Psihofizička priprema modifikovana na naš način
Hibridni metod nazvan psihofizičkom pripremom trudnica za porođaj, za koji je u uvodu naglašeno da je nastao u Ginekološko-akušerskoj klinici u Beogradu, zasniva se najvećim delom na teorijskim osnovima sovjetske psihoprofilaktičke škole, kao i na praktičnim postupcima Ridovog i Lamazeovog metoda. Primenjuje se u principu posle 28. nedelje gestacije.
Preporođajna edukacija trudnica u cilju stvaranja novog centra za porođaj, kao i stvaranje novih uslovnih refleksa vrši se na isti način kao i kod sovjetskih autora. Program psihofizičke pripreme sastoji se iz šest predavanja. Predavanja se održavaju kolektivno, tako što u jednoj grupi ima 8-12 trudnica.
Pomenuto je da su uzroci bojazni nepoznavanje fizioloških zbivanja u porođaju, pa, prema tome, strah od nepoznatog. Ne sme se zanemariti ni pogrešno vaspitanje, kao ni negativni uticaj okoline. Edukacijom na predavanjima, ah i čestim kontaktom sa fizioterapeutom, trudnica se oslobađa straha i zauzima aktivni stav u porođaju..
Vežbama napinjanja i relaksacije sovjetski autori nisu pridavali preveliki značaj, dok ih je Rid smatrao bitnim postupcima. Relaksacijom se po Ridu postiže “smanjenje psihičke napetosti i anksioznosti. Polazeći od ovog stava, vežbe napinjanja i relaksacije su uvedene u program, a ubrzo je utvrđeno da deluju izrazito pozitivno. To isto se odnosi i na opšte fizičke vežbe. Njima se ne ublažava porođajni bol, već se jača opšta fizička kondicija i tako se trudnica osposobljava za porođajne napore.
Dakle, paralelno sa predavanjima, koja se održavaju jedanput nedeljno, trudnice pohađaju vežbe, koje vodi fizioterapeut (vežbe disanja, napinjanja i relaksacije i opšte somatske vežbe). Ove seanse sa fizio-terapeutom se zakazuju dva puta nedeljno.
U toku psihofizičke pripreme pokazalo se da treba izdvojiti trudnice koje u toku prvih predavanja pokazuju bilo kakva odstupanja u ponašanju ih atipične psihičke reakcije. Na pri- mer, često postavljanje pitanja o jednom određenom problemu, jasno izražena anksioznost sa realnim strahom, ih strah bez određenih motiva, mogu da ukažu na postojanje nekih psihičkih poremećaja. Na taj način se izdvajaju pacijentkin- je koje zahtevaju individualnu pripremu. One i dalje pohađaju kurs psihofizičke pripreme, ah se pored toga za njih uvode dodatne psihološke konsultacije. Akušer čini dodatni napor, nastojeći da upozna psihološki razvoj od ranog detinjstva do aktuelne trudnoće i da otkrije sve doživljaje i psihičke traume koje su mogle da dovedu do pogrešnih predstava i negativnih emotivnih stavova o porođaju i materinstvu.
Psihološke konsultacije na taj način otkrivaju uzroke straha, a ujedno deluju i psihoprofilaktički i psihoterapeutski. Takvim postupcima mogu se kod nekih trudnica postići izvanredni rezultati. U slučaju neuspeha, što se retko događa, pacijent- kinje bi trebalo dodatno da razgovaraju sa psihologom specijalizovanim za rad sa trudnicama. On procenjuje da li trudnicu treba uputiti na psihijatrijsko ispitivanje i lečenje.