Povraćanje u trudnoći
Povraćanje u trudnoći se javlja kod otprilike 75-80% trudnica i veoma je čest uzrok žalbe prilikom pregleda. U pitanju je jedan od nesigurnih znakova da je žena trudna i najčešće se javlja izjutra.
Treba napomenuti da postoji bitna razlika izmedju povraćanja tokom trudnoće u blagom obliku i gravidne hiperemeze koja predstavlja veoma ozbiljno stanje koje može da ugrozi život trudnice i ploda i mora se lečiti u bolničkim uslovima.
Povraćanje u trudnoći se obično javlja oko osme nedelje trudnoće i traje do oko trećeg meseca. Tačan uzrok nastanka mučnine i povraćanja tokom perioda trudnoće nije u potpunosti poznat, a pojedini autori naovode teorije poput borbe organizma protiv teratogenih materija. Takodje, spominju se i teorija povišenog nivoa horionskog humanog gonadotropnog hormona. Postoje pretpostavke o gnetskoj komponenti, jer majke i ćerke često imaju ovo stanje.
Povraćanje kao rani znak trudnoće se javlja nešto češće kod žena koje su mladje od trideset godina.
Kako se manifestuje porvaćanje u trudnoći?
- žena najčešće oseća mučninu i nelagodnost u trbuhu rano ujutru, ili neposredno nakon budjenja
- žene obično navode da im mučnine veoma narušavaju kvalitet života
- povraćanje donosi malo, ili nikakvo olakšanje
- ukoliko trudnica povrati više puta u toku dana, treba uzeti u obzir prekomerno povraćanje u trudnoći (gravidna hiperemeza) koja je veoma ozbiljno stanje i veoma može da naruši zdravlje trudnice, pa i njen život i plod
Kako se postavlja dijagnoza povraćanja u trudnoći?
Kako se leči povraćanje u trudnoći?
Lečenje se obično sprovodi ambulantno i to davanjem antiemetika, stematila ili ređe largaktila. Ukoliko trudnica povrati uzete lekove, bolje je stemetil unositi rektalno u vidu supozitorija, nego da se daje oralno.