Prenesena trudnoća
Normalno trudnoća, obično traje 40 nedelja, mada do 42. nedelje potpada pod fiziološki termin. Ukoliko su svi ovi termini prošlo, govori se o prenesenoj trudnoći.
Prenesena trudnoća može da bude značajan izvor stresa za ženu, jer se obično u poslednjim danima, dani, sati i minuti do porodjaja odbrojavaju. Statistički podaci pokazuju da prenesena trudnoća nije tako retka i da skoro pola trudnoća probija očekivani termin.
Prenesena trudnoća može da bude prava, kada trudnoća zaista traje duže, ali može da bude i lažna kada je verovatno u pitanju greška koja je nastala tokom računanja dana oplodnje, zbog nepravilnih menstrualnih ciklusa.
Ukoliko žena prenese trudnoći, kontrolne preglede treba obavljati na svakih sva do tri dana uz kardiotahografiju (CTG).
U slučaju pataloškog nalaza na kardiotahografiji, ili ako porodjaj nije započep pre navršenih 42. nedelje, porodjaj se mora indukovati, ili se mora obaviti carski rez..
Nakon 42. nedelje, povećan je rizik od nastanka komplikacija, pa je moguća i intrauterina smrt ploda. Zato je bitna redovna kontrola kako bi se pratilo zdravlje deteta i stanje plodnove vode što se postiže amnioskopijom, ukoliko stanje grlića to dozvoljava. Trudnica treba da prati pokrete deteta i svako smanjenje i povećanje pokreta moraju da se jave lekaru.
Kod prenesene trudnoće, dete je obično veće i teže, pa samim tim i porodjaj može da bude otežan i komplikovan ukoliko ide normalnim, vaginalnim putem.
Ne treba zaboraviti ni na probleme sa posteljicom koja hrani bebu, ali ima svoj radni vek, pa je ishrana kroz nju znatno manja nakon 42. nedelje trudnoće. Kao posledica svega navedenog može da dodje do razvoja stanja koje se naziva fetaln hipoksija.
Ukoliko je termin porodjaj prošao, a nema ni jednog od navedenih problema, treba pokušati da se sačekat spontatni početak porodjaja. U svim ostalim slučajevima, mora se ići na indukciju porodjaja.
Ukoliko je grlić otvoren, treba prokinuti vodenjak i ordinirati indukciju. Sam porodjaj protiče kao i fiziološki.