožno vezivno tkivo i dve mišićne dijafragme.

Gornja, ili karlična dijafragma je kompletnija i jača. Ona pokriva ceo donji otvor male karlice, kako prednji urogenitalni, tako i zadnji analni deo. U njen sastav ulaze dva mišića, od kojih je važniji mišić podizač čmara (m. levator anni). Drugi mišić karlične dijafragme je trtični mišić (m. cocdgeus). Mišić podizač čmara je odgovoran za statiku, odnosno za održanje unutrašnjih geni­talnih orgna i mokraćne bešike u njhovom anatomskom položaju, a preko njih i drugih abdominalnih organa. Drugim rečima, bilo koji uzrok koji dovodi do slabosti ovog mišića ima za posledicu poremećaj statike organa male karlice i njihov spad manjeg ili većeg stepena.

Donja, ili urogenitalna dijafragma daleko je slabija i zatvara samo prednji deo karličnog dna. Ova dijafragma ima dva sloja. Površni koji se sas­toji od tri mišića, ishiokavernoznog (m. ischiocav- ernosus), bulbokaverno-znog (m. bulbocaver- nosus) i površnog poprečnog mišića perineuma (m. transversus perinei’superficialis). Duboki sloj ove dijafragme .čine sfinkter uretre (m. sphincter urethrae) i duboki poprečni mišić perineuma (m. transversus perina profundus).

Meki deo porođajnog puta

Meki deo porođajnog puta čine cerviks, vagi­na, vulva i međica (perineum).

Cerviks. Grlić se za vreme prvog porođajnog doba skraćuje i dilatira, tako da postaje sastavni deo materice. Kompletna dilatacija predstavlja trenutak kad počinje istiskivanje ploda. U tom momentu grlić kao prepreka više ne postoji i nas­tupa drugo porođajno doba.

Vagina. Najduži deo mekog dela porođajnog puta je vagina. Za vreme trudnoće ona postaje prokrvljenija i elastičnija, tako da se za vreme porođaja rasteže i omogućava nesmetan izlazak ploda u spoljnju sredinu. Smetnje nastaju samo onda ako postoje neke urođene ili stečene prome- ne, koje u većoj meri narušavaju njenu elastičnost i funkcinalnu sposobnost. Relativno se često nai­lazi, na primer, na pregradu, odnosno septum, koja dužinski deli vaginu kompletno ili delimično na dva dela. Pregrade najčešće mogu da se iseku, pošto su obično tanke. Ali one mogu biti i debele, sa znatnim učešćem vezivnog tkiva, tako da se porođaj mora završiti carskim rezom.

Vulva i perineum. Spoljnji genitalni organi, ako se anatomski normalno razvijeni i bez patoloških promena, ne predstavljaju veliki problem za prola­zak ploda. Određene patološke promene, kao što su tumori, prošireni krvni sudovi (variksi) i teški oblici zapaljenskih promena, mogu pod izvesnim uslovima predstavljati smetnju za normalan tok porođaja. U tom slučaju se pribegava carskom rezu, a rešavanje patološkog stanja koje je preds­tavljalo indikaciju za abdominalni put porođaja, se obično odlaže do kraja perioda babinja.

Slični članci

Policistični jajnici – na koje sve načine se mogu lečiti?

Policistični jajnici su medicinsko stanje kod žena koje se karakteriše prisustvom cista na jajnicima, što može dovesti do različitih simptoma...

Pročitaj jošDetails

Koliko često treba raditi pregled dojke?

Sve češće smo u prilici da čujemo kako je neka žena obolela od karcinoma dojke i bori se za život....

Pročitaj jošDetails

Važnost lečenja erektilne disfunkcije i seksualni odnos nakon lečenja

Erektilna disfunkcija je veoma čest problem kod muškaraca, pogotovo kod onih u poznim godinama i može imati ozbiljan uticaj na...

Pročitaj jošDetails

Potečkoće sa začećem

Postovani, prolaktin mi je povisen 530. Ref.vrednost je do 490. Predlozili su mi profil prolaktina, rezultati su u 8-643, u...

Pročitaj jošDetails

Nalaz papa III grupe

Postovani, Danas sam dobila rezultate papa testa,odnosno medicinska sestra me je pozvala i rekla da mi je papa test III...

Pročitaj jošDetails

Kasni mi dva meseca

Postovani..Imala sam redovnu menstruaciju do skoro,prvi put mi je kasnilo 2 meseca,pa sam pila neke tablete da bih dobila i...

Pročitaj jošDetails
Učitaj još
Sledeći članak

UMIRANJE PLODA I DECE

Please login to join discussion

Aktuelno

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Sistematski pregledi nakon srčanog udara

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Rak dojke

Kako ultrazvuk dojke utiče na rano otkrivanje tumora

Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Spirulina isometric set with images of medical products made with cyanobacteria 3d text and small people vector illustration SSUCv3H4sIAAAAAAACA3VRy24CMQz8FcvnVWnFbe+oVSVUVI6oB29iwG0eqyS7gND+ex0WpF5682Q89nhyxY6yGGyvKM4NuSQqEgO2Lw2ylRKTkMP2eWowFypD5qy9igwVPih7w48hu2t9xxY/um82JaOqhk7xWrJh5yhwHDJOzaPvjcmVo6HEi7WuM7rrH8lXg3TgYC51ve5P7JhubnZK/ZwKJ3+3NorlOJc0WKkljlFnK7+s1vXM6OvrIVF/FJNk5FSx5Wy0wG0vaXASCCRHzyWJgcwFTlKOIF6NZIh78LNl6FO0g54LnizPTeZCIXZk1JYQLC0UPhegYCF7cirh2DuGUVOKCf5G/wQrzZ06ZVeb7U3yycGydgV437zCPiav4TVYzjVCbO5ZzrPywrKJddTISsUf/cppmn4BbJBwdegBAAA=

Šta je spirulina i koji su njeni zdravstveni benefiti?

Partnerstvo roditelja i pedijatara u kreiranju zdravije budućnosti dece

Za šta se koristi aktivni ugalj i kako ga pravilno piti?

Najbolja pomoć za staračke probleme – Pomagala koja olakšavaju kretanje

ortopedska pomagala ortopedska pomagala ortopedska pomagala
  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.