Ekstrakcija ploda
Mada može biti i samostalna intervencija, ekstrakcija ploda je akušerska operacija koja se po pravilu nadovezuje na unutrašnji okret. Naime, posle izvršenog okreta, pri potpuno dilatiranom grhću i kod živog i donesenog ploda, treba nastaviti sa ekstrakcijom jer je tada prognoza po dete mnogo bolja. Primer bi bila ekstrakcija drugog blizanca, za koga se može reći da u toku ove intervencije nije primarno ugrožen. Kao samostalna operacija ekstrakcija se izvodi retko, uglavnom kod stava karhcom ih nožicama, i to kada porođaj kod asfiktičnog ploda treba vaginalno što pre završiti. U tom slučaju je ekstrakcija rizičan zahvat, jer plod, koji je već na granici kiseoničkih rezervi, teško podnosi i najmanju dodatnu hipoksiju Zato u savremenom akušerstvu svaka trudnoća u kojoj je plod u karličnoj ili nožnoj prezentaciji, ako se kardiotokografski dokaže postojanje asfiksije, završava hitnim carskim rezom.
Ekstrakcija se po pravilu izvodi samo za vreme kontrakcija, koje se pojačavaju oksito- cičkim sredstvom. Degažman deteta u završnoj fazi intervencije je olakšan ako se spolja primeni Krištelerov hvat (Kristeller).
Tehnika ekstrakcije. U tehnici izvođenja ekstrakcije važno je da se palac operatora prisloni na list, a prsti oko potkolencie deteta. Nožicu treba vući najpre prema dole, prema opera- torovim nogama, dok se ne rodi prednji kuk, koji zatim predstavlja tačku oslonca (hipomohhon). Da bi se preko međice rodio zadnji kuk pravac povlačenja mora biti u suprotnom pravcu, naviše. Sve vreme ekstrakcije treba paziti da se leđa ne okrenu prema nazad jer bi, u takvoj stuaciji, brada kasnije mogla da se zakači za.;simfizu. Posle rađanja zatka, operator hvata plod tako da su mu palčevi jedan pored drugog na krsnoj kosti deteta, kažiprsti na ingvinalnim predelima, a ostali prsti uz butinu. Tako uhvaćena karlica vuče se ponovo prema dole, sve dok se ispod simfize ne rodi donji rub skapule. U tom momentu glava počinje da pritiska pupčanik i porođaj treba završiti u roku od pet minuta. Sa prstima u opisanom položaju dete i dalje treba vući prema dole, da bi se pod simiizom rodilo prednje rame. Po rađanju prednjeg ramena dete se vuče prema napred i gore, dok se preko međice ne rodi zadnje rame. Ako su ručice bile na grudima ploda, one ispadaju same. Često, međutim, prilikom ekstrakcije deteta dolazi do defleksije glave i zaostajanja ispruženih ruku. U tom slučaju ih treba osloboditi. Zatim se, ukoliko je ušla u karlicu, glava oslobađa hvatom