SAVETOVALIŠTE OPŠTEG TIPA za trudnice
Pri prvom dolasku pacijentkinje je potrebno otvoriti evidencioni karton i/ili specijalnu trud- ničku knjižicu, gde se unose važni podaci iz lične i porodične anamneze, a zatim iz anamneze men- struacije i na kraju iz reproduktivne anamneze. Neophodno je izmeriti telesnu težinu, arterijski krvni pritisak i odrediti laboratorijske analize, pre svega krvnu grupu i Rh faktor, zatim krvnu sliku, biohemijske parametre (ne smeju se propustiti glikemija i serumsko gvožđe) i celokupni urin. Neophodno je izvršiti opšti i unutrašnji ginekološki pregled, kao i ultrazvučni pregled, da bi se potvrdili starost trudnoće i termin porođaja. Poželjna je konsultacija stomatologa. Ponekad je potreban intemistička konsultacija, kao i pregledi odgovarajućih specijalista, zavisno od zdravstvenog stanja trudnice. Karton se čuva kao važan dokument i u njega se upisuju podaci sledećih antenatalnih kontrola. Ukoliko se trudnoća razvija normalno, kontrolni pregledi se. do sedmog lunarnog meseca zakazuju jednom mesečno, kasnije dva puta mesečno, a pri kraju trudnoće i češće. Ultrazvučnih pregleda, ukoliko nema nekog posebnog rizika, bi trebalo da bude ukupno 3 ih 4. Laboratorijske analize se ponavljaju ih pri svakoj, ih pri svakoj drugoj kontroh. Po potrebi se radi oralni test tolerancije glukoze (GTT), a, ako je pacijentkinja Rh-negativna a partner Rh-pozitivan, i antitela. Ako se uoči neki rizik, pregledi se obavljaju češće. Pri kraju trudnoće treba Martinovim pelvimetrom (Martin) izvršiti menzuraciju karlice (karhčne mere), a takođe santimetarskom pantljikom izmeriti obim karlice, obim stomaka i visinu fundusa.
Savetovalište za trudnice je prvenstveno profi- laktička ustanova u kojoj se otkrivaju poremećaji koji mogu da nastanu u trudnoći. Dijagnoza nepravilnosti u razvoju ploda, nenormalan akušerski nalaz ili poremećaj opšteg stanja su razlozi za bolničko lečenje. Ukoliko u trećem trimestru postoji i najmanja sumnja da će se porođaj završiti operativnim putem, savetuje se hospitalizacija 2-3 nedelje pre očekivanog termina porođaja, kako bi se blagovremeno izvršile pripreme za intervenciju.
Ako se trudnica javi na prvi pregled u odmakloj trudnoći, što je u našoj sredini nažalost čest slučaj, potrebno je nadoknaditi ono što je ranije propušteno. Potvrđuje se starost trudnoće i određuje termin porođaja. Traže se sve ranije pomenute laboratorijske analize. Kao i kod trudnica koje su kontrohsane od početka trudnoće, treba izvršiti menzuraciju karlice, a zatim izmeriti obim karlice i trbuha, kao i visinu dna materice.
Akušerski preporođajni pregled obuhvata određivanje smeštaja, stava, naleganja i držanja ploda. Obavezna je auskultacija srčanih tonova ploda, kardiotokografija, ako za nju postoje mogućnosti, upotpunjuju pregled.
Osim kontrole trudnoće, u savetovahštima se moraju dati uputstva o ishrani, oblačenju, načinu života i rada, a takođe i o svim drugim aspektima zdravstvene kulture trudnice i njenih ukućana