Šta je torzija (uvrtanje) uterusa?
Torzija uterusa (materice) predstavlja stanje koje nije toliko često u humanoj medicini. U najvećem broju slučajeva, torzija uterusa se otkriva prilikom porodjaja. U pitanju je veoma ozbiljno stanje čiji nastanak nije u potpunosti poznat. Najraniji slučajevi su vidjeni toko šeste nedelje trudnoće, dok se ovo stanje najkasnije videlo u 43. nedelji trudnoće. Torzija uterusa se veoma retko javlja kod žena koje nisu trudne.
Kod torzije uterusa, materica se okreće za više od 45 stepeni na spoju tela i grlića materice. U najvećem broju slučajeva se ovo okretanje dogadja u iznosu od 180 stepeni. Materice može da se okrene na bilo koju stranu, mada se nešto češće vidja okretanje na desnu stranu.Nešto redje, torzija materice se dogadja oko horizontalne osovine.
Uzrok nastanka ovog poremećaja može da bude nepravilan položaj fetusa, prisustvo mioma materice, urodjene anomalije materice, prisustvo ožiljaka u karlici od pretohdnih intervencija, ili zapaljenja, veliki tumori jajnika koji vuku matericu na jednu stranu, povrede (prilikom saobraćajnih nesreća), višeplodna trudnoća, hidroamnion, ali i potpuno nepoznati faktori.
Na svu sreću, iako je veliki broj pomenutih faktora prisutan kod žena tokom trudnoće, torzija se nedešava često.
Kako se manifestuje torzija uterusa?
- u odredjenom broju slučajeva, stanje može da prodje bez ikakvih simptoma
- najčešće se javlja akutno nastalli bol u trbuhu
- može da se javi mučnina, povraćanje, nadutost trbuha, kao i osetljivost trbuha na dodir
- mogu da se jave urgentno mokrenje, otežano mokrenje i krv u urinu, ali i prekid mokrenja (anurija)
- moguća je pojava vaginalnog krvarenja i prevremenog pucanja plodovih ovojaka