TEMENA PREZENTACIJA ploda
Prezentacija temenom, ili praesentatio pari- etalis, je najmanji stepen defleksije glavice. Glavica kroz porođajni put prolazi većim opsegom (circumferentio frontooccipitale), koji ima 34 cm, umesto normalnim (circumferentio suboccipitobregmaticum) od 32 cm.
Dijagnoza se postavlja spoljnjim i unutrašnjim pregledom, kao i ultrazvukom. Pri spoljašnjem pregledu tonovi ploda se najjasnije registruju pozadi, ili sa desne ili leve strane. Unutrašnjim pregledom se palpira velika fontanela, kao vodeća tačka, a sutura sagitalis i sutura frontalis su u poprečnom ili jednom od kosih promera. Ukoliko postoji veći porođajni naduv teže je diferencirati temenu prezentaciju od zadnjeg potiljačnog stava.
Na karličnom izlazu glavica se rađa pokretima fleksije i defleksije. Tačka oslonca, ih hipomohlion, pod simfizom je predeo od granice kose na čelu do korena nosa, što znači daje lice pod simfizom. To je zadnji temeni stav. Fleksijom se rađa velika fontanela i potiljak, a defleksijom lice ploda.
Opstetrički postupak je ekspektativan i zavisi od etiologije temenog stava. Vaginalni porođaj se sprovodi kod prevremnog porođaja, posebno ako su u pitanju višerotke. Kod većih plodova i u prvorotki to je jedan od razloga disproporcije, pa je poželjniji operativni način završavanja. Tokom vaginalnog porođaja postoji mogućnost da se postavljanjem porodilje na stranu male fontanele, koja je u porođajnom kanalu iznad velike, čeoni prevede u potiljačni stav. Ukoliko ne postoji tendencija rotiranja male fontanele pod simfizu i preuzimanja vodeće tačke, porodilja se postavlja na suprotnu stranu sa ciljem da se porođaj završi vaginalno a da temeni stav ne pređe u čeoni koji je daleko nepovoljnijij
U savremenom akušerstvu važi stav da je operativno završavanje porođaja kleštima ili vakumom nešto što treba izbegavati, posebno kod terminskih plodova. Zbog mogućih rizika najbolje je pravovremenom procenom doneti odluku o završavanju porođaja carskim rezom, što je u interesu i ploda i majke.