Šta je cistokela i uretrokela?
Spuštanje vagine usled slabljenja mišića karličnog dna nije tako retka pojava, naročito, kada se uzme u obzir da se propagira više aktivnosti medju osobama ženskog pola starijih generacija. Do spuštanja vagine dolazi najčešće zbog slabljenja rektovaginalne veze (izmedju vagine i rektuma), kao i zbog slabljenje mišića karličnog dna.
Mišići karličnog dna zajedno učestvuju u formiranju midera za organe male karlice. Do slabljenja mišića karličnog dna najčešće dolazi nakon teških i dugotrajnih porodjaja žena, prilikom njihovog pucanja, širokih ruptura…
Spuštanja vagine, tok prilikom je povezano sa spuštanjem uretre, mokraćne bešike, debelog, ili tankog creva (uretrokela, costokela, rektokela i enterokela). Ako se na postojeće stanja doda povećani intrabdominalni pritisak koji nastaje prilikom preterane telesne težine, naprezanja, ali i prisustnih tumorskih formacija, nije teško zaključiti da su u pitanju faktori rizika koji predisponiraju nastanak ovih poremećaja. Obično se žene žale na postojanje problema ove vrste prilikom smejanja, kijanja, kašljanja, naprezanja bilo kakve vrste i tada često postoji i inkontinencija (nesposobnost zadržavanja urina i stolice).
Nisu u potpunosti poznati statistički podaci o broju žena sa ovim problemom, ali praksa pokazuje da nije u pitanju tako retka pojava, jer dobar broj pacijentkinja, zbog nepostojanja tegoba, ne dolazi na preglede.
Kako se manifestuju uretrokela i cistokela?
- kod cistokele i uretrokele postoji spuštanje vagine sa prolapsom uretre i mokraćne bešike kroz vaginalni otvor, u većoj, ili manjoj meri
- kod prolapsa rektuma (rektokela) pražnjenje nije moguće dok žena svojim prstima ne gurne rektum (kroz vaginu) ka pozadi i često se žene žale na dugotrajne zatvore, ali i inkontinenciju
- često postoji nevoljno ispuštanje mokraće (inkontinencija), kao i nevoljno ispuštanje stolice (kod rektokele)
- moguća je pojava promene vaginalnog sekreta i tegoba pri mokrenju
- moguća je pojava bolova prilikom seksualnih odnosa
Kako se postavlja dijagnoza uretrokela i cistokela?
Anamneza sa kliničkom slikom i detaljnim ginekološkim pregled najčešće je dovoljna za postavljanje dijagnoze. Nekada, pomenute promene ne postoje dok se pacijentkinja ne nakašlje prilikom pregleda, pa lekar to može zahtevati.
Prilikom uzimanja podataka pre pregleda mora se obratiti pažnja na produžene i otežane porodjaje, kao i na vakuum ekstrakciju ploda, primenu forcepsa, okretanje ploda…
Kako se leče uretrokela i cistokela?
Kod malih prolapsa koji pričinjavaju simptome, ili daju inkontinenciju može se početi sa Kegelovim vežbama jačanja karličnog dna i elektrostimulacijom istih.
Najčešće, neoperativno lečenje ovih promena ne daje rezultate i mora se pribeći hirurškom lečenju koje podrazumeva fiksiranje susednih struktura, jačanje karličnih mišića i plastiku zida vagine.
Kod starijih žena, ordiniranje malih doza estrogena, može da pomogne prilikom jačanja mišića karličnog dna.