Višeplodna (višestruka) trudnoća
Kada se u materici žene razvija više od jednog ploda, takva trudnoća se naziva višeplodna, ili višestruka. Fiziološki, materica žene je predvidjena za radjanje jednog ploda odjednom, pa se višeplodne trudnoće smatraju retkim i statistički podaci pokazuju da se blizanačka trudnoća dogadja otprilike na svakih 80 trudnoća.
U svetu nije toliko česta pojava višeplodnih trudnoća, ali sa sve češćom oplodnjom asistiranim metodama i sa lečenjem ženske neplodnosti, postoji veći broj ovulacija od jednom, pa je moguća oplodnja više jajnih ćelija i pojava višeplodne trudnoće. Medjutim, treba napomenuti da višeplodna trudnoća može da bude povezana za velikim rizikom za prevremeni prekid trudnoće, rani porodjaj i spontatni pobača, pa i intrauterinu smrt jednog od ploda.
Najredje se komplikuju upravo blizanačke trudnoće i trudnoće sa trojka, a znatno češće se komplikuju trudnoće sa četvorkama i petorkama. Svakako, nasledje igra veoma značajnu ulogu u pogledu višestruke trudnoće. Naime postoje delovi sveta u kojima se broj blizanačkih trudnoća ogroman, a to se ne može objasniti ni sa čim drugo nego sa genetskom predispozicijom.U brakovima u kojima je došlo do višestruke trudnoće obično se u anamnezi jednog, ili oba supružnika nađu preci ili rođaci koji su takođe imali blizance.
Odnos jednojajčanih prema višejajčanim trudnoćama je oko jedan prema četiri. Jednojajčani plod nastaje deobom jedne oplodjene jajne ćelije, dok se višejajčani plodovi razvijaju oplodnjom više jajnih ćelija. Ipak, i danas nije u potpunosti otklonjena mogućnost pojave superfekundacije i superfetacije, procesa koji su dokazani u eksperimentu na životinjama.
Superfekundacija predstavlja oplođenje dve, ili više jajnih ćelija oslobođenih iz jajnika u toku jednevremene ovulacijae u toku 2 ili više naknadnih koitusa. Protiv mogućnosti nastajanja superfekundacije kod čoveka govori kratkotrajna sposobnost zrele jajne ćelije za oplođenje. Praktično, zrela jajna ćelija sposobna je da se oplodi samo nekoliko časova posle ovulacije i ako za to vreme ne nastane oplođenje, ona gubi tu sposobnost i propada.
Superfetacija predstavlja oplođenje 2 ili više jajnih ćelija iz jajnika u toku više ovulacija koje se odigravaju u vremenskom pogledu jedna za drugom sukcesivno, u jednom ili više menstruacionih ciklusa. Prema tome, da došlo do superfetacije, bilo bi nužno da ovulacija javi kod žene kod koje se prethodno već odigralo oplođenje i usadivanje oplođenog jajeta. Kod ovog procesa mogu da se rode blizanci različite boje kože, na primer.
Jednojajčani blizanci uvek veoma liče jedno na drugo, istog su pola i potpuno iste genetske konstitucije, tako da ih je obično veoma teško razlikovati. Nekada se smatralo da jednojajni blizanci moraju uvek imati zajednički horion i posteljicu. Danas je dokazano da oni mogu imati i zasebnu placentu sa zasebnim plodovim ovojcima.
Kod jednojajčanih blizanaca može da se desi da se jedan blizanac razvija na račun drugog i da postoji velika razlika u težini. Manji plod ponekad može da ugine i da se pod pritiskom živog većeg blizanca priljubi uz zid uterusa u vidu manje ili veće ploče. Tada ga nazivamo fetus papiraceus.
Pored intrauterine višeplodne trudnoće, opisani su i patološki slučajevi istovremene intra i ekstrauterine trudnoće, a takode i ekstrauterine višeplodne, najčešće tubarne (u jajovodima), trudnoće, bilo da se plodovi nalaze u svakom od jajovoda, bilo da su svi u jednomj ajovodu.
Telena dužina i težina novorođenčadi iz višeplodne trudnoće može da bude veoma raznolika. Ove razlike nastaju zbog nejednakih uslova za rast i razvoj unutar materice. Ukoliko jednojajčani blizanci dele krvotok, može da se desi da više krvi struji ka jednom plodu koji se tada bolje razvija. Nekada ova razlika može da bude tolika da jedan plod bude potpuno isključen iz cirkulacije na račun drugog.
Ali, naravno, višeplodna trudnoća nekada može da prodje bez ikakvih komplikacija i smetrnji, pa se nekada dešava da se i ne otkrije sve do porodjaja.
Sam porodjaj višeplodne trudnoće se odvija spontano, ali i tada su moguće odredjene komplikacije, najčešće u vidu produenog porodjaja. Isto tako, porođaj može biti otežan nepravilnim položajem jednog, iii oba blizanca ili njihovom kolizijom.