Šta je akutni adneksitis (adnexitis acuta)?
Adnekse predstavljaju jajnike sa jajovodima. Zbog toga što se nalaze veoma blizu, a prilikom zapaljenskih procesa dolazi do zahvatanja oba pomenuta organa, često ih je veoma teško odvojiti. Dakle, zapaljenski proces može da postoji samo na jajniku, ili samo na jajovodu, ali je češća pojava zapaljenja obe pomenute strukture istovremeno (adneksitis). Česti uzročnici adneksitisa mogu da budu infektivni agensi poput halmidije, gonokoka (izazivač gonoreje) i tuberkuloznog bacila. Adneksitis može da se javi nakon kiretaža, biopsija, sondiranja materice, neleagalnih prekida trudnoće… Adneksitis može da bude izazvan bakterijama kao što su Streptoccocus, Staphyloccocus, E. Coli, Enteroccocus, Proteus pyocarineus, anaerobi… Često se zapaljenje širi sa vagine, grlića materice i unutrašnjeg sloja materice (endometrijum).
Tačan broj žena sa ovom dijagnozom nije u potpunosti poznat, ali se primećuje opadanje u obolevanju od ove bolesti, naročito u zemljama sa razvijenim sistemom zdravstvene zaštite i dobrog zdravstvenog prosvećivanja, a kod pravovremeno postavljene dijagnoze i broj kompikacija je manji. Takodje, bolest se češće javlja u reproduktivnom periodu žene.
Koji su simptomi i znaci akutnog adneksitisa?
simptomi su burni i javljaju se naglo, gotovo iznenada
prisutni sa jaki bolovi u donjem delu trbuha i donjem delu ledja
pošto proces najčešće istovremeno zahvata oba jajnika, bolovi su obostrani
moguće su smetnje prilikom hoda i nemogućnost stajanja
temperatura je povišena i može biti praćena groznicom
javlja se opšta slabost, malaksalost i gubitak apetita, a neretko mučnina i povraćanje
komplikacije adneksitisa najčešće su stvaranje apscesa u jajovodu i/ili jajniku, apsces u Douglasovom prostoru, pelvoperitonitis, difuzni peritonitis, ekstrauterini graviditet, sterilitet
Kako se postavlja dijagnoza akutnog adneksitisa?
Anamneza sa kliničkom slikom i objektivnim ginekološkim pregledom je dovoljna da se posumnja na adneksitis.
Neophodno je uzeti vaginalni i cervikalni bris radi identifikacije uzročnika zapaljenja.
Nalaz krvi pokazuje ubrzanu sedimentaciju i povećan broj leukocita.
Kako se leči akutni adneksitis?
U terapiji akutnog adneksitisa najvažnije je da pacijentkinja leži, pa je opreporučljiva hospitalizacija.
Medikamentozna terapija se određuje na osnovu izolacije uzročnika. Od medikamenata se koriste antibiotici i sulfonamidi. Uz antibiotike, u nekim slučajevima je potrebno uključiti i kotikosteroide da bi se sprečilo stvaranje zadebljanja u zidovima jajovoda i sraslina adneksa sa okolnim organima, a sterilitet je posledica svega navedenog.
Pod ovakvom terapijom, subjektivne tegobe i objektivni znaci bolesti se brzo smiruju. Spontani bolovi, kao i bol pri pregledu iščezavaju, temperatura pada i popravlja se opšte stanje.
Nedovoljno i nepravilno lečenje akutnog adneksitisa može dovesti do smirenja simptoma, ali ne i do uništavanja ognjišta infekcije, tako da su mogući recidivi bolesti i češće su pomenute komplikacije.